Güneş kreminin faydaları

Kategori: Anti-aging - 20.112Yorum Yazın
Güneş kreminin faydaları

Güneş kreminin faydaları konusunda ziyaretçilerimizden yoğun sorular alıyoruz. Bronz bir ten herkesin hakkı! Sağlıklı bronzlaşma için yapılabilecek en akıllı şey güneş kremi kullanmaktır. Güneş kreminin faydaları hakkında gerçekten kafaların karışık olduğunu görüyoruz. Güneş kremi niçin kullanılır sorusuyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Güneş kremi niçin kullanılır? Hemen belirtelim ki güneş kreminin faydaları arasında bizim en önemsediğimiz cildi güneşin yaşlandırıcı etkisine karşı koruması.

Güneş kremi adından da anlaşıldığı gibi güneşin olduğu her zaman ve her yerde kullanılabilir. Güneş kreminin faydaları sadece yüze ve cilde midir? Güneş kreminin faydaları kadar zararları da var mıdır? Bu yazıda cildiniz ve genç kalmak için müthiş sırları öğreneceksiniz. Aslında büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunuzun farkına varacaksınız!

Güneş kreminin faydaları

Güneş hayat kaynağımız, enerji kaynağımızdır. Vücudumuz için çok gerekli D vitamini güneşten gelmektedir. Güneşin ışınları atmosferin tabakalarını geçerek cildimize kadar ulaşıyor. Bu tabakalar güneşin zararlı ışınlarını engelleyen filtre görevi görüyor. Son yıllarda ozon tabakası başta olmak üzere koruyucu tabakalarda incelmeler ve yırtılmalar yaşanıyor. Bu durum çok büyük bir tehlikeye işaret ediyor: Cilt kanserlerinde artış!

Güneş kreminin faydaları- Güneş kremi niçin kullanılır- güneş kreminin yararları- güneş kremi faydaları- Güneş kremi kullanmanın faydaları- Güneş kremi yararları- Güneş kremi yüz için faydaları- Güneş kreminin cilde faydaları- Güneş kremi yüz için faydaları- Kışın güneş kremi- Güneş kreminin yüze faydaları- Güneş kremi ne zaman sürülür- güneş kremi kullanmanın cilde faydaları- Hangi güneş kremini kullanmalıyım- Güneş kremi ne işe yarar- Güneş kremi markaları- Sun Protection Factor- SPF- spf- Güneş kremi sürmenin faydaları- Neden güneş kremi kullanmalıyız- Güneş kremi neden kullanılır- Güneş kreminin faydaları ve zararları- Güneş koruyucu faydaları- Güneş koruyucu yüz kremi faydaları- güneş koruyucu krem- güneş koruyucu yüz kremi faydaları- Güneş kremi lekeleri giderir mi- Güneş kremi sivilceye iyi gelir mi-

Güneş kreminin faydaları arasında cildi UVA ve UVB ışınlarından SPF ile korumak geliyor Photo:Pixabay

Güneş ışınları filtrelenmeden bize ulaştığında devreye güneş kremleri giriyor. Güneş kremleri koruma faktörleriyle güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı cildimizi korumaya alıyor. Bu nedenle güneş kreminin yararları konusunda cilt kanserine karşı koruyucu etkisi ilk sıralarda yer alıyor. Diğer güneş kremi faydaları nelerdir sizin için listeledik.

  • Güneş kremi kullanmanın faydaları arasında cilt kanserinden koruma önde geliyor. Güneşin UVA ve UVB olarak adlandırılan iki ışını da cilt için riskler taşıyor. UVA ışınlarının yüzde 95’i radyasyon barındırıyor. Bu nedenle güneş kremi faydalarını elde etmek için UVA ve UVB koruma faktörü bulunan kremler tercih edilmeli. Yalnız UVA faktörlü kremler beklenen faydayı sağlamıyor.
  • Güneş lekelerinden korur.
  • Güneş kremi kullanmanın faydalarından bir diğeri de cildi erken yaşlanmadan korumasıdır.
  • Güneş yanığını engeller. Güneş yanığı güneş altında uzun süre kalınca ortaya çıkar. Cilt için çok zararlı bir durumdur.

Güneş kremi yararları bu maddelerle sınırlı değil. Güneş kremi yararları konusunda yazının devamında ilginç bilgiler sizi bekliyor. İşte güneş kremi ne işe yarar sorusunun cevapları.

Güneş kremi yüz için faydaları

Güneş kreminin cilde faydalarının bir kısmını yukarıda belirttik. Güneş kremi yüz için faydalarıyla da vazgeçilmez bakım ve koruma ürünlerinden. Yüzümüz güneşe en hassas cilt bölgelerindendir. Çünkü yaz kış güneşe maruz kalan bir bölgedir. Bu nedenle yaz ve kış güneşe çıkmadan önce yüze güneş kremi kullanmakta faydalar bulunuyor.  Kışın güneş kremi kullanma alışkanlığı edinmeliyiz. Kışın güneş kremi kullanmak sizi pek çok cilt riskine karşı koruma altına alır. Güneş kreminin yüze faydaları arasında güneş lekelerinin oluşumunu durdurması,  yüzün kırışmasını engellemesi, yüzdeki benlerin artmasına karşı durması ve tabi yukarıda sayılan diğer koruyucu etkileri saymak gerekiyor.

Güneş kremi ne zaman sürülür?

Güneş kreminin yararları dikkate alındığında güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat kadar önce kullanılması öneriliyor. Çünkü güneş kremi kullanmanın cilde faydalarından yararlanabilmek için yoğun bir tabaka şeklinde sürülmesi gerekiyor. Ayrıca kremin cilt tarafından emilerek etkili olabilmesi için bir zamana ihtiyaç bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar güneş kremi ne zaman sürülür sorusuna güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce kullanılmalıdır yanıtını veriyor.

Hangi güneş kremini kullanmalıyım?

Güneş kremi ne işe yarar sorusu kadar hangi güneş kremini kullanmalıyım sorusu da yoğun olarak geliyor. Güneş kremi markaları farklı koruma faktörleri içeriyor. Uzmanlar güneş koruma faktörünün SPF (Sun Protection Factor) doğru seçilmesi gerektiğini söylüyor. Sun Protection Factor (SPF) rakamları 8,10,20,30,50 … biçiminde devam ediyor. Uzmanlar 30 SPF altında güneş kremi tercih etmeyin diyor. Açık tenli olanlarda koruma faktörü yüksek tercih ediliyor.

Kremi cildinize fazla sürmeniz güneş koruma faktörü değerini değiştirmez. Ancak ince tabaka halinde sürmeniz faktörü değiştirmemekle beraber etkisini azaltabilir. İdeal doz 2 mg/cm² olarak ifade ediliyor.  Güneş kremi sürmenin faydalarını elde edebilmek için kalın bir tabaka halinde sürülmesi gerekiyor.

Cilt deri kalınlığının ince olduğu bölgelere daha kalın sürülebilir. Örneğin koltuk altı bölgesi, ense, sırt, diz kapakları, ayakların üstü, dudaklar bu bölgeler arasında sayılabilir.

Suya girip çıktıktan sonra eğer güneşte kalmaya devam ediyorsanız güneş kremini tekrar sürün.

Neden güneş kremi kullanmalıyız?

Güneş kremi neden kullanılır? Güneş kremi kullanmak istemeyenlerin tek alternatifi hiç güneş görmemektir. Hiç güneşe maruz kalmayan kimse olmadığına göre güneş kremi kullanmak aslında hayatımızın bir parçası olmalıdır.  Neden güneş kremi kullanmalıyız? Çünkü güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından cildimizi koruyabilecek başka bir imkânımız henüz yok!

Güneş kreminin faydaları ve zararlarını biliyorum, güneş kreminin faydalarından yararlanıyorum diyerek çok uzun süre güneşte kalmak da sakıncalı olabilir. Öncelikle güneş kremini tüm vücudunuza örneğin saçlar gibi uygulamıyorsunuz. Ayrıca üç, dört ay gibi sürelerde sürekli güneş kremi kullanmak bedenimizin ihtiyacı olan D vitamini alımında da azalmaya yol açabilir. Bu konuya dikkat etmek gerekiyor.

Güneş koruyucu faydaları

Özellikle kış aylarında güneş koruyucu faydaları nedeniyle güneş koruyucu kremler tercih ediliyor. Elbette bu kremlerin güneşten koruma özellikleri bulunuyor. Güneş koruyucu yüz kremi faydaları da tabi ki yok sayılamaz. Ancak güneş koruyucu yüz kremi faydalarıyla birlikte güneş kreminin etkisinin tam olarak elde edilemeyebileceği endişesini taşıyor. Bu nedenle güneş koruyucu krem faydaları yanında güneş kreminin göz ardı edilmemesi öneriliyor.

Güneş kremi lekeleri giderir mi?

Güneşin cilt lekelerini artırdığı bir gerçek. Özellikle kahverengi lekelerde artış görülebiliyor. Bu artışın önüne geçmek için güneş kremi kullanılabilir. Güneş kremi lekeleri giderir mi? Güneş kremi kullanmak oluşmuş mevcut lekeleri azaltmaz, yeni lekelerin oluşumunu engelleyebilir. Bununla birlikte mevcut lekelerin renginde bir açılma, sönükleşme bazı cilt tiplerinde görülebiliyor.

Güneş kremi sivilceye iyi gelir mi? Tek başına güneş kremi kullanmak sivilceleri azaltmaz. Güneş kremi kullanarak hatta bazen vitaminli güneş kremleri kullanarak yeni sivilce oluşumları azaltılabilir, mevcut sivilcelerin artması önlenebilir.

 

Güneş kreminin zararları

Bildiğiniz gibi D vitamini almanın en önemli kaynağı güneştir. Güneş kremi kullanmak özellikle de yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak beraberinde bazı riskleri getirebilir.

D vitamini eksikliği veya D vitamini yetersizliği sorununuz varsa güneş kremi kullanırken koruma faktörünü dikkatli seçmelisiniz. Çünkü güneş koruma faktörü (SPF) 30 olan bir güneş koruyucu, vücudun D vitamini sentez yeteneğini yüzde 95 oranında azaltabilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Güneş kreminin faydaları (23 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] cildi güneş ışığından korumak için yüksek miktarda C Vitamini içerir. Hem avokado hem de muz, B6 Vitamininin […]

  2. […] masaj yaparak cildinize sürün. Uygulamadan önce yüzünüzdeki her türlü makyaj, nemlendirici, güneş kremi vb. kozmetikleri […]