Bitter çikolatanın faydaları!

Kategori: Beslenme - 3.023Yorum Yazın
Bitter çikolatanın faydaları!

Çikolatanın faydaları nedir bizden binlerce sene önce keşfedenler Aztekler olmuş! 3 bin sene önce Aztekler kakao ağacı olarak bilinen Theobroma’yı keşfettiler. Bu insanlık tarihi için en mutlu anlardan biriydi. Çünkü artık insanlar beynimizdeki mutluluk hormonu serotonini yükselten çikolatayı keşfetmek için önemli bir adım atmışlardı. Daha sonra İspanyol Cortes ile Avrupa’ya ulaşan bu yiyecek binlerce yıldır insanlığın hizmetinde. Yani dostlar çikolatanın faydaları saymakla bitmez! Bu yazıda bitter çikolata faydaları, çikolatanın faydaları nelerdir öğrenebilirsiniz.

Çikolatanın faydaları nelerdir?

Çikolatanın faydaları saymakla bitmez dinle öğren! Çikolatanın faydaları kısaca antioksidan deposu olması, gençleştirici özelliği ve sağlık için olumlu etkileridir. İşte çikolata yemenin faydaları ile ilgili bir liste! Aşağıda çikolatanın faydaları kısaca nelerdir maddeler halinde okuyabilirsiniz. Bitter çikolata faydaları da az sonra sizi bekliyor olacak!

 • Kalp ve dolaşımı destekler
 • İnme riskini azaltır
 • Mineral zenginidir. Özellikle potasyum, selenyum ve çinko yönünden zengindir
 • Kolesterolü düşürür
 • Cilde iyi gelir
 • Kilo vermeye yardımcıdır
 • Beyin fonksiyonları açısından yararlıdır
 • Hamilelikte çikolatanın faydaları arasında stresi azaltması, besleyiciliği yer alıyor

 

Çikolatanın yararları

Çikolatanın vücuda faydaları arasında en önemlisi gençleştirici etkileridir. Çikolata yaşlanma karşıtı müthiş bir antioksidandır. Yaşlanmak istemiyorsak her gün çikolata yemeliyiz. Bu kadar açık! Şeker ve kalori kısıtlamasına tabi olanların dikkatli kullanmaları gerekiyor.

Çikolatada bulunan polifenol çok güçlü bir antioksidan. Öylesine güçlü ki kırmızı şaraptan iki, yeşil çaydan üç kat daha etkili. Polifenol vücutta yaşlanmaya yol açan serbest radikallerin atılmasını sağlayan bir antioksidan madde. Polifenol ayrıca kanı sulandırarak kalp ve damar sağlığı için de olumlu katkılar sağlıyor.

Panetilamin içeren çikolata bu etken maddeyle sinir sistemine etki ederek sakinleştirici, rahatlatıcı, ağrıları dindirici etki ediyor. Çikolata yediğimizde kendimizi iyi hissetmemizin nedenlerinden birisi budur.

 

Bitter çikolata nedir?

Bitter çikolata içerisinde süt katkısı olmayan çikolataya verilen isimdir. İngilizcede ‘Dark Chocolate’ olarak anılır. Bitter çikolatanın içeriğinde % 18 oranında kakao yağı ve % 14-15 oranında kakao maddesi bulunur.

Halk arasında acı çikolata olarak da anılır.

 

Bitter çikolata faydaları

Bitter çikolata faydaları nelerdir sorusunda ilk akla gelenler şu şekildedir:

 • Bitter çikolata antioksidan vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar yani faydalı bitki bileşiklerini içerir. Bitter çikolatanın en etkileyici özelliklerinden biri yüksek antioksidan içeriğidir.
 • Bitter çikolatanın cilde faydaları da çoktur. Şöyle ki bitter çikolata içerisindeki biyoaktif bileşikler cildiniz için de harika olabilir. Flavonoller güneşten kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlayabilir, cilde kan akışını iyileştirebilir ve cilt yoğunluğunu ve hidrasyonunu artırır. Minimum eritemal doz (MED), maruziyetten 24 saat sonra deride kızarıklığa neden olmak için gereken minimum UVB ışını miktarıdır. 30 kişiden oluşan bir çalışmada, 12 hafta boyunca flavanollarda koyu renkli çikolata tüketildikten sonra MED kat kat arttı. Bir plaj tatilinde bulunmayı planlıyorsanız, daha önceki haftalarda ve aylarda koyu çikolata üzerinde yüklemeyi düşünün. Bitter çikolata cilde faydaları için çikolata maskesi faydaları elde edebilirsiniz.
 • Bitter çikolata şeker hastalığını önleyebilir. Çılgınca geliyor, ancak kakao insülin hassasiyetini artırdığı gösterildi. Bu nedenle, bitter çikolata – ılımlılıkla – şeker hastalığının başlamasını geciktirebilir veya önleyebilir.
 • Çikolatanın beyne faydaları nelerdir? Bitter çikolatanın beyne faydaları önemlidir. Siyah çikolatanın faydaları içinde beyin fonksiyonlarına yaptığı katkı sayılabilir. Flavanolların yaşlı insanlarda hafıza kaybını azalttığı düşünülmekte ve koyu çikolatanın anti-inflamatuar özellikleri, beyin sarsıntısı gibi yaralanmaların tedavisinde yararlı bulunmuştur.
 • Siyah çikolatanın faydaları arasında kalp ve damar sağlığına katkıları yadsınamaz.
 • Bitter çikolata faydaları zararları karşılaştırıldığında özellikle kolesterol düşürücü etkisine vurgu yapılıyor.

 

Bitter çikolata faydaları ve zararları

Çikolatanın faydaları ve içerdiği maddeler şunlardır:

Çikolata zengin mineral, kalsiyum, fosfor, çinko, bakır, potasyum, demir, magnezyum, E ve B vitaminleri içeriyor. Bu mineraller de insan sağlığı için son derece faydalı. Özellikle çinko bağışıklık sistemini güçlendirir, saçların dökülmesini geciktiriyor. Çikolatanın yüksek tansiyona iyi geldiği de bilinen gerçeklerden.

 

Çikolatanın cinselliğe faydaları

Çikolata beynimizdeki serotonini artırarak mutluluk veriyor. Bitter çikolatanın cinsel faydaları arasında libidoyu yükseltici etkisi önem arz ediyor.

Çikolatanın olumlu etkileri kadınlarda daha çok görülüyor.

Çikolatanın cinselliğe faydaları da bir hayli fazladır. Çikolata içerdiği phenylethyamine maddesiyle afrodizyak ve aşk etkisi yapıyor.

Çikolatanın faydaları ve zararları

Anti-aging besinlerin başında gelen çikolatayı hayatımızdan eksik etmemek gerekiyor. Uzmanlar tarafından bitter veya sıcak çikolata olarak tüketilmesi daha çok tavsiye ediliyor.

İnsanlığın genç kalması ve mutlu olması için Azteklerin bize armağanı mucize besin çikolatayı özellikle kadınların tüketmesi öneriliyor. Çünkü çikolatanın etken maddelerinin kadınlar üzerindeki etkisinin daha yüksek olduğu yapılan araştırmalarla belirlenmiş durumda. Ayrıca bazı araştırmalar da çikolatanın cildi güzelleştirdiğini destekliyor.

Sıcak duygular, mutlu anlar, uzun bir ömür, kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltmak, genç kalmak için genç kalanların önerisi tek kelimeyle çikolata.

 

Çikolata yağı faydaları

Çikolata yağı veya kakao yağı faydaları nelerdir? Kakao yağı koyu çikolata bulunan eşit miktarda içeren oleik asit (zeytin yağı içinde bulunan bir kalp sağlıklı tekli doymamış yağ), stearik ve palmitik asitler. Stearik ve palmitik asitlerin doymuş yağ formları olduğu doğrudu , ancak araştırmalar, stearik asitin kolestrol üzerinde nötr bir etkiye sahip olduğu ve bunun onu yükseltmediği veya azaltmadığı anlamına geldiğini gösteriyor. Koyu çikolata içindeki palmitik asit, kolesterol seviyelerini artırabilir, ancak minik şuraya gelindiğinde, sadece koyu çikolatada yağın yaklaşık bir kısmını oluşturur – ayrıca koyu çikolatanın, palmitik asidi oluşturan çok sayıda bitki besin maddesi vardır.

 

Çikolatanın zararları nelerdir?

Çikolatanın zararları nelerdir diye sorunca bazılarının “_Aaa çikolatının zararları da mı var?” dediğini duyar gibiyiz. Çikolatanın zararları veya bitter çikolatanın zararları olarak sıralayabileceğimiz konular var. Çikolatanın zararları maddeler halinde aşağıda sıralanıyor.

 • Kafein merkezi sinir sisteminizi harekete geçiriyor, bu da iş günü sürüklendiğinde çikolatanın sizi rahatsız etmesine neden oluyor, ancak kafein besin değeri taşımıyor. Çikolata gibi çok fazla kafein içeren gıdaları yerseniz Medline Plus’a göre hızlı kalp atışı, endişe, depresyon, huzursuzluk, uyku sorunları, titreme, mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz. Bitter çikolata sütlü çikolatalardan daha fazla kafein içerir ve her ikisi de kafein ile yakından ilişkili bir madde olan teobromini içerir. Bu durum bitter çikolatanın zararları arasında zikredilebilir.
 • Gastroözofageal reflü, mide içeriğinin özofagusa geri döndüğü ve mide ekşimesi ile sonuçlanan bir durumdur. Çikolata alt özofagus sfinkterinizin rahatlamasına neden olur; bu da mide içeriğinin yukarı doğru geriye doğru gitmesini sağlar ve size göğsünüzün arkasında o yanma hissi verir.
 • Diyabet riski. Bir sütlü çikolata barının 26 gram karbonhidrat ve 1 gram bitter çikolata 17 gramı var, bunların çoğu şekerlerden ya da rafine edilmiş karbonhidratlardan elde edilmektedir. Rafine karbonhidratlar, vücudunuzu zamanla insüline dirençli hale getirebilen ve Tip 2 diyabet oluşturabilecek kan şekerinizdeki artışlara neden olabilir. Aşırı şeker, diş çürümesi ve boşlukları ile istediğinizden daha sık diş hekimini size gönderebilir.
 • 44 gram olan bir süt çikolata, 235 kaloriyi, 8 gram doymuş yağ ve 221 gram şekerden oluşan 13 gram yağ içeriyor. Bir ons koyu çikolata veya 28.35 gram, 156 kalori, 9 gram yağ, 5 doymuş yağ ve 13 gram şeker içerir. Doymuş yağ kalp hastalığı ve felç riski altına sokan kan kolestrolünü yükseltir. Çikolataya eklenen şeker, Amerikan Kalp Derneğine göre kilo alımı ve kalp hastalığına neden olabilecek besin değeri taşımıyor.

 

Sıcak çikolatanın faydaları

Sıcak çikolata, içilebilir çikolata demektir. Yenebilir çikolatanın faydaları yanında motivasyon artırıcı etkisi dikkate değer!

Sıcak çikolatanın faydaları ve zararları için yukarıda açıkladığımız çikolatanın faydaları ve zararlarını okuyabilirsiniz.

 

Beyaz çikolatanın faydaları

Beyaz çikolata kakao tozu içermez. Yalnızca kuru süt maddesi ve kakao yağı ile elde edilir. Bu nedenle kakao tozunun faydaları eksik olur.

Çikolatanın faydaları-bitter çikolata faydaları-bitter çikolata faydaları ve zararları-çikolatanın zararları nelerdir-bitter çikolatanın zararları-çikolata-bitter çikolata faydaları- çikolatanın faydaları- bitter çikolata faydaları ve zararları- çikolatanın zararları nelerdir- bitter çikolatanın zararları- çikolatanın 13 faydası- bitter çikolatanın beyne faydaları- çikolatanın cinselliğe faydaları- sıcak çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları ve zararları- bitter çikolata faydaları zararları- çikolatanın faydaları nelerdir- çikolata yemenin faydaları- çikolatanın zararları maddeler halinde- siyah çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları saymakla bitmez- çikolata maskesi faydaları- bitter çikolatanın cinsel faydaları- çikolata hurmasının faydaları- bitter çikolatanın cilde faydaları- sıcak çikolatanın faydaları ve zararları- çikolatanın beyne faydaları- çikolata sabunu faydaları- hamilelikte çikolatanın faydaları- çikolata yağı faydaları- beyaz çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları kısaca- çikolatanın vücuda faydaları- çikolatanın faydaları saymakla bitmez dinle- bitter çikolata faydaları nelerdir-

Çikolatanın faydaları arasında beynimizdeki serotonini artırarak mutluluk vermesi ilk sıralarda geliyor! Photo: Pexels-Pixabay

 

 

Çikolatanın faydaları-bitter çikolata faydaları-bitter çikolata faydaları ve zararları-çikolatanın zararları nelerdir-bitter çikolatanın zararları-çikolata-bitter çikolata faydaları- çikolatanın faydaları- bitter çikolata faydaları ve zararları- çikolatanın zararları nelerdir- bitter çikolatanın zararları- çikolatanın 13 faydası- bitter çikolatanın beyne faydaları- çikolatanın cinselliğe faydaları- sıcak çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları ve zararları- bitter çikolata faydaları zararları- çikolatanın faydaları nelerdir- çikolata yemenin faydaları- çikolatanın zararları maddeler halinde- siyah çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları saymakla bitmez- çikolata maskesi faydaları- bitter çikolatanın cinsel faydaları- çikolata hurmasının faydaları- bitter çikolatanın cilde faydaları- sıcak çikolatanın faydaları ve zararları- çikolatanın beyne faydaları- çikolata sabunu faydaları- hamilelikte çikolatanın faydaları- çikolata yağı faydaları- beyaz çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları kısaca- çikolatanın vücuda faydaları- çikolatanın faydaları saymakla bitmez dinle- bitter çikolata faydaları nelerdir-

Çikolatanın yararları etkileri kadınlarda daha çok görülüyor Photo: Pexels-Pixabay

 

 

Çikolatanın faydaları-bitter çikolata faydaları-bitter çikolata faydaları ve zararları-çikolatanın zararları nelerdir-bitter çikolatanın zararları-çikolata-bitter çikolata faydaları- çikolatanın faydaları- bitter çikolata faydaları ve zararları- çikolatanın zararları nelerdir- bitter çikolatanın zararları- çikolatanın 13 faydası- bitter çikolatanın beyne faydaları- çikolatanın cinselliğe faydaları- sıcak çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları ve zararları- bitter çikolata faydaları zararları- çikolatanın faydaları nelerdir- çikolata yemenin faydaları- çikolatanın zararları maddeler halinde- siyah çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları saymakla bitmez- çikolata maskesi faydaları- bitter çikolatanın cinsel faydaları- çikolata hurmasının faydaları- bitter çikolatanın cilde faydaları- sıcak çikolatanın faydaları ve zararları- çikolatanın beyne faydaları- çikolata sabunu faydaları- hamilelikte çikolatanın faydaları- çikolata yağı faydaları- beyaz çikolatanın faydaları- çikolatanın faydaları kısaca- çikolatanın vücuda faydaları- çikolatanın faydaları saymakla bitmez dinle- bitter çikolata faydaları nelerdir-

Bitter çikolatanın faydaları arasında içerdiği phenylethyamine maddesiyle afrodizyak ve aşk etkisi yapması bu kadar çok sevilmesine yol açıyor. Photo: Pexels-Pixabay


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!