Kellik tarih oluyor!

Kellik tarih oluyor!

Kellik tarih oluyor haberleri basında zaman zaman gündeme geliyor. Bazen kök hücre ile kellik tarih oluyor şeklinde detaylar verilir. Daha meraklı başlıklarda kellik ne zaman tarih olacak sorusu sorulur. Gerçekten kellik tarih oluyor mu? Kellik ne zaman bitecek sorusunun tüm yanıtları bu yazıda sunuluyor.

Kellik nedir?

Kellik nasıl oluşur? Kellik saç köklerinin zamanla kendini yenilememesi ve bu foliküllerin yok olmasıyla saç teli üretiminin gerçekleşmemesi durumudur. Kellik nedir sorusu daha çok erkeklerden geliyor. Çünkü erkekler çok genç yaşlardan itibaren saç dökülmesi sorunuyla karşılaşıyorlar. Saç dökülmesi bir süre sonra kellik hastalığı gibi algılanıyor. Bazı durumlar da saçkıran gibi kellik hastalığı yapabilir.

Kellik nasıl başlar?

Kellik lokal saç eksilmesi şeklinde başlar. Kellik belirtileri herkesin anlayabileceği özelliktedir. Erkeklerde kellik neden olur sorusu eksiktir. Çünkü kadınlarda kellik neden olur sorusuyla tamamlanmalıdır. Kellik yalnız erkeklerin sorunu değildir! Kadınların yüzde 40’ı erkeklerin ise yüzde 60’ı saç dökülmesi sorunu yaşıyor.

Kellik belirtileri

 • Sonbaharda başlayan mevsimsel saç dökülmesi iki ayı geçiyorsa
 • Elinize veya küvete ya da lavaboya her zamankinden fazla saç geliyorsa
 • Saçınızı karıştırırken artık daha kolay saç teli kopuyorsa

kellik belirtileri olabilir.

Genellikle tüm saçlar aynı anda dökülmez, bir süreç içerisinde kellik ortaya çıkar. Bu nedenle kellik kaç yaşında başlar sorusu için yaş belirtmek doğru değildir. Kellik kaç yaşında başlar sorusunun en doğru yanıtı her yaşta başlayabilir olabilir.

Kellik nasıl önlenir sorusunun cevabından önce kellik nasıl oluşur ve kellik nasıl anlaşılır sorularını irdelemek gerekiyor. Kellik nasıl anlaşılır? Günlük 100 telin üzerinde saç kaybı yaşanmaya başlamışsa saçlar alarm veriyor demektir.

Kellik neden olur?

Kellik neden olur sorusunun en yaygın cevapları aşağıda listeleniyor.

 • Stres
 • Erkek tip saç dökülmesi
 • Genetik faktörler
 • Saçkıran
 • Kansızlık, anemi
 • Tiroid hastalıkları
 • Mantar gibi deri hastalıkları
 • Kullanılan ilaçlar
 • Kanser tedavisi
 • Demir, çinko ve protein azlığı
 • Ateşli hastalıklar
 • Doğum sonrası
 • Şok diyetler
 • Saç koparma alışkanlığı
 • Doğum kontrol hapları

 

Bu belirtiler kadınlarda kellik neden olur sorusunun da cevaplarını içerisinde barındırıyor. Kadınlarda kellik neden olur sorusu erkeklere nazaran daha az karşılaşılan bir durum olduğu için merak uyandırıyor.

Kellik tarih oluyor

Kellik tarih oluyor 2017 yılının da önemli gündem maddelerinden biri. Kellik ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar çoğunlukla ticari ürün boyutunda değil. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü artık kelliğe çare var! Kelliğe çareler nelerdir az sonra öğrenebilirsiniz. Kellik tarih mi oluyor?

kellik tarih oluyor-kellik tarih oluyor video-kök hücre ile kellik tarih oluyor-kellik tarih oluyor 2012-kellik tarih mi oluyor-kellik tarih oluyor 2015-kellik tarih oluyor 2013-kellik tarih oluyor 2014- kellik için bitkisel çözümler-kelliğe son çözüm-kellik tarih oldu almanlar buldu-kök hücre ile kellik tarih oluyor-kellik tedavisi sarımsak-kellik aşısı fiyatı-kellik nedir-kellik hastalığı-kellik tedavisi sarımsak-kellik neden olur-kellik nasıl önlenir- kellik nasıl başlar-kellik ne zaman tarih olacak-kellik kaç yaşında başlar-kellik ne zaman bitecek- kellik nasıl anlaşılır-erkeklerde kellik neden olur-kellik nasıl oluşur-kellik nasıl giderilir-kellikten nasıl kurtulunur- kellik nasıl kapatılır-kadınlarda kellik neden olur-kellik ne demek bulmaca-kelliğe çözüm-kellik ilacı-kelliğe son-kelliğe çare-kellik programı-kellik tedavisi-kellik kremi-kellik tarih oluyor-kellik belirtileri-kellik bulmaca-saç dökülmesi-saç dövmesi-saç pigmentasyonu-kellik aşısı-saç aşısı-saç ekimi-saçkıran-kellik tarih oluyor 2017-kellik tarihe karışıyor

Kellik tarih oluyor , erkeklerin kabusu sona eriyor Photo: Pexels-pixabay

Önce kellik nasıl giderilir konusunda yapılan bilimsel araştırmalara değinelim. Bu konuda umut verici birkaç çalışmadan bahsedeceğiz.

Kellik tarih oluyor video

 

Kellik ilacı çalışmaları

Kellik ilacı çalışmalarının tamamı kök hücre ile kellik tarih oluyor noktasında birleşiyor. Çalışmalar ilaç olarak piyasaya çıktığında kök hücre ile kellik tarih oluyor demek mümkün.

 1. İspanya’da kanser ilacı araştırması yapan uzmanlar yanlışlıkla saçların yeniden uzamasını sağlayacak foliküller buldular. Makrofaj denilen bu bölge saçın büyümesinden sorumlu. Makrofaj bölgesi kök hücrelerin gelişiminde önemli katkı sağlıyor. Bulunan tedavi yöntemi henüz insan üzerinde denenmiş değil. Fareler üzerinde anti enflamatuvar ilaçların ölü dokuları temizlediği ortaya çıktı.

Mevcut kellik tedavilerinde etken maddeler foliküller bölgeye uygulanarak inaktif köklerin aktif hale getirilmesi sağlanmaktadır. Kellik tedavilerinde son yıllarda ürün çeşitliliğinin artmasıyla           yalnızca ABD’ de yılda bir milyar doları aşan bir harcama yapıldığı bildirilmektedir.

 1. Japon şirketi Kyocera ve Organ Technologies ile birlikte kellik programı üzerinde çalışıyorlar. Laboratuvarda yapılan çalışmalar kök hücre ile saç foliküllerinin yeniden oluşturulabildiğini kanıtladı. Saç folikülleri vücudumuz tarafından bir döngü ile yenilenir. Bir saç folikülü yedi yıla kadar saç üretebilir. Daha sonra saçları dökerek uykuya çekilir. Birkaç ay sonra yeniden döngü tekrarlanır.

Üzerinde çalışılan ilaçla bugüne kadar yapılamayan zarar görmüş foliküllerin yerine yenilerinin üretilmesi ilk kez başarılmış oldu. Ticari ürün şeklinde kullanım tarihi ise 2020 olarak                          belirtiliyor.

 1. Kaliforniya Stanford Üniversitesi Tıp Araştırmaları Enstitüsü yeni saç folikülü çıkarma ve Kellik ilacı Konusunda epey yol kat etmiş bulunuyor.
 2. Japon firması Shisedio Kanadalı RepliCel Life and Sciences ile birlikte 2018’e yetiştirmeye çalıştıkları yenileyici yöntem ile kellik tedavisi yapmayı planlayor.

Kellik tedavisi için mevcut yöntemler

 • Saç ekimi

Günümüzde kullanılan yöntemlerin başında saç ekimi geliyor. Saç ekimi lokal veya genel anestezi altında canlı saç tellerinin alınarak dökülmüş bölgeye transferi esasına dayanıyor. Bu yöntem uygulama sırasında enfeksiyon, sonrasında kızarıklık, ağrı ve şişkinlik gibi sorunlar doğurabiliyor. Saç ekimi uygulaması genellikle kellik tedavisi için başarılı sonuçlar veriyor.

Bu uygulama saç dövmesi veya saç pigmentasyonu olarak da biliniyor. Uygulama kellik nasıl kapatılır sorusuna medikal estetiğin bulduğu ideal bir çözümdür. Kellik nasıl kapatılır sorusu tam karşılığını saç dövmesinde buluyor.

Bu uygulama seç ekimi tarih oluyor diye lanse edilse de aslında saç ekiminin alternatifi değil tamamlayıcısı. Çünkü saç ekiminde eksik veya boşluk kalan bölgelere saç simülasyonu yapılarak mükemmel görünüme kavuşmak mümkün. Dar alanlarda saç simülasyonu iyi sonuç veriyor.

Saç simülasyonu cerrahi olmayan bir yöntem. Bu yöntemde saç yapısı taklit edilerek özel boyalarla epidermal mikropifmentasyon yapılıyor. Yani seyrek saçlı bölgelere saç taklidi olarak boyama yapılıyor. Saç simülasyonu üç yıl boyunca kalıcılığını koruyor. Doğal pigmentler kullanılarak yapılan saç dövmesi ikinci dermal cilt katmanına uygulanıyor.

 • Kellik için bitkisel çözümler

Kellikten nasıl kurtulunur sorusunun bir diğer yanıtı da bitkisel setlerle oluyor. Kellik için bitkisel çözümler binlerce yıldır biliniyor. Bitkisel setler istikrarlı kullanıldığında kelliğe son veriyor. Bu setlerin doğru kullanılabilmesi için önce saç derisinin analiz edilmesi ve derideki sorunların varsa hastalıkların belirlenmesi gerekiyor. Daha sonra kelliğe son verebilecek bitkisel tedavi setlerine başlanıyor. Kellik için bitkisel çözümler her saç tipinde farklı sonuçlar ortaya koyabilir.

Bu ürünler saç dökülmesini durdurup yeniden saç çıkmasını sağlayabiliyor. Doğru ve sahte olmayan ürünlerin tercih edilmesi kelliğe çözüm sağlıyor.

Kellik için bitkisel çözümler arasında kellik tedavisi sarımsak kürleri de yer alıyor. Bu kürler bazı saç tiplerinde ve sorunun başlangıcında işe yarayabiliyor. Kellik tedavisi sarımsak uygulaması için sarımsağı ezerek suyuyla birlikte düzenli olarak saç diplerine uygulamak gerekiyor.

 • Kellik kremi

Kellik tarih mi oluyor? Bu soruya bir cevap da Türkiye’den geldi. Kelliğe çözüm için kellik kremi de üzerinde çalışılan konulardan. Yeditepe Üniversitesi Reboost isimli bir krem icat ettiğini duyurdu. Kellik kremi olarak tanıtılan ürün Yeditepe Üniversitesi, Biyoteknoloji ve Kök Hücre araştırma laboratuvarlarında geliştirildi. Kellik kreminin nasıl icat edildiğini yetkililer şu sözlerle açıklıyor: “Önce saç folikül hücrelerinin yenilenmesinde önemli bir etkiye sahip olduğu tarafımızca saptanan sünnet derisinden elde edilen kök hücrelerin mikroçevreye salgıladığı ekzozom (nanovezikül) adı verilen moleküler karışımın içeriği tanımlanmıştır. Daha sonra Sağlık Bakanlığı Kozmetik ürünlerin üretim mevzuatına uygun olan moleküller belirlenerek saç sağlığı için önemli ve gerekli olan diğer önemli bileşemler (vitaminler, mineraller ve bazı saç derisini güçlendirici bitkisel yağlar) ile formüle edilerek üretimi yapılmıştır.”

 

Kelliğe son çözüm

Kelliğe son çözüm arayışlarından biri de kellik aşısı. Kellik aşısı ya da saç aşısı olarak bilinen bu yöntem ile saç derisi saç ekimine hazır hale getirilerek yaraların çok çabuk iyileşmesi, izsiz ve kolay iyileşme, donör bölgede yeni saç teli oluşumunu desteklemek kısacası saç ekiminde daha yüksek başarı için kullanılıyor. Saç aşısı kadın ve erkeklerde aynı şekilde etkili oluyor. Saç aşısı aynı zamanda soçkıran ve lupustan kaynaklanan dökülmelerde de ümit verici sonuçlar sunuyor.

Kellik aşısı fiyatı uygulanan merkez tarafından hasta muayene edilerek verilebiliyor.

Kellik bulmacalarda da sık sık karşımıza çıkıyor. Kellik ne demek bulmaca biçiminde Google arama motorunda aratan ziyaretçilerimiz için cevap veriyoruz: Bürge

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Kellik tarih oluyor! (9 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] sarısı saç dökülmesine iyi gelirmi? Bu soruları kel alaka sormuyoruz. Çünkü yumurta sarısı temel saç besinleri olan proteinler, mineraller ve […]

 2. […] Bu nedenle güneş, rüzgâr, toz gibi etkenlerle daha çok karşılaşıyor. O nedenle erkek saç ve cilt bakımı için yıpranan hücreleri onaran tarifler büyük önem taşıyor. Bu tariflerde […]

 3. […] ekimi yaptıranlar forum altında buluşarak iletişimde bulunuyorlar. Ülkemizde son yıllarda kellik, saç dökülmesi sorunları tüm dünyada olduğu gibi maalesef artıyor. Bu artış saç […]

 4. […] görünmek için erkek bakımında saç kadar cilt de önem taşıyor. Erkekler kendileri için sunulan medikal estetik uygulamalarından […]

 5. […] Kellik tedavisinde […]

 6. […] bile yer buluyor kelliğe çözüm: Kelin merhemi olsa kendi kafasına sürer! Gerçekten de öyle! Kelliğe çözüm bulunmadı ama umut […]

 7. […] saç simülasyonu sadece doğal pigmentler ve yöntemler kullanarak gerçekleştirilen kellik kapatma tekniğidir. Ülkemizde 3d saç simülasyonu saç dövmesi ve saç pigmentasyonu […]