Hayat 40’ında başlar!

Kategori: Fitness - 3.727Yorum Yazın
Hayat 40’ında başlar!

40 yaş… Fitness çalışmaları yaşla bağlantılı değil. Her yaşta yapılabilecek egzersiz programları var. Bunların büyük bölümü aynı. Her yaşta uygulanabiliyor. Önemli olan sporu yaşam biçimi haline getirmek ve beslenme düzenini sağlamak. Yaşım 40 oldu ben artık yaşlanıyorum, genç görünmem lazım düşüncesi doğru değil. Elbette herkes yaşlanacak. Spor koçları, antrenörler, her gün spor salonundan çıkmayanlar da yaşlanıyor. Oysa yaşam biçimimizin içerisinde spora yer ayırabiliyorsak o zaman hem hayatımız hem de vücudumuz dengeye oturmuş olur. Bunun da yaşla bir ilgili yok. Yaşınız 40, 50, 60 hatta 80 olması fark etmiyor. Yaşamınızda spora yer verip vermediğiniz fark yaratıyor.
Kırk yaşından sonra metabolizma yavaşlar, hareketler kısıtlanmaya başlar. Bu süreçte genellikle refah seviyesi de yükseldiği için yüksek kalorili beslenme alışkanlığı artmaya başlar. Tüm bu etmenler karın yağlanmalarını ve görünümün bozulmasını tetikler.

40 yaş için spor

Kırklı yaşlarda hareket miktarını artırmak için her fırsatın değerlendirilmesi önceki yaşlara göre daha büyük önem arz etmektedir. Bu yaşlarda spor salonları olduğu kadar doğa sporları da yapılmalıdır. Düzenli yürüyüşler, kano, trekking gibi etkinler fit bir görünümün yardımcısıdır.

Spora başlamanın yaşı yok

Spora başlamanın yaşı yok

Kırklı yaşlarda hayatına fitness katanlardaki inanılmaz değişimi gözlerinizle görüyorsunuz

Kırklı yaşlarda hayatına fitness katanlardaki inanılmaz değişimi gözlerinizle görüyorsunuz

Her zaman dinamik olmak ve ağırılık çalışmak kas hacmini artıyor

Her zaman dinamik olmak ve ağırılık çalışmak kas hacmini artıyor

Bu yaşlarda kas kazanımı önemlidir. Yaş ilerledikçe güçlü kaslar sayesinde genç ve diri kalınabilir. Ağırlık antremanları aksatılmamalı süresi uzatılmalıdır. Oluşan kaslar antrenmanı bitirince yok olmaz, sarkma olmaz. Bu nedenle her fırsatta kemik ve kas hacmini artıracak egzersizlere ağırlık verilmelidir. Unutmayın kas hacmi arttıkça kemik erimesi de önlenmiş olur. Hacimli kaslar metabolizma hızını artırır. Sakatlanma ve benzeri riskleri azaltır. Kalori tüketimini artırır.
Kardiyoda daha uzun çalışmakla adonis kasını çıkartmak aynı anda mümkün. Yeter ki zaman ayırın ve çalışma düzenini iş düzeninize feda etmeyin.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!