İç huzuru dışarıda aramak!

Kategori: Pozitif Hayat - 4.764Yorum Yazın
İç huzuru dışarıda aramak!

İç huzur unuttuğumuz bir kavram haline geldi. İç huzur nedir? İç huzur nasıl sağlanır? İç huzur, bedenin ve ruhun uyum içinde çalışmasını sağlayan ve gönül rahatlığı, dinginlik olarak kendini gösteren ruhsal tatmin halidir. GençKalanlar olarak cilt güzelliği, cilt yenileme konularında içerik üretiyoruz. Pekiyi iç huzuru olmadan cilt güzelliği olur mu? İç huzursuzluğu yaşarken genç görünmek mümkün müdür? İç huzur nasıl sağlanır? İç huzuruna giden yolu adım adım keşfetmeyi gerçekten istiyorsanız bu yazı sizin için bulunmaz nimet!

İç huzuru yakalamak için yazıyı tamamlayacak kadar zaman ayırın! Yıllarca yaptığınız gibi koşuşturarak değil dinginlik içinde okuyun. Vaktiniz mi yok linkini kaydedin gönül rahatlığıyla okuyacağınız bir anı bekleyin!

iç huzur-iç huzur nasıl sağlanır-iç huzursuzluğu-iç huzuru yakalamak-iç huzur nedir-iç huzuru bulmanın yolları-iç huzur için dua-iç huzur duası-gönül rahatlığı-gönül huzuru-vicdan-dinginlik-dingin yaşam-kalp huzuru

İç huzur nasıl sağlanır? Photo:Pixabay

İç huzur bulmak!

Dünyaya gelirken bizi yaratan kudret rızkımızı vereceğini bize bildiriyor. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki yedi buçuk milyar insan 510 milyon metrekarelik dünya karasından bir parça alabilmek ve tapusunu ele geçirmek için uğraşıyoruz.

Yani bu dünyaya geliyoruz ama kalacak yerimiz yok! Yaşayacak bir yer için ömrümüzün 20 senesini feda ediyoruz. Kredi bulmak, borçlanmak, sonra iş bulmak ve kredi borcunu ödemek için! Bu dünyaya yaşamaya değil borç ödemeye geliyoruz. Borç ödeme işi ölünce sona eriyor anca!

Dünyaya hangi borçlarla geldiğimizi hiç düşündünüz mü?

Dünyaya geldikten sonra 18-20 sene eğitim, yönetim, üretim sistemini öğrenmeye çalışıyoruz. Artık öyle bir hal aldı ki vatan borcundan önce kredi borcu ödemeye çalışıyoruz. Askerliğini yapmamış milyonlarca genç kredi borçlusu durumunda. Ha keza eğitim süresince de borç yakamızı bırakmıyor. Okul masrafları, kırtasiye masrafları, kurslar, özel dersler vb.

20’li yaşların başı iş bulmak ve dikiş tutturmakla geçiyor. İş bulamayınca yeni kurslar, kişisel gelişim kampları, yabancı dil eğitimi, ek sertifikalar… Tabi hepsi ücretli!

30’lu yaşlara gelince evlenme telaşı sarıyor. Yaklaşık 100 bin lira sıcak para gerekiyor elbette. Yine Allah razı olsun bankalar faiziyle bize düğün, evlilik, ihtiyaç kredisi veriyor! Bu arada bayram kredisi falan da arada cabası!

Borcunuzu ödeyin!

30’ların sonu 40’ların başı iş bulduk, evlendik hatta çocuk yaptık ama başımızı sokacak bir evimiz yok! Ne lazım konut kredisi! Hem de 120 aydan 240 aya kadar vadelerle! Hiç 240 ay kaç yıl yapıyor düşündünüz mü? Reklamlarda ‘20’ yıl yerine neden hep 240 ay vade ibaresi tercih ediliyor. Çünkü 240 ay bir çırpıda ödenirmiş gibi geliyor değil mi? Oysa 20 yıldan söz ediyoruz. 40 yaşında olsanız 60 yaşında olacaksınız son kredi taksidini ödediğinizde!

50-60 yaş konut kredisinin de ödendiğini kabul edelim. Bu sefer çocukların eğitimi, düğün, iş bulma ve ihtiyaçlarına yardım etme dönemi geliyor. Yüz binlerce emekli kredi borçlusu! Neden?

Ömrümüz borçla geçiyor. Namaz ve diğer ibaretler de boynumuzun borcu.

Kısaca bu dünyaya hiç kredimiz olmadan geliyoruz. Yaşamak için değil borç ödemekle ömrümüzü geçiriyoruz. Neden? Sistem bu! Bu sistemin çarpıklığını gösteren çok çarpıcı bir bilgi verelim. 8 kişinin toplam serveti üç buçuk milyar insanın gelirine eşit! Ne eşitlik ama peh peh!

Borcumuz ne zaman bitiyor! Ölünce, evet aynen öyle, ölünce! Can borcumuzu da ödüyoruz! Kalan borçlarımızı ise çocuklarımıza miras bırakıyoruz.

İç huzuru bulmanın yolları

Bu tabloda iç huzuru yakalamak mümkün mü? Elbette hayır! İç huzuru bulmanın yolları nelerdir? İçsel huzur mümkün mü? Ne yapmak gerekiyor? Sistemi tersine çevirmek yeterli!

Şöyle ki dinginlik, huzur için bize öğretilen ihtiyaç kavramını değiştirmeliyiz. Bizim ihtiyacımız yemek, içmek, konuşmak, eğlenmek, anlamak, paylaşmaktır. Bizim ihtiyacımız son model akıllı telefon, yüksek bant hızına sahip sınırsız internet, sınırsız yemek, sınırsız tatil, akıllı otomobiller, smart Tv’ler, klimalar, stres çarkı, AVM’ler, sonu gelmeyen trendleri yakalamak için kıyafet çöplüğü elbise dolapları, patates soyucular, otomatik yemek pişiren cihazlar (patates kızartmak için bile akıllı cihazlar var yahu!) değildir!!! Tek ihtiyacımız basit yaşamaktır. Bizim olan dünyanın ‘bizim’ olduğunu anlayabilmektir.

iç huzur-iç huzur nasıl sağlanır-iç huzursuzluğu-iç huzuru yakalamak-iç huzur nedir-iç huzuru bulmanın yolları-iç huzur için dua-iç huzur duası-gönül rahatlığı-gönül huzuru-vicdan-dinginlik-dingin yaşam-kalp huzuru

İç huzuru yakalamak basit yaşamla mümkündür Photo:Pixabay

Bu dünyaya yabancı gibi gelip yıllarca borç ödemeye çalışmamaktır. Basit yaşarsan borcun olmaz. Kendini kabullenirsen, kapasiteni bilirsen borcun olmaz. Borç ödemek için çalışmazsan kalp huzurunu bulursun. İçsel huzur borç için yaşamamaktan geçer. Vicdanı hatırlamaktan, sömürmemek ve sömürülmemekten geçer! Cüzdan değil vicdandır insanı rahatlatan! Gönül rahatlığıyla yaşamak için gönül huzuru için sadece yalın yaşamak yeterlidir. Çünkü yalın yaşayan insanlar başkalarının malı, mülkü ve parasıyla uğraşmaz. Kendi yaşamını kurgular ve kazanımlarını herkesle paylaşır. Bunu tarihte başarabilen kişi var mıdır? Yani rol modelimiz? Ben bir tane biliyorum: Hz. Muhammed.

Basit yaşamın rol modeli

Hz. Muhammed iç huzur için dua ederken aynı zamanda basit yaşamıştır. Şatafat, lüks, ihtiyacı olmayan şeyi tüketme, gereksiz ihtiyaç uydurma kolaycılığı ve sömürüsünden uzak bir yaşam sürdürmüştür. Devlet başkanı olması hasebiyle saraylarda yaşamamıştır. Bugün peygamberin yaşadığı ev ve yaşam benzeri hayat sürmek isteyecek kaç Müslüman var acaba dünyada? Böyle bir toplumda iç huzur duası okuyarak da huzur bulunması zor görünüyor!

Hayat kısa. İç huzur nedir diye merak ediyorsan fazlalıklardan kurtulmaktır. Önce kendin olmaktır, insan olmaktır, dünyaya borç ödemeye gelmediğimizi, bu dünyaya bizi gönderen kudretin bizim rızkımızı garanti ettiğini bilmektir. Bu bilinçle verimli, çevreye zararsız, sürdürülebilir bir üretkenlik içinde olmaktır. Paylaşmaktır. Yalın yaşarsak dünya bizim! Aksi halde en zengin sekiz kişinin!

Bu yazı da görünümü genç kalanlara iç huzur nasıl sağlanır konusunda bir borcumuzdu. Armağan olsun!

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!