Boza nasıl yapılır?

Kategori: Beslenme - 1.394Yorum Yazın
Boza nasıl yapılır?

Boza nasıl yapılır? Bu soru sıklıkla karşımıza çıkıyor. Özellikle kış aylarında boza nasıl yapılır, bozanın faydaları nelerdir gibi sorular sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni bozanın probiyotik özelliğiyle sağlık, genç kalmak ve cilt için faydalarında gizlidir. Çünkü boza cinsel güç artırmaktan, hazmı kolaylaştırmaya, cildi nemlendirmekten göğüs büyütmeye pek çok fayda için tercih edilebiliyor. Hiç bilmediğiniz boza gerçeklerini okuyun!

Boza nasıl yapılır?

Kış günlerinde sokaktan gelen “-Boooozaaaa!!!” sesini duyup boza leblebi içmediyseniz bu hayatta bir şiyleri eksik bırakmışsınız demektir! Boza nedir? Boza binlerce yıl öncesine dayanan probiyotik bir içecektir. Burada boza nasıl yapılır evde tarifini veriyoruz. Aşağıda bozanın faydaları, boza nasıl içilir, boza kalori miktarı gibi başlıklar da ilginizi çekebilir.

Boza tarifi

Boza nedir? Boza darı kullanılarak yapılan alkolsüz mayalı yani probiyotik bir içecektir. Evde boza üretimi için gerekli malzemeler şunlardır.

 • 5 litre su
 • 1 kg şeker
 • 600 gr darı irmiği
 • 30 gr kuru maya

 

Boza yapımı evde

Boza evde nasıl yapılır? Bozanın tarifi konusunda yoğun istekler alıyoruz. Boza yapımı evde kolayca hazırlanabilir. Boza yapımı için darı irmiğini sıcak suya koyun ve bir gün bekletin. Ertesi gün ara ara karıştırarak iki saat pişirin. Mayayı biraz suda önceden karıştırın ve büyümesine izin verin.

Hazırladığınız karışım soğuduğunda boza mayasını ekleyin. Karıştırın ve bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün içerisine şeker ekleyin. Tekrar iyice karıştırın. Bozanız hazırdır! Eğer mayalı olarak gerekenden uzun süre bekletirseniz maya ve şeker karışımı alkole dönüşür. Boza tadını kaybeder. Dolayısıyla, buzdolabında saklamak zorunludur, ancak içebileceğiniz miktarda hazırlamanız gerekir.

 

Boza tarifi Oktay Usta

Boza tarifi Oktay Usta, Dr. Feridun Kunak gibi uzmanlar tarafından da veriliyor. Aşağıdaki videoda Feridun Kunak boza tarifini izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/A9MsrchSS6w

 

 

Boza içeriği nedir?

Bozanın içinde ne var? Boza içindekiler nelerden oluşuyor? Bozanın içinde ne var, boza içen hemen herkesin merakını çeken bir sorudur. Boza içeriği incelendiğinde genellikle darıdan yapıldığı görülür. Bununla birlikte diğer hububatlar kullanılarak da boza yapılabilir. Örneğin bulgur yaygın olarak boza yapımı için kullanılmaktadır.

Boza neden yapılır sorusuna verilebilecek temel cevap darı irmiği, darı unudur. Bununla birlikte boza içerisinde şeker, laktik asit, boza mayası, isteğe göre vanilya, tarçın bulunabiliyor. Siz de deneyimsel boza malzemeleri kullanabilirsiniz.

 

Bozanın faydaları

Bozanın faydaları ciltten kilo vermeye kadar geniş bir alanı kapsıyor. İşte madde madde boza faydaları! Bu maddeler boza neye yarar sorusuna bir nebze olsun açıklık getiriyor!

Bozanın faydaları listesi

 • Sindirime yardımcı olur
 • Boza probiyotik bir içecektir,
 • Cildi nemlendirir, boza maskesi yaparak bozanın cilde faydalarından yararlanabilirsiniz
 • Göğüs büyüme etkisine sahiptir
 • Hamile kadınlarda süt üretimini artırır (boza sut yapar mi)
 • Çoklu vitamin bombasıdır (B vitaminleri/B1, B2, B3, B6 ve vitamin B12 ), demir, vitamin A ve E vitamini içerir)
 • Vücut geliştirici etkiye sahiptir
 • Vücudun virüslerle savaşmasına yardımcı olur
 • Probiyotik bir içecektir
 • Bağırsak florasını düzenleyen laktik asit içerir, şişkinlik, gaz problemine iyi gelir (boza gaz yaparmı)
 • Kemik erimesine zengin kalsiyum ve fosfor içeriğiyle iyi gelir
 • Boza protein yönünden de çok zengin bir içecektir
 • Psikolojik esenlik verici etkiye sahiptir
 • Boza şekeri yükseltirmi? Bozanın şekeri dengeleyici bir özelliği vardır. Diyabet hastalarının yine de dikkatli tüketmeleri gerekir
 • Boza cinsel gücü artırır mı? Bozanın cinsel faydaları nelerdir? Bozanın cinsel gücü ve isteği artırdığına inanılmaktadır. Gece satılmasının ve içilmesinin nedeni de buna bağlanmaktadır
 • Boza zayıflatırmı? Boza kilo aldırır mı? Boza sindirimi düzenleyici özelliğiyle dengeli tüketilirse zayıflamaya yardımcı olabilir. Fazla tüketilmesi boza besin değeri nedeniyle kilo alma sonucunu doğurabilir

 

boza zayıflatırmı-bozanın tarifi-boza cinsel gücü artırır mı-boza ne-boza şekeri yükseltirmi-boza nasıl saklanır-boza bitkisi-boza zararları-boza neye yarar-boza ne kadar-boza leblebi-oyun bozan 1 bölüm-boza gögüs büyütürmü-boza evde nasıl yapılır-boza maskesi-boza üretimi-boza protein-boza probiyotik-bozanın cinsel faydaları nelerdir-boza fiyatı-boza malzemeleri

bozanın faydaları

 

Boza ne demek?

Boza çok miktarda probiyotik, A, B ve E vitamini içeren biyolojik olarak oldukça kullanışlı bir fermentasyon içeceğidir ve probiyotik bir içecek için tüm sağlık yararlarını tatlandırır. Bir sürü laktik asit bakteri içeren, probiyotiklerin mükemmel bir kaynağıdır.

Boza gögüs büyütürmü? (Boza göğüs büyütür mü?)

Bozanın göğüs büyüttüğüne inanılıyor. Bu inanç özellikle Balkan ülkelerinde boza içiminin patlaması ve düzenli olarak kadınlar tarafından kullanılması sonucunu doğuruyor. Gerçekten boza gögüs büyütürmü ? Her ne kadar bu iddiada bilimsel bir destek bulunmuyor olsa da, kadınlar bunun işe yaradığına inanmaktadır.

Boza kalori miktarı (1 bardak boza kaç kalori?)

Boza kaç kalori diye baktığımızda bir bardak bozanın yani 200 ml bozanın 355 kalori olduğu görülüyor. Boza besleyici içeriğiyle orta kalorili bir içecektir. Boza içecek (boza icecek) olarak diyet listelerinde yer bulabilir. Ancak günlük tüketimin sınırlandırılması gerekir. 1 bardak boza kaç kalori öğrendiğinize göre günlük 1500 kalorilik bir beslenme düzeniniz varsa yarım bardaktan fazla içmemelisiniz.

 

Bozacı

Özellikle Osmanlı tarihinde bozacı mesleği önemli bir yer tutar. Yeniçerilerin sefere çıkmadan önce güç kazandıkları içecek olarak bozacı ve şıracı ikilisi önemli görevler yapıyordu.

Günümüzde Vefa Bozacısı başta olmak üzere tarihi içeceğin meslek geleneğini sürdüren firmalar bulunmaktadır.

 

Boza nasıl içilir?

Boza sıcak içilmez. Ilık veya soğuk içilmesi tercih edilir. Boza yapımı sırasında fermantasyon aşaması büyük önem taşımaktadır. Bu sürenin iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde boza alkol içeriği oluşabilir.

Boza ısıtılır mı? Boza ısıtılmaz. Bozanın ısıtılması fermantasyon açısından olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Boza bir kez mayalandıktan sonra ısıtılmadan tüketilmelidir.

Boza helal mi?

Boza helal mi sorusunun kısa cevabı ‘helal’dir. Bununla birlikte bazı boza analizlerinde eser miktarda alkol bulunabilmektedir. Ancak alimler tarafından boza besin değeri yüksek ve sarhoşluk maksadıyla içilmediği için helal olarak niteleniyor.

Boza haram mı sorusu biraz da tarihi etkilerle gündeme geliyor. Eski yıllarda içki yasakken boza alkollü olarak üretilip içki yasağının delinmesinde kullanıldığından kadim toplum hafızamızda ‘Boza haram mı’ sorusunu barındırıyor.

 

Boza nasıl saklanır?

Boza sıcak mı içilir sorusuna yukarıda olumsuz cevap vermiştik. Bu doğrultuda boza nasıl saklanır sorusu devreye giriyor. Boza kesinlikle buzdolabında saklanmalıdır. + 4 derece ideal saklama ısısıdır. Aksi halde boza hammaddesi bozulabilir, fermentasyon devam eder ve alkol miktarı yükselebilir. Tadı bozulur, içilmez bir hal alabilir.

 

Boza fiyatı

Boza ne kadar? Boza markaları arasında fiyat farkları olmakla birlikte 1 lt boza 10-20 TL arasında fiyata sahiptir.

Boza zararları

Boza dengeli tüketildiğinde zararı olmayan aksine faydalı bir içecektir. Bununla birlikte çok tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Boza nasıl yapılır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] alkol nedeniyle zaruriyet halleri dışında içilmemesi yönünde görüş belirtiyorlar. Boza da aynı […]