Bedenini olumla ama yaşlanma!

Kategori: Pozitif Hayat - 1.381Yorum Yazın
Bedenini olumla ama yaşlanma!

Beden olumlama son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız bir kavram. Beden olumlama nedir? Her türlü fiziksel kusur sayılabilecek durumun örneğin şişman olma, yüzde doğum lekesi, güvercin göğsü ve daha aklınıza ne geliyorsa olağan karşılanması, bu durumlarla barışık yaşanılması ve bu durumun gizlenmek yerine sergilenmesi hareketidir. Beden olumlama bir akımın adıdır. Bu akım body positive movement olarak biliniyor dünyada.

Beden olumlama hareketi nedir? (body positive movement)

Kısaca bedenimizle yani kendimizle barışık olma durumu diyebiliriz. Bu hareketin özelliği bedeniyle barışık olmanın dışında günümüz estetik ve güzellik değerlerine göre kusur veya olumsuzluk olarak görülen durumların olumlanmasıdır. Örneğin tüm kadınlar 36 beden olacakmış! Bu hareket asla bu fikri kabul etmiyor. Kaç kilo olursan ol güzelsin, kendini göstermelisin ve mutlu olmalısın!

Body positive movement-beden olumlama-kendinle barışık olmak için ne yapmalıyım-beden olumlama nedir-beden olumlama hareketi-kendimle barışık olmak istiyorum-ezgi kayış-berraque youtube-kendisiyle barışık insan kuralları-kendimizle barışık olmanın yolları-kendisiyle barışık olmayan insan mutlu olamaz-beden olumlama hareketi nedir-kunduracı göğsü-güvercin göğsü

Beden olumlama yani Body positive movement Photo: Body positive movement

Body positive movement, moda ve güzellik endüstrisinin ‘güzellik’ kavramına karşı çıkıyor. Tek bir beden tipinin güzel sayılamayacağını her beden tipinin çekici olduğunu kabul ediyor. Bu nedenle bu endüstrinin ürünlerine de karşı çıkıyor.

Beden olumlama nasıl yapılır?

Body positive movement her yaşta yapılabilir. Genç kalmak için yapılan ve sitemizin konusu olan maskeler, anti aging kremler, yaşlanma karşıtı ürünler bu hareketin temel fikriyle örtüşüyor. Çünkü genç kalmak bedenin her yaşta manken standartlarında olması demek değildir. Her yaşta kendiyle barışık bir cilt, vücut ve ruh bütünlüğüdür.

Bedini olumlama yapacağız diye salıvermek doğru değil. Doğum kiloları, kıllı olmak, yaşlı ve kırışmış gözükmek vb. için hiçbir şey yapmamak bedinin olumlanması değil bedenin salıverilmesidir. Bir nevi tembellik, miskinlik hatta çirkinliktir.

Elbette eksik veya fazla yanlarımız olabilir. Bu yanlarımızı gizlemek doğru değil ama yapabileceğimiz şeyler yerine onları sergilemek ve mutlu olmak da inanın bana mümkün değil!

Beden olumlama nedir?

Bu harekette kimlere yer var? Kimler bedenleriyle barışabilir?

 • Şişman
 • Kıllı
 • Engelli (fiziksel engelliler, örneğin kolu, bacağı eksik, ampüte, yürüyemeyenler, güvercin göğsü veya kunduracı göğsü veya doğum lekesi gibi doğuştan var olan, kişinin elinde olmayan ama sağlığına da olumsuz etkisi olmayan görsel bozukluklar)
 • Yaşlı
 • Yaralı
 • Lekeli
 • Çatlaklı
 • Siyah,
 • Non-binary (ikili cinsiyet -kadın ve erkek- sistemine uymayan),
 • Trans, lgbtia+
 • Diğer herkes…

Gördüğünüz gibi Mevlana’nın yüzyıllar önce söylediği felsefe beden olumlama hareketi ile hayat buluyor: ‘Ne olursan ol gel ve kendini göster!”

Kendimle barışık olmak istiyorum

Sen de Kendimle barışık olmak istiyorum diyorsan hemen mevcut halinin fotoğrafla ve instagrama koy. Ülkemizin önde gelen beden olumlama hareketi analistlerinden Ezgi Kayış Çatlak Zemin’deki yazısında kendinle barışık olmak için ne yapmalıyım sorusuna şu yanıtı veriyor: “İdeal Beden Olumlama Hareketi “olumlama” kelimesinin bize çağrıştırdığından daha fazlasını getiriyor. Mesela bedenine karşı nötr olmak. Bedeninden nefret etmek, ona zarar vermeye çalışmak gibi aşırı uçlardan uzak durmak. Mesela 7/24 kendini güzel bulmamanın bir sorun olmak zorunda olmadığını kabul etmek. Çünkü hangi ruh halindeysek aynaya da o ruh haliyle bakıyoruz. Aynanın -daha doğrusu beynimizin- bize sürekli aynı görüntüyü göstermesini beklemek gerçekçi değil. Eğer o an aynada gördüğünden hoşlanmıyorsan, bunun değişmesi için ayna önünde saatlerce beklemek yerine çantanı al ve dışarı çık, işine gücüne devam et mesela. Her an güzel hissetmemek sorun değildir.”

Cansu Dengey, berraque youtube vidosu

Cansu Dengey’in kanalında, berraque youtube videosunu izleyerek ideal beden kavramını ve günümüzde geleneksel ve sosyal medyanın bireyler üzerindeki etkilerini izleyebilirsiniz. Beden olumlama ne demek, kilo vermek veya kiloyu kabul etmek nasıl olur, kendisiyle barışık insan kurallarıgibi konular ilginizi çekebilir.

 

Kendimizle barışık olmanın yolları olumlu düşünmekle başlar. Kendisiyle barışık olmayan insan mutlu olamaz. Bu beden bize bir emanettir. Sahip çıkalım ve gereken özeni gösterelim. Bedenimiz bize yeter ve bizi mutlu kılar! Tüm eksiklikleri ve da fazlalıklarıyla!

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Bedenini olumla ama yaşlanma! (1 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] ver vücudunu sev anlayışını yıkın! Önce vücudunu sev, beden olumlama yap (body positive movement) sonra kilo […]