Yoğurt sürdüm yüzüme!

Yoğurt sürdüm yüzüme!

Yoğurt maskesi elinizin altındaki cilt ürünüdür. Yoğurt cilt maskesi ile cildinizde büyük değişimler elde edebilirsiniz. Yoğurt yemek uzmanların önerdiği ve faydalarını saymakla bitiremedikleri bir tavsiye. Peki yoğurdu cilde sürmek yani yoğurt maskesi kullanmak? İnanın yoğurt yemek kadar yoğurtlu yüz maskesi de faydaları saymakla bitmeyecek kadar etkili ve doğal bir cilt besleyicidir.

Yoğurt maskesi için hangi yoğurt kullanılmalıdır?

Yoğurtlu yüz maskesi tariflerinde yer verilen yoğurt elbette evde kendi mayaladığınız doğal yoğurttur. Hani şimdi adı köy yoğurdu oldu ya! İşte tam da o! Hazır yoğurtlarla hele meyveli veya katkılı yoğurtlarla ciltte aynı etkiyi yakalamak imkânsız.

Yoğurt maskesi-yoğurt suyu maskesi-yoğurtlu yüz maskesi-yoğurt maya maskesi-yoğurt maskesi ne işe yarar-yoğurt maskesi yüz-yoğurt maskesi sivilce için-yoğurt maskesi lekeler için-yoğurt maskesi yüzde ne kadar durmalı-yoğurt cilt maskesi-yoğurt maskesi yapanlar-yoğurtlu yüz maskesi tarifleri-yoğurt maskesi tarifi-yoğurt maskesi kullananlar-yoğurt bal maskesi-yoğurt maskesi neye iyi gelir-evde yoğurt maskesi nasıl yapalır-yoğurt maskesi nasıl yapılır-yoğurdun cilde faydaları Suna Dumankaya

Yoğurt maskesi evde hazırlayabileceğiniz mükemmel bir cilt bakım ürünü

Yoğurt ve yoğurt maskesi cilde faydaları nelerdir? Yoğurt maskesi ne işe yarar?

Yoğurt cilt maskesinin faydaları

Yoğurt maskesi yüze faydaları bakımından çok önemli bir cilt ürünüdür. Yoğurdun cilde faydaları Suna Dumankaya tarafından özellikle dile getiriliyor. Yoğurdun cilde faydalarını madde madde sıralayalım:

 • Cildi nemlendirir.
 • Ölü derileri atmaya yardımcıdır. Peeling etkisi vardır. (Topuklarda nasır ve çatlamayı engeller)
 • Gözenekleri sıkılaştırır.
 • Sivilcelerle savaşır.
 • Akneleri temizler, tam bir akne gidericidir.
 • Cilt lekelerinin azaltılmasında ve yok edilmesinde etkilidir.
 • Göz altı halkalarının renginin hafifletilmesinde faydalıdır.
 • Yoğurt maskesi göz çevresi morlukları ve şişliklerinde ve cilt sarkmalarında görev yapıcıdır.
 • Haşere sokmalarında kızarıklık gidericidir.
 • Cilt enfeksiyonlarına karşı iyi bir kalkandır.
 • Mantar enfeksiyonlarıyla mücadele eder.
 • Güneş yanığını tedavi edici özelliktedir.
 • Saçlara nem dopingi yapar, canlılık kazandırır.
 • Yaşlanmayı yavaşlatır. Anti aging bir besindir.
 • Cildi sıkılaştırır, gerginleştirir ve pürüzsüz hale getirir.
 • Besleyici özelliği vardır. Cildi besler, güçlendirir, nem dengesini ayarlar.
 • Ciltteki fazla yağı temizler. Cilt temizlemede gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Yoğurdun besin değeri ve kimyasal özellikleri

Yoğurt iyi bir laktik asit kaynağıdır. Bu özelliğiyle cildin ölü deriden arındırılmasına, nem depolamasına katkı sunar.

Asidik bir yapıya sahiptir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliğiyle mikrop, mantar, bakterilerle savaşır. Doğal antibiyotik görevi görür.

Çinko yönünden zengindir. Bu özelliğiyle lekelerle, siyah noktalarla, akne ve sivilcelerle mücadele etmede önemli görev üstlenir.

Yoğurt içeriğinde yararlı enzim, asit, mineral ve vitaminler cilt dostu özelliğe sahiptir. Cildi güzelleştirir.

Probiyotik bir besin olması nedeniyle kolajen üretimini destekler, ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesine olumlu fayda sağlar. Serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesine destek olur. Cildi gençleştirir.

Yoğurt maskesi tarifi

Yoğurt maskesi yapanlar cilde faydalarını çok iyi bilirler. Yoğurt maskesi saç için faydalıdır. Yoğurt maskesi sivilce için faydalıdır. Yoğurt maskesi yüz için faydalıdır. Yoğurt maskesi lekeler için faydalıdır. Yoğurt maskesi kullananların üzerinde görüş birliğine vardıkları konular, sivilcelerin azaldığı, lekelerin renginin soluklaştığı, aknelerin yok olmaya başladığı, nem dengesinin daha iyi noktaya yükseldiği oluyor.

Yoğurt cilt maskesi çok farklı malzemelerle yapılabiliyor. Evde yoğurt maskesi nasıl yapılır? Burada baz yoğurt cilt maskesi tarifini veriyoruz. Yoğurt maya maskesi olarak da bilinen bu tarif sıklıkla tercih ediliyor.

Malzemeler: İki kaşık evde mayalanmış yoğurt, iki tatlı kaşığı bira mayası

Hazırlanışı: Malzemeleri bir kase içerisinde iyice karıştırın. Yüzünüze çok bastırmadan masaj yaparak iyice yedirin. Yüzünüzde maskenin tabaka oluşturması gerekiyor. 20 dakika bekleyip ılık suyla durulayın.

Yoğurt cilt maskesi çeşitleri

Yoğurt cilt maskesi tarifleri arasında değişik ürün ve gıdalarla kombinasyonları yer alıyor. Cilt tipinize ve cildinizin ihtiyacına en uygun yoğurt maskesi tarifini seçerek uygulayabilirsiniz. Maskelerin faydaları ve tarifleri için üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Sorular ve cevapları

Yoğurt maskesi yüzde ne kadar durmalı?

Yüzde 20-25 dakika kadar durması yeterlidir.

Yoğurt maskesi hangi sıklıkla yapılmalı? Yoğurt maskesi kaç günde bir yapılır?

Sıklık için önerilen rakam ise haftada üç veya dört kez yapılmasıdır.

Yoğurt maskesi yüzü beyazlatırmı?

Yoğurt cilt maskesinin yüzü beyazlatma özelliği bulunuyor. Bu nedenle antik çağlardan beri kadınlar tarafından cilt beyazlatıcı olarak tercih ediliyor.

Yoğurt maskesi neye iyi gelir?  Yüze yoğurt sürmek iyi gelir mi?

Özetlersek; cilde, yüze, saça, göz çevresine, uygulanabilir. Sivilcelere, akneye, topuk nasır ve çatlaklarına, cilt beyazlatmaya, kırışıklıklara, cilt kuruluğuna, ince çizgilere iyi gelir. Yoğurt maskesi cilt lekeleri için de iyi ve doğal bir çözümdür.

Ev yapımı yoğurt nasıl yapılır?

Ev yapımı yoğurt için annelerimizin tariflerine dönmemiz gerekiyor. Ben de annemin yoğurdu mayalamasını ondan gördüğüm şekliyle tarif edeceğim. Öncelikle sütün iyice kaynatılması gerekiyor. Çünkü gerçek yoğurt için pastörize edilmemiş süt tercih ediliyor. Annem hiç pastörize sütle yoğurt mayalamış kadın değildir. Sütü iyice kaynattıktan sonra soğumaya bırakın.

Burada soğuma tabirini yanlış anlamamak gerekiyor. Çünkü asıl olan suyun ılımasıdır. Ilımaya bırakılan süt serçe parmağı içine batırıldığında hafif sıcaklık hissedilecek dereceye kadar bekletilir. Kaynamış sütün soğuması yine oda sıcaklığında olmalıdır. Açık serin havada veya buzdolabında soğutulmaya çalışılmamalıdır.

Yaklaşık 40-45 derece ısıya kadar ılıtılan sütün içerisine damızlık yoğurt mayası eklenir. Bu mayayı kimisi ekledikten sonra sütü karıştırır, kimisi sütün ortasına koyar karıştırmaz. annem süte damızlık yoğurt mayasını koyup hafifçe karıştırırdı.

Maya eklenen süt artık yoğurt haline gelmesi için dinlenmeye bırakılır. Burada yine önemli bir konu var. Bazıları damızlık maya ile birlikte bir miktar şeker veya tuz ya da ikisini birlikte ekliyor. annem bunları kullanmazdı!

Mayalanmış sütün etrafı bir bezle sarılır. Kapağı kapatılır. Kapağının üstü de yine sıcak olması için bezle sarılır. Tencere kapağı yerine bazen tülbent benzeri bir bez sütün üzerine konur daha sonra komple sarılır.

Yaklaşık dört saat beklemek mayalama için yeterlidir. Eğer akşamdan mayalama yapılmışsa sabaha kadar beklenmez gece kalkılıp yoğurt açılır ve buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bir gün bekletilen yoğurt yemeğe hazır hale gelir.

Tahta kaşıkla yoğurt tencereden alınır. Yoğurdun alınan yerlerinde yoğurt suyu birikir. bu su çok değerlidir. Asla dökülmez. Ayranda kullanılabilir. Bir bardağa biriktirilip içilebilir. Yoğurt kaselere dağıtılırken bir miktar da bu sudan eklenir.

Hayatınızdan yoğurdu aman eksik etmeyin. Uzun ve sağlıklı yaşayanların temel besin kaynaklarından biri yoğurt yemektir. Yoğurdu düzenli tüketenlerin mide rahatsızlıkları olmadığı görülüyor. Ayrıca yoğurt yemek cildi yeniliyor, gençleştiriyor. Bizzat kendi yaşadığım bir deneyimi anlatmak istiyorum. Benim dedem kahvaltıda mutlaka yoğurt yerdi. Ve sıkı durun yoğurdun içerisine bal koyarak tüketirdi.  Yukarıda yer verdiğimiz yoğurt bal maskesinin doğal besin halini adam 150 sene önce keşfetmiş. Dedem 100 yaşına kadar yaşadı! Hem de çok sağlıklı idi. Son günlerinde bile berrak bir hafızası, keskin bir görüşü vardı.

Yoğurdun önemini sanırım iyi anlatabildik. Yoğurt cilt maskeleri ile yetinmeyin. Cildinizi içeriden de güzelleştirmek için bol bol yemek yiyin.

Afiyet olsun.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Yoğurt sürdüm yüzüme! (25 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] yapımı yoğurt nasıl mayalanır ve yoğurdun cilde faydaları ile ilgili olarak Yoğurt maskesi makalemizi […]

 2. […] keseledim tahriş oldu dememek için yoğurt kullanabilirsiniz. Bu konuda yoğurt sürdüm yüzüme başlıklı makalemizi okumanızı […]

 3. […] ve yoğurt maskesi yapmak cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı da […]

 4. […] maske sivilce eğilimli ciltler için en iyisidir. Yoğurt ağartıcı etkilere sahiptir ve yüksek çinko içeriği lekeleri ve yara izlerini azaltmaya […]