Gençlik bir kitaptı. Okuduk bitti mi?

Kategori: Pozitif Hayat - 1.274Yorum Yazın
Gençlik bir kitaptı. Okuduk bitti mi?

Genç olmak… Genç olmak bundan 100, 200 hatta binlerce yıl önce çok çabuk okunan, sayfaları çabuk biten bir kitaptı. Evet, öyleydi. 1100’lü yıllarda genç olmak öyleydi. Bu yüzden Ömer Hayyam dizelerinde

Gençlik bir kitaptı, okuduk bitti;
Canım bahar geçti çoktan, kış şimdi.
Hani sevincin, o cıvıl cıvıl kuş?
Nasıl, ne zaman geldi, nasıl gitti?

Gençlik günümüzde hiç bitmeyen bir kitap. Sayfalarına her gün yeni notlar alınabiliyor. Tıpkı bilgisayar teknolojisiyle akıllı telefonlara her gün not alabiliyor, sosyal medya yardımıyla tüm dünyaya açılabiliyor isek, gençliğimizi de koruyabiliyoruz. Genç kalabiliyoruz.

Genç olmak istiyorum diyenler için pek çok imkân var günümüzde. Uzmanlar genç olmak istiyorum talepleri karşısında harıl harıl çalışıyorlar. Yaşlanmayı yavaşlatıp hatta durdurmayı başarıp geriye doğru yaşlanma süreci üzerinde kafa yoruyorlar. Genç olmak için ne yapmalı sorusunun artık onlarca cevabı var. Bu cevapları sitemizin sayfalarında bulabilirsiniz.

Hayat süremiz uzadı. Geçtiğimiz yüzyıla göre iki kat uzun yaşıyoruz. Bilim adamlarının üzerinde çalıştıkları gençlik aşısının ticarileşmesi ile önümüzdeki üç beş yıl içerisinde genç kalmak imkanı sağlayan geni mutasyona uğratarak hem çok daha uzun yaşayıp hem de daha genç kalabileceğiz.

Genç olmak ve genç kalmak dünyada yükselen bir trend

Genç ve yakışıklı kalmak dünyada yükselen bir trend

Cildiniz kadar yaşam enerjinizin de genç kalmalı

Cildiniz kadar yaşam enerjinizin de genç kalmalı

 

Genç olmak için ne yapmalı?

Artık şundan eminiz: Bedenimizi diri ve genç tutmak, genç kalmak, her yaşta fit olmak, ömrümüzü uzatmak tıbben mümkün. Peki ruhsal olarak da genç kalmanın aşısı var mı? Elbette var. Ruhsal gençlik aşısı da tıpkı bedensel gençlik aşısı gibi kendi içimizden çıkıyor. Duygu, arzu ve heveslerimizi canlı tutacak yaşama sevinci. Yaşama sevinci aşısı hayata direnmenin, mutlu olmanın ilacı. Kötü duyguların, negatif düşünmenin, her tür fenalığın panzehiri. Genç olmak istiyorum diyorsanız önce yaşama sevincinizi bitmeyecek. Genç olmak kitabını bir daha, bir daha okuyacak ve genç kalmak becerisini göstereceksiniz.

Sevgi ve yaşama sevinci ile ömrünüz uzun, hayatınız keyifli ve kaliteli olsun. İnadına yaşamak ilkeniz olsun. Türkçenin usta şairlerinden Nazım Hikmet’in dizeleri bizden size armağan olsun…

Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
bir sincap gibi mesela,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
yani bütün işin gücün yaşamak olacak.

Zülfü Livaneli Genç olmak şiirinde anlatıyor genç olmayı.

Sisli bir kent puslu akşam
Camlarına yaslanmada
Odada sen bir başına
Kaygılarla kuşatmada

Söyle canım söyle bana
Anlat nedir genç olmak

Her akşam bu yalnızlıkta
Öksüz bir kuş havalanır
Kanat çırpar karanlıkta
İnsanlardan yaralanır

Söyle canım söyle bana
Anlat nedir genç olmak

Paylaşma bu yalnızlığı
Düşlerinin hızı ile
Türkülere dök içini
Öyle binbir sızı ile

Söyle canım söyle bana
Anlat nedir genç olmak

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!