Günde 10 dakika kahkaha!

Kategori: Pozitif Hayat - 911Yorum Yazın
Günde 10 dakika kahkaha!

Kahkaha genç kalmanın anahtarıdır. Modern dünyanın hengamesi içerisinde çoğu zaman unuttuğumuz gülmenin genç kalmakla çok büyük bir ilişkisi var. Gülmeyi hatta kahkaha atmayı eksik etmeyen insanlar daha genç kalıyor, daha geç yaşlanıyor.

Mizah ruh sağlığımızı koruyor. Gülmek vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Güldüğümüz dönemlerde mutluluk hormonu endorfin salgımız artar. Böylelikle daha genç ve dinamik kalabiliriz.

Günde 10 dakika kahkaha genç kalmanın sırlarından. Üstelik 10 dakika kahkaha atarsanız yaklaşık 30 kalori yakmış oluyorsunuz.

 

Kahkaha

 

 

kahkaha

Kahkaha tek başına tedavi edici özellikte bir harekettir Photo: Pexels-pixabay-genckalanlar

 

 

Kahkaha sırasında yüz, göğüs, karın iç organları ve sindirim sistemindeki kaslar uyarılıyor. Buna bağlı olarak sindirim hızı ve solunum derinliği artıyor. . Soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kahkaha en güçlü afrodizyaktan daha etkilidir. Çok gülen insanların cinsel yaşamları da çok aktif ve tatminkar olur. Çünkü gülmek damarları genişletir, kan dolaşımını hızlandırır.

Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere göre % 28 oranında gülmeye daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Erkek okurlarımızın biraz daha gülmesi, kendilerini erkek kimliğinin arkasında mutsuzluğa ve yaşlılığa mahkum etmemesi gerekiyor. Evet erkekler ağlamaz diye biliyoruz ama peki niye gülmez? Erkeklik gülmemek, sert görünmek değil elbette. Sonuçta hepimiz insanız. Bir kahkaha atmak için bir çok sebep bulabilirsiniz. İşte size bir sebep: Bir kekeme ve bir dağcı dağa tırmanmaya başlamışlar. Yolu yarılamışlar ki kekeme olan ça ça ça ça diye kekelemeye başlamış. Dağcı sinirlenmiş ve “Kapa çeneni yukarıda söylersin ”demiş. Dağın zirvesine çıkmışlar. Dağcı sormuş “Ne diyordun sen aşağıda. “Kekeme cevap vermiş:”ça ça ça çadırları unuttuk “. Dağcı çok sinirlenmiş ve hemen aşağı inmeye başlamışlar. Yolun yarısında kekeme olan yine başlamış: “şa şa şa şa “; dağcı sinirlenerek “Kapat çeneni zaten sinirliyim. Bu kadar önemli şeyi neden aşağıda söylemezsin ki “demiş .Aşağı inmişler. Dağcı sormuş:”Ne diyordun sen yukarda.” Kekeme cevap vermiş: ” şa şa şa şaka yaptımm.”

 

Kahkahanın faydaları

Kahkahanın sağlığa pek çok faydası biliniyor. En çok bilinenleri aşağıda sıraladık.

 

  1. Tansiyonu düşürür. Kan basıncını düşürenler, hatta normal seviyelerde başlayan kişiler inme ve kalp krizi riskini azaltacaktır. Pazar kağıdını kapın, komik sayfalara geçin ve kahkaha ilacınızın tadını çıkarın.
  2. Stresi azaltır. Stres hormonlarının seviyesini düşürerek, aynı zamanda vücudunuzu etkileyen kaygı ve stres kesilirsiniz. Buna ek olarak, stres hormonlarının azaltılması bağışıklık sistemi performansının artmasına neden olabilir.
  3. Kaslarınızı çalıştırır. Kahkahanın faydalarından biri de karın kaslarını çalıştırmasıdır.
  4. Kalp sağlığını iyileştirir. Kahkaha, özellikle yaralanma veya hastalıktan dolayı başka fiziksel aktiviteler yapamayanlar için mükemmel bir kardiyo egzersiz programıdır. Kalbinizi pompalamaya başlar ve yavaştan orta hızda yürürken saat başına benzer miktarda kalori yakar. Öyleyse, kalbinizi sağlığa kavuşturun.
  5. T hücrelerini güçlendirir. T hücreleri, vücudunuzda aktivasyon için bekleyen özel bağışıklık sistemi hücreleridir. Kahkaha atarken, hemen hastalığa karşı savaşmanızda yardımcı olan T hücrelerini etkinleştirirsin. Bir dahaki sefere soğuk geldiğini hissediyorsan, hastalıkların önlenmesi planına kahkahayı ekleyebilirsin.
  6. Endorfin salgısını artırır. Endorfinler vücudun doğal ağrı kesicileridir. Gülünce, kronik ağrının hafifletilmesine yardımcı olan ve baştan sona iyi hissettiren endorfinleri serbest bırakabilirsiniz.
  7. Hayata pozitif bakmayı sağlar. Kahkaha genel anlamda refah seviyenizi artırabilir. Doktorlar, hayata dair olumlu bir bakış açısına sahip kişilerin daha genç ve daha uzun yaşadıklarını belirtiyor.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Günde 10 dakika kahkaha! (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] insanoğlu neden gülmeyi unutuyor. Bu yazıda gülmek ile ilgili sözler söyleyen ve size kahkahalar attıracak yeni nesil stand-up idollerini tanıtacağız! Bol bol gülün, hep genç […]