Genç kalmak genç düşünmekle başlar

Kategori: Pozitif Hayat - 2.355Yorum Yazın
Genç kalmak genç düşünmekle başlar

Orta yaş kaçtır? Son günlerde orta yaş krizi yerine orta yaş kaçtır krizi yaşanıyor. Orta yaş kaçtır sorusu ile ilgili araştırma sonuçları birbirini izliyor. Son olarak Benenden Health isimli kuruluş bir rapor yayınladı. Bu rapora göre İngiltere’de yapılan araştırmalar gösteriyor ki ellili yaşlarındakilerin yarısı kendini orta yaşlı görmüyor. Onlara göre henüz 50 yaş yolun yarısı değil. Benenden Health orta yaşın başlangıcı 53 yaş olarak belirlemiş.

Orhan Veli 1940’lı yıllarda 35 yaş şiirinde 35 yaşı yolun yarısı olarak kabul ediyordu. Nereden nereye! Artık orta yaşlı bir erkek veya orta yaşlı bir kadından bahsediyorsak en azından 45’ini aşmış olmasını anlıyoruz. Artık orta yaş aralığı değiştiği gibi yaşam süresinin uzamasıyla yaşlılık yaşı kaçtır sorusu da adeta anlamını kaybediyor. 80’lik delikanlıları ve genç hanımları daha sık görür olduk. Orta yaş krizi veya orta yaş bunalımı ya da orta yaş sendromu olarak adlandırılan yaşlanma korkusu kaynaklı psikolojik hal de eskisi kadar önem arz etmiyor. Çünkü 63 yaşındaki iş adamı Ali Ağaoğlu’nun gece hayatı ve sevgili trafiğini takip etmekte zorlanıyoruz. 73’lük Ajda Pekkan konserlerine devam edeceğini açıklıyor. Bir de 45’lik gençleri düşünün!

Fizyolojik olarak insan tüm canlılar gibi yaşlanır. Bu değişimler başlangıçta kabul edilmese, yok sayılsa dahi kaçınılmazdır. Elbette cildimiz kırışacak, saçlarımız azalacak, görüş kabiliyetimiz zayıflayacaktır. Ancak bu değişimler gelişen teknoloji ve tıp bilimi sayesinde en aza indirgenmekte insanlar ömürlerini daha genç kalarak yaşamaktadırlar.

Genç kalmak öncelikle genç düşünmekle başlar. Biraz yaş aldıktan sonra ben artık yaşlanıyorum düşüncesi yanlıştır. Çünkü biyolojik olarak insan anne rahmine düştüğü ve embriyo olduğu andan itibaren yaşlanmaktadır. Oysa yaş almak demek hayatı daha iyi anlamak, daha rafine olmak, süzülmüş bilgi ve deneyimleriyle daha keyifli bir kişi haline gelmek demektir. Bir köşeye çekilmek ve adeta ölümü beklemek değildir.

Orta yaş kaçtır?

Genç kalanlar hayata sımsıkı sarılırlar. Yaşları kaç olursa olsun hayatın ipini bırakmazlar. Rol modellerimizden mimar ve yazar Aydın Boysan 93 yaşında ve resimde görüleceği üzere hayatın keyfini sürmeye devam ediyor. Aydın boysan bir söyleşisinde gençlere 35 yaşında ilk kez yabancı dil öğrendiğini, 61 yaşında gazetede köşe yazarlığı yapmaya, 63 yaşında da kitap yazmaya başladığını hatırlatarak “hayatta hiçbir şey için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız” tavsiyesinde bulundu.

Yaş aralığı üçe ayrılıyor. Genç yaş aralığı nedir? Orta yaş aralığı nedir? Yaşlılık yaş aralığı nedir?

1963 yılında Dünya Sağlık Örgütü seminerinde yaşlılık dönemi üçe ayrılmıştır.
1. Orta yaşlı kişiler (45-59 yaş)
2. Yaşlılar (60-74 yaş)

3. İleri derecede yaşlılar (75 yaş ve üzeri)

Orta yaş kaçtır-orta yaş aralığı kaçtır-orta yaşlı erkek-orta yaş krizi-orta yaş bunalımı-orta yaş-orta yaş erkek-orta yaş kadın-orta yaş sendromu-yolun yarısı-genç yaş aralığı nedir-yaşlılık yaşı kaçtır

Orta yaş kaçtır sorusunun en güzel yanıtı yaşam mimarı Aydın Boysan’dır.

Bize göre bu yaş gruplaması artık yaşlanmış bir fikirdir. Bu konuda ‘Orta Yaş El Kitabı’ yazarı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu gibi düşünüyoruz: “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 45-59 yaş arasındaki kişilerdir. Ancak modern insan için bu yaş skalası 50-70 arasına çekilmeli. Çünkü orta yaş, insanın sosyoekonomik durumuna göre değişiyor. 18 yaşında evlenip anne olan, 40’ına gelmeden anneanne olan bir ev kadını için orta yaş gelmiş sayılır. Fakat üniversite okumuş, kariyer yapmış, sosyal hayatında aktif, 35’inde evlenip 37’sinde anne olan bir kadın için orta yaşa daha 15-20 sene vardır.”

Orta yaş kadın ve orta yaş erkek kavramı gerçekten değişti. Artık orta yaş kadın ve orta yaş erkek neredeyse yok. Ben Ankarayı tanımlarken Ankara’ya bahar gelmeden yaz biter derim. Artık orta yaş olmadan gençlik bitiyor!

Genç yaşayanlar genç kalanlardır. Genç yaşamak için genç düşünmek gerekir. Genç düşünmek için de üretken olmak kaçınılmazdır. Hayata bir şeyler vermeye ve ondan yeni şeyler almaya devam edin. Yaşam sonsuz bir süreçtir. Beden formumuz kesintiye uğrasa da yaşam biteviye devam eder. Büyük usta şairlerden Cahit Sıtkı Tarancı’nın dizeleriyle konumuzu sonlandırıyoruz. Yaşadığımız günün değerini bilerek yaşayın. Genç kalın…

Bugün masal değil,
Masaldan daha güzel, gerçek;
Bugün yeryüzünde olduğum gün!
Ayaktayım işte;
Asfalta amut,
Akasyaya muvâzî,
İnsanlarla omuz omuza,
Kurtla kuşla aynı kaderde.
Gülden lâleden farksız,
Fâniliğinde ömrün;
Herkes gibi dertli,
Ümitti herkes kadar
Ne de olsa memnun yaşamaktan.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Genç kalmak genç düşünmekle başlar (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] için pek çok fayda bulunduğunu görmek insanı heyecanlandırıyor. Hayattan daha çok zevk almak, genç kalmakla doğrudan ilgilidir. Siz de hayata sımsıkı sarılırken menekşe yağı faydaları yanınızda […]