Şeker gibi ölüm!

Kategori: Beslenme - 1.475Yorum Yazın
Şeker gibi ölüm!

Şekerin zararları neredeyse saymakla bitmiyor. Konumuz genç ve uzun yaşamak. Bu konuda nasıl bir beslenme düzenimiz olmalı, antioksidan gıdalar nelerdir, motor ve psikolojik faaliyetlerimizi nasıl geç tutabiliriz gibi alanlarda sizlere özlü bilgiler veriyoruz. Günümüz insanı yoğun çalışıyor ve maalesef kötü besleniyor. Kötü beslenmesinin affedilemez tarafı ise yüksek miktarda günlük şeker tüketmesi. Çünkü farkında olmadan yediğimiz abur cuburlar, şekerlemeler, fast food gıdalar, bisküviler vücudumuza her gün fazla miktarda şeker almamıza yol açıyor.

İdeal olarak Amerikan Kalp Derneği günlük 1 kutu kolanın içerdiği şekerden daha az şeker öneriyor. Erkekler için 35 gram, kadınlar için 20 gram ideal günlük şeker miktarı. Oysa bir litrelik kutu meyve suyunda 150 grama kadar şeker bulunabiliyor. Böylece farkında olmadan gün içerisinde ekmek, meyve suyu, kola, şekerli çay gibi tüketimlerle ideal miktarın 10-15 katına kadar şeker tüketebiliyoruz. Şekeri bırakmak istiyorsanız buradan başlayabilirsiniz.

Şekerin zararları nelerdir?

Bu kadar şeker tüketmek neden zararlı? Çünkü şekerin doğal beslenmede hiç yeri yok. Tamamen damak tadı ile ilgili insanlık tarafından sonradan edinilmiş bir alışkanlık. Taş devrinde 60 olan kan şekeri şu an 100’ler seviyesinde. Bunun nedeni hareketsiz yaşamla desteklenen şeker tüketimi. Artık küçük yaşlardaki çocuklarda dahi diyabet hastalığı görülüyor.

Beynimizin çalışması için şekere ihtiyacı var ancak bu şekeri karbonhidrat içeren gıdalardan kolaylıkla alabiliyor. Bunun üstündeki miktarı almaya başladığımızda vücudumuz insülin salgılamaya başlıyor. Glikoz ve früktoz fazlalığı insülin aracılığıyla enerjiye dönüştürülemediğinde yağa dönüşüyor. Bu yağlanma damar sertliği ve yüksek tansiyonla birlikte kalp, böbrek hastalıklarını getiriyor. Yani şeker gibi ölüme gidiş başlıyor.

Mısır şurubundan elde edilen hazır fruktozlar işin en kötü tarafı. Bu şeker dondurma, hazır gıdalar, baklava vb. tatlılarda kullanılıyor. Fruktozdan aldığımız şeker fazlalığı vücutta trigliseritle kolesterolü oksitlendirerek zararlı hale getiriyor. Yani şeker tüketmesek hiçbir sıkıntı yaratmayacak kolesterol şekerle birleşerek damar sertliğine ve erken yaşlanmaya hatta ölüme sebep oluyor. Mısır şurubu şişmanlık, hipertansiyon, şeker hastalığı, gut, depresyon, karaciğer sirozu gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Kanser hücrelerinin en sevdiği besin şeker

Kanser hücrelerinin en sevdiği besin şeker

Günlük hayatımızda farkında olmadan ihtiyacımızın 10-15 katı şeker tüketiyoruz

Günlük hayatımızda farkında olmadan ihtiyacımızın 10-15 katı şeker tüketiyoruz

Poison:Zehir

Poison:Zehir

Beslenmemiz modern çağın gereklerine göre değil vücudumuzun doğasına göre olmalı. Nasıl ki dünyada ortaya çıktığımız dönemlerde mısır şurubundan üretilen fruktozlu gıdalar tüketmiyorsak şimdi de bu konuya dikkat etmeliyiz. Aksi halde hızla oksitlenip, yaşlanan hücrelerimiz bizi ölüme götürecek zemini hazırlayacaktır. Unutmayın kanserli hücrelerin en sevdiği gıda şekerdir!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Şeker gibi ölüm! (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] özellikle de işlenmiş şeker zehir olarak algılanıyor. Uzmanlar beslenme düzeninde özellikle işlenmiş şekerden uzak durmayı […]