Hayat uzatan 20 dakika

Kategori: Fitness - 1.220Yorum Yazın
Hayat uzatan 20 dakika

Yürüyüş! Yürüyüş yapmak genç kalmanın en sihirli anahtarı. Uzmanlar günde 20 dakika yürüyüşün hayat kalitesinde inanılmaz değişimler sağladığını ortaya koyuyor. Yürümek herkesin eğer bir sağlık engeli yoksa kolayca yapabileceği bir egzersiz. İyi bir yürüyüş arkadaşı ile yapacağınız egzersiz keyfe dönüşecektir.

Yürüyüş yapmak en doğal ve en kolay spor türüdür. Çünkü yürümek için bir ekipmana ihtiyaç bulunmuyor. Özel bir alana da gerek yok. Bulunduğunuz mekanda ister evinizin bahçesinde ister dağda bayırda isterseniz parkta, yürüyüş parkurunda bu sporu yapabilirsiniz.

Yürümeninyaşı da bulunmuyor. Tam aksine uzmanlar her yaşta yürüme egzersizleri yapmayı tavsiye ediyor. Özellikle ileri yaşlarda bu egzersizler ihmal edilmemeli. Hafif egzersizlerle yapılacak hareketler hem gençleştiriyor hem de sağlık katıyor. Unutmayın atılan her adım sağlığınıza yaptığınız yeni bir yatırımı kapsıyor. En verimli, geri dönüşü en yüksek getirili yatırım her zaman için egzersiz yapmaktır.

Yürüyüş bandı mı doğada yürüyüş mü?

Uzmanlar açık havada yürümenin çok daha faydalı olduğunu belirtiyorlar. Eğer kapalı bir mekanda yürüyüş bandı ile egzersiz yapacaksanız da mutlaka ortamın bol oksijenle dolması için çaba sarf edin. Soğuk günlerde önce ortamı havalandırıp sonra egzersize başlayabilirsiniz. Siz yeter ki yürümeyi isteyin. Yürümek için her yer, her ortam uygundur.

 

Yürümek her yaşta faydalı

Yürümek her yaşta faydalı

Günde en az 20 dakika yürüyün

Günde en az 20 dakika yürüyün

Yürüyüşünüzü evcil hayvan dostlarınızla keyifli hale getirebilirsiniz

Yürüyüşünüzü evcil hayvan dostlarınızla keyifli hale getirebilirsiniz

Oturarak iki lafın belini kırmak yerine yürüyerek yapın, sağlıklı kalın

Oturarak iki lafın belini kırmak yerine yürüyerek yapın, sağlıklı kalın

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları 334 bin kişinin egzersiz alışkanlıklarının sağlık durumlarına etkisini araştırdı. Hürriyet.com.tr’de yer alan habere göre araştırma sonucunda günde en az 20 dakika yürüyüş yapmanın erken ölüm riskini üçte bir oranında azalttığı belirlendi. Uzmanlar özellikle aktif hayat sürmeyen kişilerde kısa süreli yürüyüşlerin büyük fayda sağladığını belirtiyorlar.
Uzmanlar 20 dakikanın yeterli olduğunu ancak daha fazla yürüyüş yapmanın daha çok fayda sağladığını da belirtiyorlar. 20 dakika ile sınırlamak yerine sağlık ve vücut kapasiteleriyle doğru orantılı olarak yürüyüş süresinin uzatılmasını öneriyorlar. Bununla birlikte farklı egzersiz programları uygulamanın erken ölüm riskini azaltmada oynadığı rol göz önüne alınırsa egzersizin hayatın vazgeçilmez bir parçası olması gerektiğini belirtiyorlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!