Genç kalmanın A’sı

Genç kalmanın A’sı

Vitamin A cildi yenilemek ve genç tutmak için vazgeçilmez bir vitamin. Günlük hayatta farkına varmasak da yıllar yılları kovalıyor ve yaşlanmasak da yaş alıyoruz. Yaş almak beraberinde vücutta değişimleri getiriyor. Enzimlerin salgıları farklılaşıyor, hormon seviyeleri düşüyor, vitaminler eksiliyor. Tüm bunların önlenmesi elbette mümkün değil ama yavaşlatılması ve geciktirilmesi pekala mümkün. Bu konuda genç bir cilt için yapılması gerekenler alfabesinin A’sı A vitamini.

Vitamin A neye iyi gelir?

A vitamini yapılan bilimsel çalışmalarda yaşlanma belirtilerini başarıyla engellediği canlı ve genç görünümlü bir cilt sunduğu ortayı çıkmıştır. A vitamini cilt sağlığı için vazgeçilmez bir destektir. A vitamini antioksidan özelliğiyle de cildin kendini yenilemesine katkı sağlıyor. Akne, deri pullanması, kuruluk, cilt pürüzleri gibi kusurların giderilmesini A vitamini ile mümkün oluyor.
Kuru ve hassas ciltlerin nemli ve canlı bir görünüme kavuşması için A vitamini içeren kürler uygulamak öneriliyor. Vitamin A komedon oluşumuna katkı yaparak yağ fonksiyonlarının dengeliyor. Cildi sıkılaştırıp, leke oluşumunu engelliyor. Cilt kırışıklıklarının oluşmasını yavaşlatıyor hatta durduruyor. Atrofi esnekliğini kaybetmiş cilt dokularının örneğin yaşla birlikte dirseklerde oluşan katı nasırlaşmış deri tabakalarının yumuşamışını sağlıyor. Sivilcelerin ortaya çıkmasını engelliyor.
A vitaminini ticari ürünler dışında besinlerle almak için hangi gıdaları yoğun tüketmeliyiz? A vitamini en çok balık yağı, yumurta, süt, karaciğer, peynir yiyerek alınabilir. Sebze ağırlıklı besleniyorsanız havuç, ıspanak, brokoli, lahana, biber, koyu yeşil renkli sebzeler tercih edilmeli. Kayısı, portakal, mandalina ve şeftali ise meyveler içerisinde Vitamin A zengini olanlar.

Retinol nedir?

A vitaminin hayvansal kaynaklarla elde edilenine Retinol, bitkisel kaynaklarda bulunanına Karoten deniyor. Özellikle güneşte daha uzun süre kalınan yaz aylarında beslenmede A vitaminine ağırlık vermek cildimizin yaşlanmasına ve güneşin zararlı, yıkıcı etkilerine karşı kalkan görevi görüyor.
Cilt bakımınızda anti-aging etki sağlamak için A vitamini ve formlarını içeren ürünleri kullanabilirsiniz. A vitamininin antioksidan fonksiyonuyla hücre yaşlanmanızı yavaşlatıp pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

A vitamini destekleri erkek cildi için de vazgeçilmez

A vitamini destekleri erkek cildi için de vazgeçilmez

Havuç tam bir A vitamini deposu

Havuç tam bir A vitamini deposu

A vitamini yönünden zengin besinler

A vitamini yönünden zengin besinler

Dermatoloğunuza danışarak cildinize, yaşınıza ve durumunuza en uygun A vitamini içeren ürünleri belirleyerek kendinize gençlik aşısı yapma fırsatını kaçırmayın. Geç kalmayın genç kalın!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Genç kalmanın A’sı (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] kaynaklanıyor. Genç, sağlıklı ve güzel bir cilde her yaşta sahip olmak için A vitamininin önemini ve değerini bilmek ve uygulamak gerekiyor. Bu yazı sizin cilt sağlığınıza ve […]