Antioksidan ne demek? Vücudu yaşlandıran serbest radikallerle savaşan askerler onlar! En iyi 25 doğal antioksidan!

Antioksidanlar, hücrelerinizi kalp hastalıkları, kanser ve diğer hastalıklarda rol oynayabilen serbest radikallere karşı koruyabilen maddelerdir. Antioksidan ne demek? Serbest radikaller, vücudunuz yiyecekleri parçaladığında veya tütün dumanına veya radyasyona maruz kaldığınızda üretilen moleküllerdir. C ve E vitaminleri ve karotenoidler gibi antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilir. Antioksidanlar arasında flavonoidler, tanenler, fenoller ve lignanlar bulunuyor. Daha neler var neler?


0

Antioksidan ne demek biliyor musunuz? O kadar çok sık duyuyoruz ki antioksidan kelimesini adeta genç kalmak için sihirli moleküller olarak görüyoruz. Gerçekten de antioksidan ne demek birkaç dakikanızı ayırarak hayatınızın bundan sonrasında çok daha genç ve dinamik bir sürece geçebilirsiniz.

Bu yazıda antioksidan nedir, antioksidan ne işe yarar, antioksidan yiyecekler nelerdir, antioksidan ilaçlar ve takviyeler nelerdir, doğal antioksidanlar hakkında bilmedikleriniz, antioksidan vitaminler hangileridir konularını okuyabilirsiniz.

Antioksidan ne işe yarar gibi genç kalmak ve genç görünmek için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Antioksidan ne demek?

Antioksidanların etki mekanizması nasıl çalışıyor. İnsan vücudunda yaşlanmayla ve bazı çevresel etkilerle serbest radikaller dediğimiz maddeler ortaya çıkar. Oksidatif stres olarak tanımlanan bu durum hücrelerin yapısına zarar vermeye başlar. Elektron alışverişi biçimindeki süreçte antioksidanların etki mekanizması elektron vererek ve nötralize ederek serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Yani yaşlanmayı yavaşlatır, hatta durdurabilir.

Metabolizma çalışması esnasında serbest radikaller sürekli olarak oluşur. Vücudumuzdaki pek çok şeyde olduğu gibi, belli bir dengeye ihtiyacımız vardır. Doğru miktarda serbest radikallere ve onları kontrol altında tutmak için doğru miktarda antioksidanlara ihtiyacımız var.

Serbest radikaller (pro- oksidanlar) antioksidanlardan fazla olduğunda, bu oksidatif stres olarak adlandırılan bir duruma yol açabilir. Oksidatif stres ve antioksidanlar arasında ters bir korelasyon yaşanıyor. Hava kirliliği, sigara, alkol, çok miktarda çoklu doymamış yağ asidi tüketilmesi, güneş kremi olmadan güneşlenme, aşırı çinko alımı gibi etkiler oksidatif stresi artırabilir.

Antioksidan nedir? Antioksidan ne demektir sorusuna döner isek işte oksidatif stresle baş etmek için serbest radikalleri engelleyen moleküllere antioksidan isimleri veriliyor. Antioksidanlar doğal ve yapay olarak ikiye ayrılıyor.

İnsan vücudu, hücresel antioksidan glutatyon gibi kendi antioksidanlarını bile üretiyor. Antioksidanlar, bitki ve hayvansal kaynaklı hemen hemen tüm gıdalarda bulunur.

Gıdalardan antioksidan almak önemlidir. Aslında, hayatımız bazı antioksidanların, yani C vitamini ve E vitamini alımına bağlıdır.

Et ürünleri ve balık da antioksidanlar içerir, ancak meyve ve sebze ile karşılaştırıldığında daha küçük miktardadır. Meyveler özellikle antioksidan ne sorusuna iyi bir kaynaktır.

Sonra yeşil çay, kahve ve bitter çikolatanın da dahil olduğu birçok iyi antioksidan kaynağı vardır. Beslenme düzeninde antioksidanlar yönünden zengin bir menü genç kalmak ve genç görünmek için çok önemlidir.

Antioksidan ne işe yarar?

Araştırmalar, yüksek antioksidan gıdaların oksidatif stresin etkilerini azalttığını göstermektedir. Aslında, antioksidanlar olarak hareket eden yüzlerce farklı madde vardır. Bunların arasında en tanınabilir beta-karoten (A vitamini), C vitamini , E vitamini, selenyum ve manganez, glutatyon, melatonin, koenzim Q10, lipoik asit, flavonoidler ve fito.

Serbest radikaller ve antioksidanlar

Antioksidan nedir ne demektir? Antioksidanlar, bazı hücre hasarlarını önleyebilen veya geciktirebilen insan yapımı veya doğal maddelerdir. Antioksidanlar, meyveler ve sebzeler dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur. Ayrıca diyet takviyeleri olarak da mevcuttur. En bilinen antioksidan maddeler arasında hangileri vardır?

Antioksidan nedir ne işe yarar sorusu için Sebzeler ve meyveler, zengin antioksidan kaynaklarıdır demeliyiz. Antioksidan ne işe yarar bu noktada açıklayalım ki sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Çok fazla sebze ve meyve içeren bir beslenmenin sağlıklı olduğu ve bazı hastalıkların riskini azalttığına dair iyi kanıtlar vardır.

antioksidan ne demek-antioksidan ne demektir-antioksidan ne işe yarar-antioksidan ne-antioksidanların etki mekanizması-antioksidanların özellikleri-oksidatif stres ve antioksidanlar-yapay antioksidanlar-sentetik antioksidanlar-antioksidan yiyecekler-antioksidan içeren besinler-antioksidan içecekler-antioksidan içeren meyveler-antioksidan içeren gıdalar-antioksidan meyve ve sebzeler-antioksidan meyveler-antioksidan hangi yiyeceklerde var-antioksidan hangi yiyeceklerde bulunur-antioksidan gıdalar nelerdir-antioksidan gıdalar-antioksidan gıda takviyeleri-antioksidan bitkiler-antioksidan değeri yüksek besinler-antioksidan bitki çayları-antioksidan besinler-antioksidan bakımından zengin besinler-antioksidan baharatlar-antioksidan içeren bitki çayları-antioksidan olan yiyecekler-antioksidan sebzeler-antioksidan yeşil çay-antioksidan yiyecek ve içecekler-antioksidan zengini besinler-antioksidan çaylar-zerdeçal antioksidan-antioksidan enzimler nelerdir-antioksidan enzimler-antioksidan maddeler
Antioksidan ne demek                    Photo:Pexels-Pixabay

Antioksidan yiyecekler nelerdir?

Genç kalmak ve hücre sağlığını yani hücre yenilenmesini ve DNA’nın bozulmasını engellemek için bu kadar önemli olan antioksidan nedir nelerde bulunur? En çok merak edilen sorulardan biri de antioksidan hangi yiyeceklerde bulunur sorusudur. Aşağıda bu konuda antioksidan içeren besinler listesi hazırladık. Bu detaylı listeyi inceleyerek damak zevkinize uygun antioksidanların özellikleri ile zenginleştirilmiş menüler hazırlayabilirsiniz. Bu sizin sağlığınız için vazgeçilmezdir.

Antioksidan içeren besinler

Burada antioksidan nelerde var sorusundan daha çok en zengin antioksidan kaynakları hangileridir onlara bakacağız. Çünkü antioksidan nelerde var sorusunun cevabı aslında yediğimiz hemen her şeyde antioksidan vardır. Bu antioksidanlar az, göz ardı edilebilecek düzeylerde olabilir.

 • Bitter çikolata. Kakao ve bitter çikolatadaki antioksidanlar, daha az enflamasyon ve kalp hastalığı için azaltılmış risk faktörleri gibi etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bitter çikolata lezzetli, besleyici ve en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Genel olarak, kakao içeriği ne kadar yüksek olursa, çikolatanın içerdiği antioksidanlar da o kadar fazladır. Çok antioksidan içeren gıdalar listesinde bitter çikolata ilk sıralara yazılmalıdır.
 • Antioksidan içeren gıdalar arasında ceviz de özel bir yere sahiptir. Çünkü ceviz mineraller, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar açısından zengin olan popüler besindir. Ayrıca kandaki antioksidan seviyelerini yükseltmeye ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilirler.
 • Siyah zeytin. Ülkemiz zeytin cennetidir. Organik olarak üretilen zeytinlerle muhteşem antioksidan etkiler elde edilebilir. Siyah zeytinler, serbest radikallerle savaşan antioksidanlar sağlayan en iyi yiyecekler arasında yer alıyor. Zeytin antioksidan bakımından zengin besinler arasında ön sıralardadır.

Antioksidan besinler

Antioksidan zengini besinler elbette meyve, sebze, tahıl gibi gıda kategorilerinde farklı farklı listelenebilir. Örneğin antioksidan meyveler ayrı bir başlık altında verilebilir. Aşağıda antioksidan gıdalar, antioksidan besinler kategorilere göre yer alıyor. Antioksidan meyve ve sebzeler sofralarınızdan eksik olmasın, siz de genç ve sağlıklı kalın!

Zengin antioksidan içeren meyveler

Zengin antioksidan içeren meyveler listesindeki rakamlar 100 g’de milimol (mmol) cinsinden antioksidan içeriği yansıtıyor.

İşte antioksidan meyveler listesi!

 • Elmalar : 3.8
 • Erik, kuru: 3.2
 • Kayısı, kuru: 3.1
 • Çilek: 2.1
 • Nar: 1.8
 • Mango, kurutulmuş: 1.7
 • Portakal ve turunçgiller: 0.9
 • Papaya: 0,6
antioksidan mineraller-antioksidan zararları-antioksidan fiyatı-antioksidan nedir-antioksidan nedir ne demek-antioksidan nedir ne işe yarar-antioksidan nedir nelerde bulunur-antioksidan nelerde bulunur-antioksidan nelerde var-serbest radikaller ve antioksidanlar-antioksidan ilaçlar-antioksidan ilaç markaları-antioksidan ilaç isimleri-antioksidan hapı-antioksidan haplar-antioksidan yararları-antioksidan krem-antioksidan krem ne işe yarar-doğal antioksidanlar-antioksidan faydaları-antioksidan cilde faydaları-antioksidan serum-antioksidan ve kanser-antioksidan diyet-antioksidan vitaminler-antioksidan vitamin e-antioksidan vitamin c-a vitamini antioksidan mıdır-antioksidan vitamin hapları-antioksidan vitamin ve mineraller-antioksidan vitaminler hangileri-antioksidan vitaminler nelerdir-antioksidan vitaminler öldürüyor-c vitamini antioksidan mıdır-e vitamini antioksidan mıdır-koenzim q10 antioksidan-omega 3 antioksidan canan karatay-omega 3 antioksidan ile alınmalı-omega 3 antioksidan mı alınmalı
Zengin antioksidan içeren meyveler

Antioksidan sebzeler

Antioksidan hangi yiyeceklerde var sorusunun sebzeler ayağı da bir hayli zengindir. İşte antioksidan sebzeler listesi!

 • Enginar: 3.5
 • Kıvırcık lahana : 2.8
 • Biber, kırmızı ve yeşil: 2.4
 • Brokoli, pişmiş: 0,5

Antioksidan değeri yüksek besinler

Antioksidan nelerde bulunur sorusunu tahıl ve benzeri malzemeler için de cevaplamak gerekiyor. Çünkü kuruyemiş ve tahıllar içerisinde gerçekten antioksidan olan yiyecekler yer alıyor. İşte antioksidan değeri yüksek besinler listesi!

 • Arpa, inci ve un: 21.9
 • Fasulye: 8.5
 • Kepekli tam tahıllı ekmek : 6.4
 • Karabuğday, beyaz un: 4.7
 • Kestane: 2
 • Gevrek ekmek, kahverengi: 1.7
 • Mısır, beyaz un: 1.4
 • Darı: 1.3
 • Fıstık, kavrulmuş: 1.1
 • Antep fıstığı: 1

Antioksidan bitkiler, antioksidan baharatlar

Antioksidan bitkiler ideal ve sağlıklı beslenmenin temellerini oluşturuyor. Özellikle Akdeniz Diyeti gibi tariflerde antioksidan bitkiler sıklıkla yer alıyor.

Antioksidan gıdalar nelerdir sorusunun yanıtı olan bitki ve baharatlar listesi de bir hayli zengindir.

 • Karanfil, kurutulmuş, bütün ve toprak: 277.3
 • Nane yaprakları, kurutulmuş: 116.4
 • Yenibahar, kuru öğütülmüş: 100.4
 • Tarçın, kuru zem: 77
 • Kekik, kuru zemin: 63.2
 • Kekik, kuru zemin: 56.3
 • Biberiye, kuru zemin: 44.8
 • Safran, kuru öğütülmüş: 44.5
 • Adaçayı, kuru zeminde: 44.3
 • Defne yaprağı, kurutulmuş: 27.8
 • Zerdeçal antioksidan

Antioksidan yiyecek ve içecekler

Antioksidan seviyenizi sağlıklı içeceklerle de arttırabilirsiniz. Birçok sağlık uzmanı, çok fazla meyve suyu içmeye karşı uyarır, ancak kan basıncınızı arttırabilir ve tüm meyvenin sağlıklı lifinden yoksun olabilir. Antioksidan içecekler listesindeki rakamlar, antioksidan içeriği mmol / 100 g olarak yansıtmaktadır.

 • Espresso: 14.2
 • Kahve, filtre ve haşlama: 2.5
 • Kırmızı şarap : 2.5
 • Nar suyu: 2.1
 • Yeşil çay : 1.5
 • Üzüm suyu: 1.2
 • Siyah çay : 1
 • Kuru erik suyu: 1
 • Kızılcık suyu: 0.92
 • Portakal Suyu: 0.64

Antioksidan çaylar

Antioksidan içeren bitki çayları hangileridir? Antioksidan çayların vücut üzerindeki etkileri büyük ölçüde aynıdır. İçtiğiniz hangi çay türünden olursa olsun, kanser riskini azaltan, cildi iyileştiren, bağışıklık sistemini güçlendiren ve iyi kardiyovasküler sağlığı destekleyen kateşinler ve tanenler gibi antioksidanlar elde edersiniz. Göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz şey, çaydan ne kadar kafein istediğinizi ve kendi kişisel zevk tercihlerinizi ön planda tutmaktır.

 • Siyah çay

Siyah çay tamamen oksitlenerek elde edilir. Oksidasyon işlemi sırasında, kateşinler denilen flavonoidler, tanenlere dönüştürülür. Tanenler, çayı koyu renginden vermekle sorumludur.

Siyah çayın diğer çeşitlerden daha fazla okside olmasına rağmen, oksitlenmeden önce olduğu gibi hala benzer miktarda antioksidan içerir. Araştırmalar günde üç veya daha fazla bardak içmenin kalp krizi riskini azaltabileceğini ve 4-5 bardak içmenin kan damarı gevşemesini destekleyebileceğini düşündürmektedir.

 • Yeşil çay

Yeşil çay, fermente edilmemiş veya oksitlenmemiş daha olgun yapraklardan yapılır. Antioksidan yeşil çayda bulunan flavonoidlerin çoğu kateşindir ve özellikle yeşil çayda sağlanan sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Yeşil çay ayrıca bir çok polifenol içerir ve siyah çayın daha az kafein içeriğine sahiptir.

 • Beyaz çay

Antioksidan bitki çayları arasında beyaz çay, yeşil çaya çok benzer, çünkü aynı şekilde yapılır. Aradaki fark sadece bitkinin tomurcukları ve genç yapraklarının kullanılmasıdır. Daha sonra doğal güneş ışığında kurutulurlar, bu da daha yüksek kateşin seviyeleriyle sonuçlanır, ancak daha düşük tanen seviyeleri ile sonuçlanır. Beyaz çayın hem siyah hem de yeşil çaylar gibi benzer kardiyovasküler faydalara sahip olduğuna inanılmaktadır.

 • Oolong çayı

Oolong çayı sadece kısa bir fermantasyon döneminden geçer. Bu çayların biraz daha az olmasına rağmen, yeşil ve siyah çaylara daha fazla polifenol ve benzer bir kafein içeriği olduğu söylenir.

Antioksidan faydaları

Doğada bulunan çok çeşitli antioksidanlar vardır ve çok çeşitli oldukları için farklı antioksidanlar vücudun farklı bölgelerine fayda sağlar. Örneğin, beta-karoten (ve diğer karotenoidler) göz sağlığına çok faydalıdır ; likopen, prostat sağlığının korunmasına yardımcı olmak için faydalıdır; flavonoidler özellikle kalp sağlığı için faydalıdır; ve proantosiyanidinler idrar yolu sağlığı için faydalıdır.

Antioksidanlar, vücudun çevresel ve diğer baskılara tepki olarak ürettiği serbest radikallerin, kararsız moleküllerin neden olduğu hücreleri önleyebilen veya yavaşlatan maddelerdir. Antioksidan ve kanser savaşçısı diğer sağlıklı besinleri yiyecek listelerinizden eksik etmeyin.

Antioksidan cilde faydaları

Cilt ultraviyole ışığın yüksek seviyelerine maruz kaldığında, tekli oksijen, süperoksit radikalleri ve peroksit radikalleri de dahil olmak üzere farklı tipteki reaktif oksijen türlerinin oluşumu ile foto-oksidatif hasar oluşur. Bu reaktif oksijen formları hücresel lipidler, proteinler ve DNA’ya zarar verir ve bunlar eriteme (güneş yanığı), cildin erken yaşlanmaları, fotodermatozlar ve cilt kanserleri için başlıca katkı maddeleri olarak kabul edilir.

Astaksantin, ardından E vitamini ile kombine beta-karoten, cildin reaktif oksijen türlerinden korunmasına yardımcı olan en güçlü antioksidan kombinasyonlarından biri olarak gösterilmiştir.

Cilt için antioksidan serum, antioksidan krem gibi kozmetik ürünler tercih edilebilir.

Antioksidan gıda takviyeleri

Yüksek dozda antioksidan takviyelerinin zararlı olabileceği uyarısında bulunmaktadır. Antioksidan gıda takviyeleri doktor önerisiyle alınmalıdır. Doğal antioksidanlar yerine sentetik antioksidanlar veya yapay antioksidanlar toksik etki gösterebilir. Örneğin yüksek bir beta-karoten alımı, sigara içenlerde artmış akciğer kanseri riski oluşturabilir.

Yüksek dozda E vitamininin prostat kanseri riskini artırdığı ve bazı antioksidan takviyelerinin kullanılmasının daha büyük bir tümör büyümesi riski ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Bu nedenle doğal antioksidanlar yerine antioksidan gıda takviyeleri alırken çok dikkatli olunmalı ve sağlık profesyonelleri ile karar verilmelidir.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı