Yüzü keselemek faydalı mı?

Kategori: Güzellik - 82.280Yorum Yazın
Yüzü keselemek faydalı mı?

Yüze kese yapmak merak edilen ve üzerinde çok görüş birliği bulunmayan bir cilt temizleme tekniği. Yüze kese yapmak faydalıdır diyen de var zararlıdır diyen de var. Peki doğrusu hangisi? Yüz keselenir mi? İpek kese nasıl kullanılır? Bu yazıda sizleri bekleyen konular arasında ipek kese nasıl kullanılır, yüze peeling yapmanın faydaları, ipek yüz kesesi kullanımı faydaları, vücut kesesi nasıl yapılır konularını bulabilirsiniz.

Öncelikle geleneksel hamam kültürümüzde kese yapmak önemli bir yer tutuyor olduğundan her banyoda keselenmek alışkanlığı toplumumuzda yaygındır. Kese yapmak cilt için gerekli midir? Uzmanlar keselenmenin cilde faydası olabileceğini ancak sık sık yapılmaması gerektiğini belirtiyor. Kese yapmak cildi gençleştirir mi?

Yüze kese yapmak

Bu yazıdaki konumuz yüze kese yapmak. Yüzümüz vücudumuzun dış etkenlere en çok maruz kalan bölgesidir. Toz, kir, is, leke, güneş ışığı, kozmetik ürün kirliliği, sosyal temasla geçen bakteriyel kirlilik, telefonla konuşmak suretiyle yüzümüze bulaşan mikroorganizmalar, rüzgâr, UV ve radyoaktif etkiler yüzümüzü kirletir ve yaşlandırır. Genç kalmak için bu etkilerden yüzümüzü temizlememiz gerekiyor.

 

Yüze kese yapmak-kabak lifi-sivilceli yüze kese yapılır mı-keselenmenin faydaları-yüz kesesi nasıl yapılır-ipek yüz kesesi-ipek yüz kesesi nasıl yapılır-mikrofiber yüz kesesi-yüz keselemenin faydaları-yüz keselemek-yüz keselemek zararlımı-yüzü keselemek-yüzü keselemek doğru mu

Yüze kese yapmak gençleştirir mi?

Makyaj yapmadan önce de mutlaka temiz bir yüz cildi gerekir. Hatta nemlendiriciyi de cilt temizliği sonrası yapmak gerekir.

Yüz lifi kullananlar, özelikle ince dokulu bir lif ve kese kullanmalıdır. Aşağıda yüz lifi kullananların dikkat etmesi gereken noktaları takip edebilirsiniz.

 

Yüze kese yapmak faydalı mı?

Yüze kese yapanlar sıklıkla doğru yapıp yapmadıklarını sorguluyorlar. Hemen belirtelim yüzümüz bir döngü içerisinde deri tabakasını değiştirir. Yani üst deri tabakasında hayatiyetini bitiren hücreler, ölü bir tabaka oluşturur. Bu döngü her 21 günde bir tekrarlanır. Bu süre sonunda ölü deri tabakasının ciltten temizlenmesi gerekir. Normal koşullarda suyla ve sabunla yıkayarak ve elle ovarak bu derileri temizlemeye çalışırız. Ancak bu çabamız yeterli olmayabilir. Yüzdeki ölü deri tabakasının temizlenmesi için kese ve lif uygulaması gerekebilir. Ama yüz kesesi nasıl yapılır? Az sonra detaylarını okuyacaksınız.

Öncelikle yüze kese yapmak faydalı mı sorusunun ne tür faydalar beklentisinde olduğunu sıralayalım. Yüz keselemenin faydaları genç bırakan etkileri bulunuyor. Yüz keselemenin faydaları arasında yer alan bazı maddeleri aşağıda bilginize sunuyoruz.

 

Yüze kese yapmanın faydaları (cilde kese yapmanin faydalari)

Yüz kesesinin faydaları bundan sonraki banyo ve cilt bakımı tercihinizi değiştirebilir. Yüz kesesinin faydaları ile daha canlı, daha genç ve daha parlak bir cilt sizi bekliyor olabilir! Cilde kese yapmanın faydaları (cilde kese yapmanin faydalari) nelerdir? Yüze kese yapanlar hangi olumlu faydaları elde edebilir.

Yüzü keselemek;

 • Ölü derinin cilt yüzeyinden temizlenmesi
 • Peeling etkisi
 • Masaj etkisi
 • Ciltteki fazla yağların arındırılması
 • Batık problemlerinin giderilmesi
 • Siyah noktaların temizlenmesi
 • Cildin gözeneklerinin açılması, düzenli kullanımda gözeneklerin küçülmesi
 • Yüz kesesi faydaları arasında cildin daha iyi oksijen alması
 • Cilt yüzeyindeki kan dolaşımının daha düzenli hale gelmesi
 • Cildin daha genç ve pürüzsüz hale gelmesi
 • Yüz kesesi faydaları içinde sivilcelerin azalması
 • Cilt tonunu dengeleme
 • Akne ile mücadele
 • Cilt kırışıklıklarına yüz yogası etkisi yapması

Konularında destek sağlıyor. Yüz temizleme lifi olarak kese kullanılabilir. Kese veya yüz temizleme lifi kullanmak cildi canlandırır, kan dolaşımını artırır.

Yüzdeki ölü hücreler nasıl atılır? (yuzdeki olu hucreler nasil atilir) Yüz temizleme lifi özellikle kuru ciltlerde etkilidir. Yüz yıkamak, yüz için sabun önerisi kullanmak yanında yüz temizleme lifi ile cildinizi yumuşatıp pürüzsüz bir hisse sahip olabilirsiniz.

Yüze kese yapmanın faydaları bu kadar çok iken siz de yüz kesesi yapmak konusunda geç kalmayın! Genç kalın!

Yüze kese yapmak bu faydaları sağlıyor mu? Yüze kese yapmak zararlı mıdır? Yüz keselemek zararlımı? Yüzü keselemek doğru mu? Bu soruların yanıtlarını az sonra tük açıklığıyla okuyabilirsiniz.

 

Yüze kese yapmak zararlı mıdır? (Yüz kesesi zararlımı?)

Yüzü keselemek zararlımı? Ziyaretçilerimizin bir bölümünün ifade ettiği gibi yüz keselemek zararlımı? Dermatologların bir bölümü yüze kese yapmak zararlı mıdır sorusuna olumlu cevap veriyor. Bunun nedeni olarak kesenin cildi soyduğunu ve yağını alarak kuruttuğunu belirtiyorlar. Elbette yüz kesesi zararlımı sorusu doğru tekniklerle yapılmaz ise yüze zarar verebilir biçimindedir.

Yüz keselemek zararlı mı? (kese nasil yapilir)

Yüz keselemek zararlı mı yakından bakalım. Yüz kesesi yapmak deri kuruluğuna neden olabilir. Özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerin kese yapmak konusunda daha temkinli olamaları öneriliyor. Kuru ciltlerin yüzü keselemek zararlımı sorusundan olumsuz etkilenmemeleri için özel bir prosedür, kesinlikle ipek yüz kesesi ve keseden önce ve sonra cildi nemlendirmeyi ihmal etmemeliler.

Doğru malzeme, teknik ve zamanda uygulanırsa gerek yüzü keselemek gerekse vücudu keselemek zarar yerine fayda sağlar.  Doğru uygulanırsa yüz kesesi zararlımı diye soran ziyaretçilerimize ‘hayır’ cevabını verebiliriz.

 

Kese yapmak zararlı mı? (Kese yapmak zararlımı?)

Kese yapmak zararlı değildir. Yanlış kese yapmak zararlıdır. kese nasıl yapılmalı? Bu nedenle öncelikle kese yapmak zararlımı sorusunun olumsuz cevaplanması için sık sık kese yapmamak gerekiyor. Ayda bir en fazla iki kez kese yapmak yeterlidir. Çünkü sık kese yapmak cilt üzerinde yer alan ve vücudun zararlı maddelere kalkanı olarak görebileceğimiz bariyerin zedelenmesi hatta yok edilmesi sonucunu doğurabilir.

 

Banyoda yüzü liflemek

Banyoda yüzü liflemek çoğu kişinin yaptığı bir davranıştır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cilt tipidir. Eğer kuru bur cilde sahipseniz banyoda yüzü liflemek cildinizde kırışıklık yapabilir. Cildin nem dengesini olumsuz etkileyebilir. Zaten az olan yağ tabakasının yok olmasına neden olabilir.

Eğer kuru cilt tipine sahipseniz yüzü lifle yıkamak yerine yalnızca köpükle veya süngerle yıkamak daha iyi bir seçem olabilir. Yağlı ciltlerde yüzü lifle yıkamak çok sorun teşkil etmeyebilir.

 

Yüz kesesi nasıl yapılır? Yüz keseleme nasıl yapılır?

En iyi kese nasıl yapılır? Yüz kesesi yukarıda bahsettiğimiz yüz derisinin değişim döngüsü için faydalıdır. Bu döngünün dışında sık sık kese yapmak faydadan çok zarar doğurabilir. Bu konuda Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu Hürriyet Kelebek’te yer alan bir söyleşide şu ifadeleri kullanıyor: “Cilt yüzeyinde zararlı maddelerin içeriye nüfuz etmesini engelleyen bir katman bulunuyor. Lif ve kese yapmak bu tabakaya zarar veriyor. Bu katmanın tahriş edilmesi bazı deri hastalıklarına davetiye çıkarıyor!”

Kese nasıl yapılmalı? Bu durumda yüze kese nasıl yapılır (kese nasil yapilir) açıklayalım. En doğru şekilde ve cilt için faydalı yüz kesesi nasıl yapılır? Yüz keselemek için kabak lifi, evde örme keseler, doğal bitkilerden elde edilen lifler kullanılmamalıdır. Yüz keselemek için yalnızca ipek yüz kesesi kullanımı tercih edilmelidir. Ülkemizde son derece başarılı üretilen ipek yüz kesesi çeşitleri bulunuyor. Yüzde yüz saf ipekten yapılmış ipek yüz keselerini yüz keselemek için kullanabilirsiniz.

Bizim önerimiz günde en az iki kez yüzünüzü ılık su ile ovuşturarak yıkamak. Ayda bir kez de ipek yüz kesesi ile keselemek. Cilt kesesi için ipek kese yanında kabak lifi kesesi de kurallara uymak şartıyla yapılabilir.

İpek yüz kesesi nasıl kullanılır?

Yüze kese nasıl yapılır? İpek yüz kesesi nasıl kullanılır? Yüze kabak lifi nasıl uygulanır? Yüzünüzü kabak lifi ile liflemek doğru bir yaklaşım mıdır? Aşağıda bu konuyu detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Yüz keselemenin faydalarından yararlanmak için ipek yüz kesesi nasıl kullanılır bilmek ve uygulamak gerekiyor.

İpek kese kullananlar zımpara gibi keseler yanında ipek kesenin muhteşem bir alternatif olduğunu dile getiriyor. Ayrıca ipek kese kullananlar masaj ve peeling etkisine de dikkat çekiyor. Yüze peeling yapmanın faydaları ile ilgili makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

 

Yüz kesesi kullanımı (Yüz nasıl keselenir?)

Yüz nasıl keselenir? En iyi kese nasıl yapılır? Yüz kesesi kullanımı doğru uygulanırsa sonuçları çok faydalı olabilir. İpek kese ne işe yarar? İpek yüz kesesi ile yüzünüzü keselemeden önce sıcak su ile buhar oluşturun. Buharla vücudunuzun ve tabii cildinizin nemlenmesini ve cilt yüzeyindeki kir ve yağ tabakasının kabarmasını sağlayın. Daha sonra yüzde tahriş oluşturmamak için tıpkı otomobillerde sileceklere toz biriktiğinde silecekleri çalıştırdığınızda camda çizik oluşturması gibi cildinizin tahriş olmaması için üç dakika kadar vücudunuzu ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Yüz için kese yapmadan önce bir dakika kadar suyun vücudunuzdan akması ve süzülmesi için bekleyin. İpek yüz kesesini hiç sabun, jel ve benzeri bir madde kullanmadan önce aşağıdan, yani gerdan bölgesinden alına doğru dikey hareketlerle keseleyin. Daha sonra elmacık kemikleri çevresini dairesel hareketlerle keseleyin. Son olarak dudak kenarları ve göz çevresini kaz ayakları gibi deformasyonlarla mücadele ederek kırışık bölgeleri açacak hareketler yapın. Tıpkı kırışık gömlek ütüler gibi kırışık bölgeleri ipek yüz kesesi ile açmaya çalışın.

Yüz keseleme nasıl yapılır göz attıktan sonra bir iki önemli noktaya parmak basmak istiyoruz. Bu işlemleri yaparken çok fazla bastırmayın. Her ne kadar ipek yüz kesesi özel dokusuyla cildin tahriş olmasını engellemekle birlikte yoğun bastırarak tahriş etmeye çalışmayın!

 

İpek kese ne işe yarar?

Yüz için ipek kese kullanmak kuru ciltler başta olmak üzere pek çok kişi için en iyi alternatiftir. İpek kese yüz için önerilen bir kese türüdür. İpek yüz keseleri (ipek yuz kesesi) kullanıldıkça etkisi artan bir üründür. Keseleme sonrası suyla yıkanıp hava girişi olan bol oksijenli bir yerde kurutulmalıdır. İpek yüz kesesi kullanımı püf noktası şudur: İpek yüz kesesi eskidikçe değeri artar. Doğru bakımla bir ipek yüz kesesini beş sene rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Yüz için ipek kese !

İpek kese faydaları nelerdir? İpek yüz kesesi ile yüz keselemek cilde temizlik, canlılık, ferahlık sağlayacaktır. Daha sonra sabunla yıkayabilirsiniz. Nemlendirici ve medikal kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. İpek kese faydaları arasında cildin kan akışını hızlandırmak, ciltteki batık problemlerine çözüm sunmak, cildin renk pigmentasyonunu ve doğal rengini sunmak sayılabilir. İpek kese yüz için ideal bir kese çeşididir.

Mikrofiber yüz kesesi olarak satılan ürünler asla ipek yüz kesesi ile karıştırılmamalıdır. Mikrofiber yüz kesesi ciltteki makyajı, kiri ve fazla yağları temizlemede kullanılabilir. Peeling yapar gibi uygulanabilir. İpek yüz kesesi yerine keselenmede tercih etmeyiniz.

Keselenmenin faydaları olduğu kadar zararları da olabiliyor. Yüz için kese yapmak yanında vücut için kese yapmak da önemli faydalar içeriyor. Bununla birlikte kese yapmanın zararları olabilir mi?

Kese yapmanın zararları

Yüzü keselemek de dahil kese yapmanın bazı zararları olabilir. Bunları maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz.

 • Ciltte kızarıklık
 • Yüzdeki kılcal damarların çatlaması ve kalıcı izler
 • Kalıcı ton farklılıkları
 • Ciltte lekelenme
 • Cilt hastalıklarının bulaşması
 • Cilt koruyucu tabakasının yok edilmesi

 

Sivilceli yüz kese yapılır mı? (yuze kese yapilirmi)

Sivilceli yüze kese yapılır mı sorusunun kesin ve tek bir cevabı bulunuyor: Hayır! Kesinlikle sivilceli yüze kese yapılmaz. Sivilceli yüze kese yapmak sivilcenin yara halini almasına neden olabilir. sivilcenin yayılmasına neden olabilir. Sivilcenin kalıcı iz bırakmasına yol açabilir.

Her şeyde olduğu gibi genç kalmak için yüz kesesi yaparken de çok dikkatli olmak gerekiyor. Bilgisiz, aşırı ve hatalı yüz kesesi yapmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Doğru, geleneksel yöntemlere uygun yüz kesesi ise mucize gençlik sonuçları sağlayabilir.

 

Yüze kese yapılır mı?

Yüze kese yapılır mı? (yuze kese yapilirmi ) Başka bir ifadeyle yüzü keselemek doğru mu? Daha doğrudan sorar isek yüz keselenir mi?

Hemen belirtelim yüz ya da cildimiz pek çok küçük çukur yapıdan oluşmaktadır. Bu hücre yapısı nedeniyle çukurlara çevresel kirler birikir. bununla birlikte bir yağ tabakası da oluşur. Cilt vücudun toksinleri attığı kanallardan biridir. Kanalların tıkanmaması cilt ve vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Yüze kese yapılır mı sorusunun ‘evet’ cevabı içermesinin nedeni cilt yüzeyinin her daim açık olmasını sağlamasıdır.

Yüz kesesi yapmak cildi kir, yağ, toz, atık gibi kalıntılardan temizler. Bu nedenle yüz keselenir mi sorusunun cevabı olarak yine ‘evet’ diyoruz.

Ayrıca cildimiz yaşayan bir organizmadır. Deri dokusundaki hücreler zamanla ölürler. Ölü hücreler biz onları defin edinceye kadar yani yüz kesesi veya peeling uygulayana kadar cildimizde kalırlar. Bu da solgun, yıpranmış, yaşlanmış hatta ölü bir cilt tabakası demektir.

Yüz keselemek ciltteki ölü hücreleri temizler.

Yüz keselemek aynı zamanda cilde uygulanacak krem, serum, maske gibi kozmetik uygulamaların etkisini artırır. Çünkü yüzü liflemek cildi temizleyerek, hücrelerdeki ter gözeneklerinin açık olmasını ve bu gözeneklerden derinin alt tabakalarına kozmetik maddelerin etki etmesini sağlar.

Yüzü liflemek ki biz lifi kese olarak değerlendiriyoruz kadınlar için özel günlerde makyaj tonlarının oturması için de daha dengeli bir cilt yüzeyi hazırlayabilir.

 

Yüz liflenir mi?

Lif de banyo kesesi gibi temizlenme kültürünün önemli bir parçasıdır. Ülkemizde genellikle banyo yaparken fırça, sünger gibi malzemeler yerine lif kullanılıyor. Hatta elde örülen lifler tercih ediliyor. O halde yüzü liflemek zararlımı?

Yüz liflenir mi sorusuna gelirsek elbette liflenir ama bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Yüz lifi nasıl kullanılır? Öncelikle cildiniz çok hassas ise lif kullanmayın veya çok ince dokulu ipek yüz lifi tercih edin. Bunun dışında fazla bastırmayın ve yüz lifine basınç uygulamayın. Liflemeden önce su ve köpük ile yani duş jeli kullanarak toz, kir zerreciklerini yüzünüzden uzaklaştırın veya yumuşatın. Sonra yüz lifi uygulayın.

Yüz lifi nasıl kullanılır sorusunda farklı cilt tiplerine farklı kalınlıkta yüz lifi tercih edilmesi de önem taşıyor. Çünkü ince, orta ve sert lif tercihini cildinize göre yapın. her lifi yüzünüze sürmeyin.

Yüzü liflemek zararlımı sorusuna gelirsek tekrar belirtelim evde örülenler de dahil doğru sertlikte, doğru zamanda ve doğru uygulama şekliyle yapılırsa zararlı değildir.

 

Yüz için kabak lifi kesesi

Yüz için kabak lifi kesesi  kullanmak başta sivilce ve akne olmak üzere ciltteki pürüzlerin temizlenmesine etki eder. Kabak lifi siyah nokta mücadelesinde size büyük avantajlar sağlayabilir. Yüz için kabak lifi kesesi aynı zamanda ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi görevini de yerine getirir. Kabak lifi kullananlar tüm bu faydaları elde edebilirler.

Kabak lifi nedir? Kabak lifi organik bir üründür. Çünkü kabak lifi anavatanı Güney Afrika olan bir bitkidir. Çabuk büyüyen bir bitki yani kabak türüdür. Kabak lifi cilt bakımı için kullanılırken önce ıslatılması gerekiyor. Çünkü kabak lifi kuru iken cildi çizebilir, sert bir yapıya sahiptir. Kabak lifi kullananlar kurallara uymak suretiyle yüz dahil tüm vücut için önemli faydaları elde edebilirler.

 

Kabak lifi nasıl yapılır? (kabak lifi yüz kesesi nasıl kullanılır)

Kabak lifi nasıl yapılır veya kabak lifi yüz kesesi nasıl kullanılır sorusunun cevabını bilmek özellikle selülit, siyah nokta ve batık tedavisinde büyük faydalar sağlayabilir.

Kabak lifi kesesi nasıl kullanılır? Kabak lifi suda bekletilerek yani yumuşaması sağlanarak kullanılmalıdır. Kabak lifinin faydaları için özellikle sıcak suda lifi bekletmek önemlidir. Kabak lifi kesesi nasıl kullanılır sorusunun cevabı yüzde çizikler oluşmaması ve tahriş olmaması açısından çok önemlidir.

Kabak lifi yüze kullanılırmı? Kabak lifi daha çok asıl ününü bacak, basen ve bel bölgesindeki kullanımı ve selülite karşı etkisi ile yapmıştır. Bununla birlikte Kabak lifi yüze kullanılırmı sorusuna iyice ıslatılıp yumuşak hale getirilirse yüzde de kullanılabilir.

Kabak lifinin faydaları nelerdir? Kabak lifi yüz kesesi faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırmak da yer alıyor. Kabak lifi yüz kesesi faydaları kan dolaşımını hızlandırarak kolajen üretimini tetikleyip, ciltteki kırışıklıkların açılmasına fiziki ve kimyasal olarak çift yönlü katkı sağlayabilir.

Siz de kabak lifi siyah nokta tedavisiyle bu sorunu cildinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Banyo yaparken yüz keselenir mi? (Kese peeling)

Banyo yaparken yüz keselenir mi sorusu için kesinlikle keselenir cevabını veriyoruz. Doğru kese tekniği ile yüz keseleme cilt için derinlemesine temizlik, peeling ve yenilenme anlamına gelmektedir. Ülkemiz banyo ve hamam kültüründe peeling yerine kese yapmak daha yaygın bir uygulamadır. Kese peeling etkisi cildi yenilemek için kullanılabilir.

Yüzyıllardır toplumumuz banyo yaparken yüz keselenir mi sorusuna olumlu cevabı fiili olarak da vermektedir.

Mikrofiber pedler kullanarak banyoda peeling kesesi yapmanız da mümkündür. Peeling kesesi yaparak cilt tipinize göre gözeneklerin açılması, ölü cilt derisinin temizlenmesi ve selülit sorununun ortadan kalkması sağlanabilir.

Yüze peeling yapmak zararlımı? Peeling konusunda detaylı bilgiler ve yüze peeling yapmak zararlımı konusu için buradan ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

 

İpek yüz kesesi kullananlar

İpek yüz kesesi kullananlar (ipek yuz kesesi )bu konudaki deneyimlerini paylaşım forumlarında dile getiriyor.

 

Kesenin faydaları (keselenmenin faydaları)

Yüz lifi kullananlar yanında vücut için kesenin faydalarını elde etmek isteyenler de vücuda kese yapıyorlar. Vücut için kesenin faydaları nelerdir? İşte kesenin faydaları konusunda ilk akla gelenler!

 • Kese faydaları arasında ilk sıraya ciltteki ölü derileri temizlemesi sayılabilir. Vücudu keselemek hiç bir kimyasal kullanmadan doğal peeling yapmak anlamına gelir.
 • Kese faydaları arasında bir diğeri vücudun kir ve yağ tabakasının temizlenmesidir. Bu temizlik cilt için yenilenme anlamına gelir. Vücudu keselemek cildin yağ ve kir birikmesi sonucu sivilce üretmesini ve siyah noktaların ortaya çıkmasını engelliyor.
 • Vücudu keselemek cilt altının kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Kan dolaşımının hızlanmış olması cilt dokusunun daha iyi beslenmesini ve dolayısıyla yenilenmesini sağlar.
 • Keselenmenin faydaları arasında ciltteki gözeneklerin açılmasıyla derinin daha kolay nefes alabilmesini sağlamaktır. Böylece cilt kendini daha kolay yenileyebiliyor.
 • Keselenmek faydaları arasında selülit gibi cilt altı yağ birikmesi gibi rahatsızlıkların tedavisi de sıralanabiliyor. Çünkü yağ dokusu parçalanarak pürüzsüz yeni bir cilt dokusunun oluşumu keselenmek faydaları ile açıklanabiliyor.
 • Vücuda kese yapmanın faydaları listesinde yağlı ciltler için sebum dengesini sağlamak da sayılabilir.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesi beraberinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini getiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi vücuda kese yapmanın faydaları arasında yer alıyor.

 

Keselenmek zararlı mı?

Keselenmek zararlı mı sorusu doğru yapılırsa ve kurallarına uyulursa zararlı değil faydalıdır. Yüz kesesi kullananlar ciltlerine zarar verir mi?

Vücuda kese yapmak başka bir ifadeyle kese atmak için önce cildi sabunla yıkamak, temizlemek durulamak gerekiyor. vücudu duruladıktan sonra su ile kese yapmak gerekiyor. Banyoda keselenmek için yalnızca duru su tercih edilmelidir. Suyun içerisinde sabun, şampuan, losyon, bitkisel yağlar gibi maddeler olmamalıdır. En iyi kese duru su ile yapılır.

Banyoda kese yapmanın faydaları için en iyi kese için uzun ve yatay hareketlerle geçişler yapılmalıdır. Kese yapmak faydalı mı sorusu için yukarıdaki kurallara uyulursa faydalıdır diyebiliriz. Çünkü yüz kesesi kullananlar veya vücut kesesi kullananlar bu işlemi her gün yapmamalıdır. Ayrıca yüz kesesi kullananlar için özellikle sauna veya ısıtılmış bir alanda önce terlemelerini sonra ise yumuşak hareketlerle ve dairesel olarak kese uygulanmalıdır.

Yüze lif sürmek için cildin hazırlanması gerekiyor. Doğrudan yüze lif vermek zarar verebilir. İyice temizleyip sonra yüz kesesi yapanlar arasına katılmalıdır. Ayrıca yüz kesesi ne işe yarar diyorsanız ciltteki kir, siyah nokta oluşturabilecek yağ noktaları ve ölü derilerin atılmasına yarar. Yüz kesesi ne işe yarar? Cildin kan akışının hızlanmasını sağlayarak daha iyi beslenmesini, daha genç ve canlı bir cilt olmasını sağlayabilir.

 

Yüze kese yapmanın zararları

Yüze kese yapmanın bazı zararları olabilir. Bunlar;

 • Cildi tahriş etmek
 • Kızarıklık
 • Sivilcelerin yaygınlaşması
 • Cilt hastalıklarının bulaşması
 • Sık kese yapmak yüzün kırışmasına neden olabilir
 • Yüze kese yapmanın zararları arasında cilt kuruluğu da bulunuyor
 • Cilt yüzeyinin mikrobiyolojisinin bozulması
 • Yüz temizleme kesesinin hijyeni de çok önemlidir

 

En iyi kese hangisi?

En iyi kese hangisi veya hangi kese daha iyi sorusuna cevap vermek için öncelikle hedeflenen amaç ve vücudun hangi bölgesinde kullanılacağına dikkat etmek gerekir.

En iyi kese hangisi veya hangi kese daha iyi sorusu için seçenekler şunlardır:

 • İpek kese (İpek yüz kesesi)
 • Mikrofiber yüz kesesi
 • Kabak lifi kesesi (kabak lifi yüz kesesi) (Kabak kese olarak da anılır)
 • Yüz temizleme kesesi
 • Cilt kesesi (Kabak kese)
 • Türk hamam kesesi (Pek çok marka vardır. Örneğin kelebek kese kullananlar gibi)
 • Keçi kılı kese
 • Jüt kese

 

Kese nasıl temizlenir?

En iyi kese temizleme nasıl yapılır? Vücut için yaptığınız keseyi yüzünüze kullanmamanız gerekiyor. Ayrıca banyoda kese yapmanın faydaları sonrası keseyi suda kaynatmak en iyi temizleme yöntemidir.

Keselenmek nasıl yapılır sorusunun cevabını alan baz ziyaretçilerimiz banyoda kese yapmanın faydaları sonrası kese temizlerken sabun veya şampuan kullanıyor. Bu durum kese yapmak veya kese yaptırmak isteyenlere önerilmiyor. En doğrusu duru su ile kaynatmak!

 

Kese yaptırmak

Kese yaptırmak veya kese atmak Türk hamamı kültürünün vazgeçilmez bir uygulamasıdır. Göbek taşında iyice terletilen vücuda tellaklar vasıtasıyla kese yaptırmak dünyaca beğenilen bir Türk sağlık turizmi değeridir.

Hamamda kese yaptırmak cildi temizlemenin yanı sıra kan dolaşımını artırarak ve gözenekleri açarak daha canlı ve iyi beslenmiş bir cilt vaat ediyor. Ayrıca termal su kullanan hamamın sivilcelere faydası biliniyor. O halde hamam kesesi nasıl yapılır ve nasıl etki eder bir göz atalım.

Türk hamamı stresi ortadan kaldıran, rahatlatan ve detoks etkisi yapan bir uygulamadır. Isının ilk hareketi derhal kan dolaşımını artıran kan damarlarını genişletmesidir, böylece pozitif bir tonik etki meydana gelir. Derideki gözenekler de genişler ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlarlar ve hepsi de daha parlak, daha yumuşak, daha elastik bir cilde dönüşürler. Hücre yenilenmesinin yanı sıra, buharın cilt problemleri üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır ve akne ve dermatiti azaltır.

Türk hamamının yararlı özellikleri, daha iyi kan dolaşımının hasar gören bölgelere daha fazla oksijen taşınması ve acil bir şekilde acı ve daha hızlı bir iyileşme sağlaması nedeniyle, lokalize ağrı ve ağrı çeken kişilere yardımcı olabilir. Isı, burun ve göğüs ağrısı çeken soğuk semptomların kaymasına ve aşırı mukozadan kurtulmayı kolaylaştırır.

Tuz, alkol, nikotin, kolesterol, ağır metaller ve diğer invaziv organizmalar gibi toksinler, yapay bir sağlık verici ateşin tadını çıkarmak gibi, Türk hamamında ısınırlarken dışarı atılır. Nitekim ter bezlerinin bu şekilde uyarıldığı Antik Roma günlerinden beri sağlık yararları bilinen Türk hamamının başarılı sonuçlarından bir anahtardır.

 

Kese ne kadar zamanda yapılmalı? (kese ne kadar zamanda yapilmali)

Kese kaç günde bir yapılmalı? Banyoda liflenmek veya keseleme her gün yapılmamalıdır. Çünkü cilt yüzeyindeki yağlı katman cildi zararlı maddelere karşı korur. Her gün keseleme, yüz tahrişi de dahil faydalı katmanın yok olmasına neden olabilir.

O halde kese kaç günde bir yapılmalı? Yüz tahrişi oluşmaması ve cilt sağlığı için kese ne kadar zamanda yapilmali sorusunun en doğru cevabı en az on gün ara verilerek keseleme yapılmasıdır.

Yüzümü keseledim tahriş oldu demek istemiyorsanız en az bir hafta ara verilmelidir. Çok kuru ciltlerde ayda bir kez yüz keseleri yapılabilir. Yüz keseleri çeşitleri içinde hangisini kullanırsanız kullanın işe yüzü sabunla yıkamak ile başlanmalıdır. Eğer yüz nasıl temizlenir, yüzü sabunla yıkamak doğru mu gibi soruların en doğru cevabı elbette önce sabunlamak sonra kese yapmaktır. Çok kuru ciltlerde yüzü keselemek yerine cilt temizleme maskesi de yapabilirsiniz.

Evde kese nasıl yapılır?

Ziyaretçilerimiz evde kese nasıl yapılır sorusunu sıklıkla soruyor. Vücuda kese nasıl yapılır? Evde kese yapmak için öncelikle sabunla veya vücut şampuanı ile temizlik yapın. Daha sonra sıcak su altında yaklaşık on beş dakika kadar cildinizin ölü derilerden arınması için kabarmasını, yumuşamasını bekleyin. Vücut kesesi nasıl yapılır? Vücuda kese nasıl yapılır?

Evde kese nasıl yapılır sorusunun cevabına devam edelim. Parmaklarınızla kolunuzda soyma işlemenin uygulanıp uygulanamayacağını test edin. Daha sonra keseyi elinize geçirip tüm vücudunuza nazik bir biçimde uygulayın.

Evde hamam kesesi nasıl yapılır? Cildinize kese yaptıktan sonra önce duru su ile temizleyin. Daha sonra bir kovada  köpük hazırlayıp cildinize elinizle yedirin. mümkünse serin veya soğuk suyla cildinizden köpüğü uzaklaştırın. Evde hamam kesesi yapmanın keyfini yaşayın!

Kuru kese nasıl yapılır? Batık veya sivilce ile mücadele için kuru kese nasıl yapılır? Su ve sabun kullanmadan da kese yapılabilir. Kuru kese yapmak bacaklardaki batıkları ve selülitleri azaltmakta işe yarayabilir. Uzmanlar kuru kese yerine önce duru su ile yıkanma sonra nemli cilde kese yapılmasını öneriyor.

 

Yüze kese yapmak yerine alternatif yöntemler

Yüze kese yapmak, duşta yüz temizliği yaparken yüze kese yapmak ne tür faydalar sağlar yukarıda sıralamaya çalıştık. Eğer yüze kese yapmak zararları sizi etkiliyorsa, sık duş veya banyo yapıyorsanız veya cildiniz çok kuru ise aman dikkat! Yüze kese yapmak cildinize zarar verebilir.

Bu durumda yüze kese yapmak yerine hangi alternatif yöntemler kullanılabilir? İşte kese yerine ne kullanılır sorusunun olası cevapları!

 • Peeling yapabilirsiniz.
 • Sivilceli suratlar için Aspirin maskesi yapılabilir.
 • Yüzümü keseledim tahriş oldu dememek için yoğurt kullanabilirsiniz. Bu konuda yoğurt sürdüm yüzüme başlıklı makalemizi okumanızı öneriyoruz.

 

Kese tahrişine ne iyi gelir?

Kese yapmak bazen tahrişe neden olabilir. Tıpkı peeling yapmanın zararları arasında olduğu gibi cildi tahriş etmek kesenin yan etkisi olabilir. Kese tahrişine ne iyi gelir sorusuna kese yapanların yorumları arasından aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz.

 • Bepanten
 • Lasonil
 • Soğuk çay
 • Yoğurt
 • Karite yağı
 • Doku yenileyici kremler
 • Batikon krem
 • Kantaron yağı
 • Tetra yaprağı suyu
 • Teramsin
 • Hametan
 • Apiterapi yüz ürünleri veya kürü

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Yüzü keselemek faydalı mı? (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] tahriş edebilir, kızarmasına ve döküntüye neden olabilir. bu nedenle kış aylarında kese yapmak daha cazip […]

 2. […] etkisidir. Pirinç unu peelingi yapmak için bir bardak pirinç ununu bir tavada hafifçe kavurup yüze kese yapmak için kullanabilirsiniz. Kavrulmuş pirinç unu faydası olarak cildi temizlerken ekleyeceğiniz […]

 3. […] yüzünüzü keseleyerek ölü deri parçacıklarını atın. Buhar makinesi ile iyice nemlendirin. Sonra aşağıda […]