200 bin yıl önce ne yiyorsak o!

Kategori: Beslenme / Detoks - 2.794Yorum Yazın
200 bin yıl önce ne yiyorsak o!

Çiğ beslenme kavramını biliyor musunuz? Çiğ beslenme kavramından haberim yok diyemezsiniz. Çünkü ateşi bilmeyen atalarımızın beslenme şeklinin adıdır çiğ beslenme. Çiğ beslenme bugün dünyada ‘Raw food’ olarak bilinen bir akım haline geldi.

Atamız Homo Sapiens türüne ait bulunan en eski insan fosili yaklaşık 200 bin yıl öncesine işaret ediyor. Binlerce yıl önce henüz ateşi bulmamıştık. Av silahlarımız yoktu. Yemek ihtiyacını gidermek için toplayıcılık yapıyorduk. Doğadaki meyve ve bitkileri toplayarak karnımızı doyuruyorduk. Bu dönem beslenmesinin temel özelliği ise besinlerin çiğ tüketilmesiydi.

O günlerden bugüne çok şey değişti. Değişmeyen ise insan DNA’sının gerektirdiği sağlık anlayışı. Günümüzde binlerce yıl öncesinin beslenme türüne tekrar dönmenin en sağlıklı yol olduğu konuşuluyor. Çiğ beslenme olarak adlandırılan ‘Raw Food’ akımı dünyada hızla yayılıyor.

Çiğ beslenme ve faydaları

Raw Food detoksu yerine çocuklara pişmiş gıdalarla birlikte taze sebze ve meyve öneriliyor

Raw Food detoksu yerine çocuklara pişmiş gıdalarla birlikte taze sebze ve meyve öneriliyor

Çiğ beslenme zengin ve lezzetli menüler sunuyor. İşte raw Burger bunlardan bir tanesi.

Çiğ beslenme zengin ve lezzetli menüler sunuyor. İşte raw Burger bunlardan bir tanesi.

çiğ beslenme daha çiğ beslenme daha dinamik, daha uzun, daha sağlıklı ve daha güzel bir hayat vaat ediyordinamik, daha uzun ve daha güzel bir hayat vaat ediyor

çiğ beslenme daha dinamik, daha uzun, daha sağlıklı ve daha güzel bir hayat vaat ediyor

Bu beslenme biçimine uygun yaşamayanlar dahi haftalık veya aylık ‘Raw Food’ detoks programlarına katılarak ilkel geçmişlerindeki doğallığı yaşıyorlar.

Besinleri 42ºC’den fazla ısıtmak besin değerlerini % 70 oranında azaltıyor. Ancak asıl dramatik etki enzimlerde oluyor. İnsan vücudu kendi kendine zorlanarak ürettiği enzimleri bir kapasiteyle sınırlı yapar. Bu kapasiteyi zorladığımızda organlarımız buna tepki verir ve yaşlanmaya başlar. Oysa çiğ besinlerle enzim aldığımızda daha sağlıklı bir yol seçmiş oluruz. Raw Food besinlerde enzimler ve vitaminler kaybolmaz. Bol lifli bir beslenme biçimi olduğu için sindirim sistemini rahatlatır ve kanseri önler. Kilo sorununu ortadan kaldırır, karaciğer fonksiyonlarının düzenli olmasını sağlar.

Raw Food beslenmede çiğ sebze, meyve, kuruyemişler ve yağlı tohumlar yeniyor. Bu besinler hem daha enerjik bir vücut kazandırır kişilere hem de sağlık. Çiğ beslenme ‘ölü yiyecek’ olarak tanımlanan pişirilmiş gıdaların bozulma, ekşime, mineral ve vitaminlerinin ölmesi handikaplarını ortadan kaldırır. Daha az trans ve doymuş yağ barındırır. Potasyum, folik asit, lif ve fotokimyasallar açısından zengin bir beslenme biçimidir.

Çiğ beslenme tarifleri

Çiğ beslenmede hazırlama yöntemleri olarak tohum, buğdaygil ve bakliyatları çimlendirerek, sebze ve meyveleri çiğ ve suyunu sıkarak, gıdaları kurutarak, çiroz veya salamura şeklinde, blendırla parçalayarak, buharla 42 ºC’yi aşmayacak biçimde ısıtarak tüketebiliyoruz. Daha çok tohumlar, bakliyatlar, sebze ve meyveler, ağaç filizleri, kurutulmuş meyveler, kavrulmamış badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler, mantarlar, kaynak suları, maden suları, yosun, deniz bitkileri, suşi tarzı hazırlamalar, taze Hindistan cevizi sütü gibi besinler tercih ediliyor.

Çiğ beslenme tarzı çocuklar, osteoporoz riski olanlar, anemi rahatsızlığı olanlar, hamile ve emziren kadınları için sakıncalı olabilir.

Her şeyin doğalı daha güzel ve sağlıklıdır. Yeminin içmenin de. Kendimizi endüstrinin ve kazanç çarkının içinden kurtarıp paketlenmiş, genetiği değiştirilmiş, katkı maddeleri ile kanserojen hale getirilmiş, sanayi artıklarıyla kirlenmiş, sentetik tohumlarla tadı tuzu kalmamış, doğamızda olmayan tatlardan ne kadar arındırabilirsek o kadar özümüze dönüp o kadar insan oluruz. Aksi halde insanlıktan çıkarılmış birer tüketim makinası olmaktan öteye geçemiyoruz. Süpermarket raflarından meyve suyu alıp içerek ne kadar sağlıklı kalınabilir ki? Dalında bile 10-15 gün dayanmayan bir şeftalinin suyunun son kullanma tarihi nasıl 12 ay olabilir ki?

Raw Food bir beslenme ve detoks fantezisi değildir, sağlıklı beslenmenin kendisidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!