Hep genç kalan bir canlı bulundu

Kategori: Anti-aging - 1.247Yorum Yazın
Hep genç kalan bir canlı bulundu

Ölümsüz denizanası haberi anti aging sektöründe büyük yankı buldu. Bugüne kadar yaşlanma karşıtı ürünler üzerinde çalışan bilim adamları Turritopsis Nutricula isimli ölümsüz denizanası araştırmaların yönünü değiştirdi. Artık yeni araştırma konusu: Ölümsüzlük.

Ölümsüz denizanası

Genç kalmaktan bahsediyoruz bu sitede. Ancak bilim dünyası son derece sarsıcı bir buluşun şokunu yaşıyor.: Turritopsis nutricula. (Ölümsüz Denizanası) Bu denizanası diğer canlılardan farklı olarak ölmesi gerekirken ölmüyor ve yeniden çocukluk dönemine dönüyor. Kendinizi 3 çocuklu 70’li yaşlarda hayal edin. Bu yaşlarda yeniden çocuk yapıyor ve 18 yaşına geri dönüyorsunuz. Harika bir şey olsa gerek! Ölümsüz deniz canlısı bu gençlik döngüsünü sonsuz olarak sürdürebiliyor. Yani hiç ölmüyor! Ölümsüzlük yaşıyor!

Bu döngüyü başarabilen Ölümsüz Denizanası Turritopsis nutricula immortal tıp dünyasında da devrim niteliğindeki araştırmalara öncülük ediyor. Ölümsüz canlının incelenmesi sonucu pek çok anti-aging ürün yolda. Ancak genetik yapısı tam olarak incelenmediği için henüz bu döngüyü nasıl başarabildiği ve diğer canlılar için bu döngünün mümkün olup olamayacağı bilinmiyor.

Biraz daha detay vermek gerekirse diğer tüm denizanalarından farklı olarak, bu ölümsüz deniz canlısı, ilk defa polip döneme geri dönebilme özelliğine sahiptir. Hayat döngüsü, bir noktada tersine döner: Yavrular diğer denizanaları gibi polip dönemi yaşarlar, gelişip medusa dönemine girerler. Burada eşeyli olarak üreyip yavru polipler üretirler. Diğer denizanaları, yaşlanıp ölürken Turritopsis Nutricula Immortal, kendisini polip döneme geri döndürebilirler. Bu sayede, yaşlanma sonucu ölüm gerçekleşmez ve bir birey, sürekli olarak, yaşlanıp ölmek yerine kendisini yavru (polip) hale döndürerek yaşamını sürdürür. Ölümsüz deniz hayvanı sonsuz yaşam umudunu güçlendirdi.

Aslında evrimsel olarak bakıldığında eşeyli üreyen canlılar gen transferiyle kendilerinden sonra gelen kuşaklara kendilerinin bir kısmını kopyalamış oluyor. Bir nevi ölümsüz oluyorlar. Aynı durum eşeysiz üreyen canlılarda daha belirgin yaşanıyor. Eşeysiz üreyen canlılarda genellikle tam olarak kopyalama gerçekleşiyor.

Tek hücreli canlılar, solucanlar, terliksi hayvan gibi canlılar kendilerinin kopyalarını üreterek biyolojik ölümsüzlük elde ediyorlar. Ancak bu hayvanlar ölümsüz deniz canlısı gibi yaşamlarının erken evresine dönme yeteneğine sahip değiller. bu yeteneğe sahip tek canlı ölümsüz deniz hayvanı Turritopsis nutricula immortal.

Tıpkı şarkılardaki gibi bir yaşam belki gelecekte mümkün olabilir: Ne güzel şeysin sen, yaşın hep 19!

Bu konuda Hürriyet Gazetesindeki haberi buradan inceleyebilirsiniz.

ölümsüz canlı-ölümsüz deniz canlısı-ölümsüz deniz hayvanı-ölümsüzlük-ölümsüz denizanası-Turritopsis nutricula immortal

Ölümsüz denizanası ile genç kalma döngüsü sonsuz sürüyor

ölümsüz canlı-ölümsüz deniz canlısı-ölümsüz deniz hayvanı-ölümsüzlük-ölümsüz denizanası-Turritopsis nutricula immortal


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!