Spa ile ruhunuzu da arındırın!

Kategori: Spa - 7.942Yorum Yazın
Spa ile ruhunuzu da arındırın!

Spa nedir? Spa açılımı su ile gelen sağlık demek. Spa Latince kelimelerden elde edilen kısaltma. Spa nedir sorusunun cevabına spa açılımından başlamak gerekiyor. Spa Latince “Salus Per Aguam” kelimelerinden oluşuyor. Spa açılımı Türkçe ifadesiyle su ile gelen rahatlık anlamını içeriyor. Spa nedir? Spa açılımı bazen Latince “Sanus Per Aquam” olarak da verilebilir. Bu spa açılımı ‘sudan gelen sağlık’ veya ‘su ile gelen, su ile elde edilen sağlık’ anlamlarına geliyor.

spa nedir-spa masaj-spa masajı-spa massage-spa sauna masaj-spa-spa merkezi-spa yaptırmak-spa odaları-spa yatakları-spa'da ne yapılır-spa ve masaj-spa terapi-spa istanbul

Spa nedir? Spa su ile gelen masajla desteklenen, dinlendirici bir terapidir. Photo:Pixabay

Spa hayatımıza son yıllarda daha çok giren bir kavram. Spa ile hayatınızda yepyeni ve daha genç bir sayfa açabilirsiniz. Spa genç kalmak isteyenlerin mutlaka uygulamaları gereken bir terapi yöntemi. Bu yazıda spa ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

 • Spa açılımı
 • Spa nedir?
 • Spa days
 • Spa müzikleri (Spa music)
 • Spa masaj (Spa massage)
 • Spa merkezi nedir?
 • Spa hotel ve spa otelleri
 • Spa fiyatları
 • Spa malzemeleri
 • Spa ürünleri
 • Spa video

Spa açılımı

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE  spa açılımı ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Spa aynı zamanda Belçika’da sıcak mineral su kaynakları olan küçük bir birimin yerleşim adıdır. Eski Romalılar askerlerinde uzun yürüyüş, çarpışma ve savaşlar sonrası oluşan ağrı ve sancıları buradaki kaynakların dindirdiğini keşfetmişlerdi. Sözcüğün diğer bir kaynağı Güney Belçika’da konuşulan eski Wallon dilindeki çeşme anlamındaki “espa” sözcüğü olabilir. Bundan önce İngilizce’deki spaw ve sonra da modern sözcük spa türemiştir.

Spa nedir?

Spa nedir? Suyun iyileştirici gücünün kullanıldığı, masaj, hidroterapi gibi yardımcı teknikleri bulunan ve spa wellness hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçlayan uygulamalar bütünüdür. Spa nedir‘in açılımı ile amaç sağlık sorunlarını tedavi etmek, güzellik ve estetik kazanmaktır.

Spa uygulamaları tarihsel süreçte termal kaynakların bulunduğu yerlerde gelişmiştir. Zamanla uzun süreli spa kürlerinin yanı sıra günlük spa kürleri de popüler olmuştur. Spa days veya day spa olarak adlandırılan bu akım güzellik salonundan farklı olarak sauna, havuz, buhar odası veya konukların tedavilerine ek olarak kullanabileceği jakuzi gibi özellikleri içermektedir.

Spa uygulamaları

Günümüzün şehir hayatında yorgunluktan kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam için moda trendlerinden biri spa ve masaj uygulamaları. Spa kürleriyle hem rahatlayın hem de huzur bulun. Spa masajları ve aromatik yağların insan ruhunu arındırmada da etkili olduğu biliniyor. Spa kürleri fiziksel tedavi gibi ruhsal tedaviyi de destekliyor.

Uzmanlar spa ile negatif elektriğin ve kötü duyguların iç dünyadan uzaklaştırılması böylelikle ruhun arındırılması mümkün oluyor diyor. Spa hizmetleri spa müzikleri eşliğinde veriliyor. Spa müzikleri bedensel temizlenmenin yanında ruhsal arınmayı sağlıyor.
Spa kavramı suyla gelen sağlık anlamını taşıyor. Spa farklı biçimlerde uygulanabiliyor. Başlıca spa uygulamalarına bir göz atarak size en uygun olanı seçebilirsiniz. Spa terapi ile sağlık ve arınma sizi bekliyor.

Artık ülkemizde spa tatili veya tatilde spa kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Buhar hamamı

Spa’nın bu uygulamasında yüksek ısıyla oluşturulan buhar marifetiyle toksinlerin atılması sağlanıyor. Toksinler yaşlanmanın temel sebeplerinden. Adeta vücudun paslanması demek. Bu nedenle vücudun tıkır tıkır işlemesi için zaman zaman yağlanmaya ve paslarından arınmaya ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamanın en sağlıklı ve keyifli yolu ise Spa uygulamalarından ve buhar hamamından geçiyor.

İsveç masajı

İsveç masajı vücudun bel, ayak ve kol bölgelerine yapılan özel bir spa masajı türüdür.

Thalasso-terapi

Isıtılmış deniz suyu, çamur, yosun, tuz gibi maddelerle hazırlan özel bir karışımla yapılan masajdır. Hazırlanan karışımın içinde bitki özleri, mineral ve vitaminler de bulunur. 37 derece ısıtılan deniz suyu ile iyot alımı sağlanır. Solunan hava yoluyla iyot alınır. Thalasso terapinin farklı uygulama biçimleri var. Bunların en yaygın olanı deniz yosununun vücuda bandajlanarak uygulanması.

Tuz Peelingi

Tuz peelingi ile Vücuttaki ölü hücreler kalın tuz parçalarıyla ovularak deriden atılır. Deri daha rahat nefes alır ve canlılığını uzun zaman korur. Tuz peelingi etkisini artırmak için belirli aralıklarla tekrarlanması gerekiyor.

Aromaterapi

Aromaterapi vücutta oluşan fiziksel ve zihinsel dengesizliklerin giderilmesi için yapılan bir spa masaj türüdür. Bitkisel aromalı yağlar kullanılarak yapılır. Bitkisel ve aromatik yağların yatıştırıcı veya uyarıcı, ağrı giderici veya kas gevşetici, zehir atıcı, nefes açıcı, sinir sistemini dengeleyici, depresyon ve uykusuzluk giderici, hafızayı güçlendirici, hücre yenileyici gibi etkileri bulunuyor.

Fango

Fango mineral zengini çamurlarla yapılan bir spa masajıdır. Spa masajı İngilizce spa massage olarak ad
Vücudunuza ve ruhunuza en uygun masajı seçin, suyla gelen sağlığı hayatınızdan eksik etmeyin. Spa ile hem vücudunuz hem ruhunuz genç kalsın!

Spa otelleri

Spa konsepti ile hazırlanan spa otelleri özellikle uzakdoğuda bir fenomen halini almış bulunuyor. Ülkemizde de son yıllarda artan bir ivme ile yeni spa otelleri hizmete giriyor.

Dünyadaki ve ülkemizdeki Spa otelleri, spa fiyatları, spa ücretleri, spa termal otel hizmetleri, spa hamamları, spa otelleri İstanbul, Spa otelleri İzmir, Spa otelleri Antalya bilgilerini öğrenmek için Spa Otelleri: Yeni Arınma Trendi yazımızı okuyabilirsiniz.

Spa malzemeleri ve spa ürünleri

Spa merkezleri, spa salonları veya spa odaları düzenlemesi ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Bu konuda profesyonel olarak hizmet veren spa yönetimi firmaları bulunuyor.

spa malzemeleri-spa taşı-obsidyen-spa-spa days-spa nedir-spa masaji-spa küveti-spa merkezi-spa ürünleri- spa malzemeleri

Spa malzemeleri kullanılarak alacağınız spa hizmetleri sizi yepyeni, arınmış bir vücuda kavuşturabilir. Photo:Pixabay

Spa ürünleri veya spa malzemeleri büyük çeşitlilik gösteriyor. Bu ürünler arasında

 • Masaj yağları
 • Peelingler
 • Tuzlar
 • Yosunlar
 • Çamur
 • Krem
 • Spa küveti
 • Spa taşı
 • Banyo köpüğü
 • Bitki keseleri
 • Spa ekipmanları
 • Aromatik yağlar ilk sıralarda yer alıyor.

Vücudunuza ve ruhunuza en uygun masajı seçin, suyla gelen sağlığı hayatınızdan eksik etmeyin. Spa ile hem vücudunuz hem ruhunuz genç kalsın!

Spa ile ruhunuzu dinlendirin, vücudunuzu şımartın

Spa ile ruhunuzu dinlendirin, vücudunuzu şımartın

Aromatik spa masajıyla canlandırıcı ve gençleştirici bitkilerle vücudunuzu gençleştirin

Aromatik spa masajıyla canlandırıcı ve gençleştirici bitkilerle vücudunuzu gençleştirin

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Spa ile ruhunuzu da arındırın! (2 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] müzikleri spa kültürü içerisinde önemli bir yer tutuyor. Spa müzikleri dinlemek insanı rahatlatan ve […]

 2. […] nedir? Doğru yazımıyla spa nedir? Sıpa nedir konusunda detaylı bilgileri bulabileceğiniz ‘Spa ile ruhunuzu da arındırın!’ başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bu yazıda spa nasıl yapılır izleyebilir, […]