Doğal süper gıdalar vitamin deposu konusunda ünlü Doktor Bora Kalkancı ezber bozan açıklamalar yaptı!

Vitamin deposu olarak adlandırabileceğimiz doğal süper gıdalar mevcuttur.Bunlar antioksidan ve polifenol açısından da zengindirler. Bu nedenle kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Doğal süper gıdalar nelerdir ve faydaları nedir tek tek açıklıyoruz! Mutlaka okuyun!


0

Doğal süper gıdalar vitamin deposu olmalarıyla biliniyor. Ünlü Doktor Bora Kalkancı ‘Doktorun ye dediği!’ yazı dizisinin bu bölümünde vitamin takviyesi ve doğal süper gıdalar yer alıyor. Doğal süper gıdalar nedir? Vitaminler sağlıklı beslenme için önemli maddelerdir.

Proteinlerin yapısına girerek vücudumuzdaki biyolojik olayları ve metabolizmayı düzenlerler. Yapılan çalışmalarda, doğal yoldan alınan vitaminlerle sentetik olarak alınanlar arasında bir fark henüz bulunamamıştır.

Süper doğal gıdalar nedir gibi genç kalmak ve genç görünmek için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Doğal süper gıdalar ve vitaminler

Vitaminlerde kalori yoktur ve bu nedenle kilo yapmaları imkansızdır.

Vitamin takviyesinin gerekli olduğu durumlar şunlardır;

 • 1) 65 yaş üzerindeki kişiler için: D, B6, B9 (folik asit) ve B12
 • 2) Menopoz dönemindeki kadınlar: Kalsiyum ve D vitamini
 • 3) Günlük 1200 kalorinin altında diyet yapanlar: Ek vitaminler
 • 4) Sigara içenler: C vitamini, B6, folik asit (folat) 
 • 5) Aşırı alkol alanlar: A, D, B1, folat ve B12
 • 6) Hamileler: Kalsiyum, folat, biotin ve demir
 • 7) Şeker hastalığı olanlar: B1
 • 8) Vejetaryenler: Tavuk, yumurta yemeyen ve süt içmeyenlerde B12

Vitaminlerin vücuda faydaları

Yağda eriyenler ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılırlar. Yağda eriyenler; A, D, E, K vitaminleridir. Aynı öğünde birlikte yenen yiyeceklerle alınan yağlarda erir ve yağ hücrelerinde depolanır. Bu nedenle fazla alındıklarında vücutta birikerek hipervitaminoz denilen tablolara neden olurlar. Yağda eriyen vitaminlerin bağırsaklardan emilimi için safra kesesinden salgılanan safraya ihtiyacı vardır.

B ve C gibi diğer tüm vitaminler, suda çözünür ve emilim için safra asidine ihtiyaçları yoktur. Bunlar idrarla atılabildikleri için birikim ve hipervitaminoz olmaz. Ancak yine de fazlasını önermiyoruz.

Doğal süper gıdalar nelerdir?

Vitamin deposu olarak adlandırabileceğimiz süper gıdalar mevcuttur. Bunlar antioksidan ve polifenol açısından da zengindirler. Bu nedenle kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Örneğin brokoli, karaciğer enzimlerini harekete geçirerek zehirli yani toksik maddelerin atılmasını hızlandırır ve kemik erimesini de önler. Bir su bardağı kadar brokolide, 41 mg kalsiyum, 79 mg C vitamini, 50 mg folat vardır. Brokoli alırken taze, koyu renkli, sıkı ve sık çiçekli olanlarını seçmelisiniz. Sararan çiçekler sebzenin zamanının geçtiğini gösterir.

Domates de içerdiği likopen sayesinde akciğer, mide, prostat kanserine yakalanma riskini azaltır. Üç hafta süreyle günde 30 mg likopen alan kişilerde prostat DNA’sında meydana gelen oksidatif hasarın önemli ölçüde engellendiği kanıtlanmıştır. Vücudun günde 22 mg likopene ihtiyacı var ve bunu iki bardak domates suyu rahatça karşılıyor. Bu nedenle yemeklerde salça kullanmayı ve sağlıklı atıştırmalık olarak kurutulmuş domates tüketilmesini de öneriyoruz.

Doğal süper gıdalar-aktar ayhan ercan-süper gıda-süper gıdalar-doğal süper gıdalar ayhan ercan-doğal süper gıdalar pdf-doğal gıda nedir-super gidalar-Aktar Ayhan Ercan süper gıdalar-chiadox ile zayıflayanlar-maca kökü nereden alınır-goji tohumu-goji berry aç karnına mı yenir-organik chia tohumu-dogal super gidalar
Doğal süper gıdalar arasında goji tohumu, whey proteini, organik chia tohumu, maca kökü de yer alıyor Photo: Pexels-pixabay

 

whey protein (peynir altı suyu proteini)

Sporcu beslenmesi ve yaşlılıkta kullanılması gereken bir protein türü vardır. Buna peynir altı suyu proteini veya whey protein denir. Herhangi bir hayvan sütünden peynir yapılmasından sonra kalan sıvıdır. Protein, vitamin ve minerallerin yanı sıra süt laktozu % 50’sini içerir. Marketlerde bu isimle satılır. Kaslarda protein metabolizmasını artırarak onları güçlendiren, glutatyonu çoğaltıp bağışıklık sistemini takviye eden whey proteini, sporculara ve kasları eridiği için yaşlılara çok faydalıdır. Karbonhidrat ve yağ olmadığı için sağlıklı diyetlere eklenmelidir. Ara öğünler için çok uygundur. Şok diyetleri önermiyoruz ancak mutlaka yapılacaksa bir hafta süreyle whey proteini kullanılabilir. Bu sürede kan tablosu yakından takip edilmelidir. Üre ve ürik asit yükselirse üst sınırın geçilmesine müsaade edilmez.

Baklagiller arasındaki süper gıdalar

Doğal süper gıdalar grubuna kuru baklagiller familyasından giren bitkisel protein deposu üç gıda şunlardır; kuru fasulye, nohut, mercimek. Bir bardak mercimekte 17 gram protein var. Kuru fasulyede, karnitinin yapı taşı olan lizin, tiamin, riboflavin, folat gibi vitaminler mevcuttur. Karnitin, vücudun yağ yakmasında görevi olan bir katalizördür. Hatta piyasada L-karnitin olarak satılmaktadır. Lif oranı fazla olan baklagillerin kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığını, kolesterolü düşürdüğünü ve kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyoruz. Yarım bardak fasulyede 5.5, mercimekte 8 gram posa olduğunu hatırlatıp günde en az bir porsiyon yenmesini öneriyoruz.

Doğal süper gıdalar ile diyetle haftada bir kilo verebilirsiniz. Önceleri iyi giderken duraklamalar olabilir. Disiplini kaybetmeyin. Patates, pirinç, makarna, kuru yemişi azaltın, porsiyonları küçültün. Ara öğünlerinizi aksatmayın. Yemeği yavaş yiyip masadan doymadan kalkın. Böylece suçluluk duygusu hissetmeden hedefinize bir adım daha yaklaşmanın gururunu yaşayacaksınız.

Son olarak doktorun ye dediği; 10 adet erik, 5 adet çilek,1 bardak domates suyu…

Bol vitaminli günler dilerim…

doğal süper gıdalar-ayhan ercan kimdir-süper gıda-süper gıdalar-doğal süper gıdalar ayhan ercan-doğal süper gıdalar pdf-doğal gıda nedir-super gidalar
Doğal süper gıdalar Photo: Pexels-pixabay

Doğal süper gıdalar ne demek? (dogal super gidalar)

Doğal süper gıda, vücudun gereksinimlerini zengin içerikleriyle karşılayan koruyucu, geliştirici ve tedavi edici gıdalar olarak tanımlanıyor. Doğal süper gıdalar (dogal super gidalar) protein, vitamin, yağ ve mineral yönünden son derece zengin içeriklere sahipler. Bu besinler hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici özellikleriyle de tanınıyorlar.

Doğal Süper Gıdalar ismiyle basılmış Ayhan Ercan imzalı bir kitap da bulunuyor. Çünkü doğal süper gıdalar Ayhan Ercan’ın özel ilgi alanında yer alıyor.

Doğal Süper Gıdalar kitabı

Bu kitapta 30 adet süper gıda ve hastalıklara karşı süper etkili tarifler yer alıyor. Doğal süper gıdalar kitabı aktar Ayhan Ercan tarafından kaleme alınmış. Aktar Ayhan Ercan Doğal Süper Gıdalar kitabı yanı sıra Eminönü’ndeki aktar dükkanında, tıbbi bitkilerin kaynağında şifalı bitkileri, şifalı otları, baharatları öğrenerek edindiği tecrübeleri TABDER çatısı altında paylaşıyor.

Ayhan Ercan kimdir? Ayhan Ercan kimdir sorusunun kısa ve net cevabı TABDER (TÜM AKTARLAR VE BAHARATÇILAR TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ) başkanıdır diye verilebilir. Bu dernek Türkiye’de ilk kez devlet tarafından tanınan aktar ve şifalı bitkilerle ilgili kurumdur. TABDER’in kurulması ve gelişmesinde aktar Ayhan Ercan başat rolü oynamıştır.

ChiaDox

Aktar Ayhan Ercan süper gıdalar konusundaki açıklamaları ve tarifleriyle binlerce kişi tarafından takip ediliyor. Sunduğu Ayhan Ercan ürünleri büyük ilgi görüyor. Ayhan Ercan ürünleri arasında en bilineni ticari ürün olarak satılan ChiaDox’tur.

Ayhan Ercan ChiaDox 43 farklı çeşit aromatik ve şifalı bitkiden oluşan bir detoks ürünü. Bitki uzmanı Ayhan Ercan tarafından formüle edilen Chiadox ile zayıflayanlar ürünün popülerliğinin artmasına katkı sağlıyor. Çünkü Chiadox ile zayıflayanlar hem besleyici, hem temizleyici hem de kilo verdiren bu ürünün etkisini açıkça belirtiyorlar. Ürünü kullanıp bir beden zayıfladığını belirtenler yanında örneğin 105 kilodan 93 kiloya düştüğünü dile getirenler de bulunuyor.

Ayhan Ercan zayıflama ürünü Chiadox vanilya ve Chiadox portakal gibi farklı tatlarda sunuluyor. Aktar Ayhan Ercan zayıflama ürünü ChiaDox için instagram hesabında 3500 kişide sadece üç kişinin verim alamadığını belirtiyor. Aktar Ayhan Ercan ChiaDox için süper kilo kontrol ürünü tanımlamasını yapıyor.

Chiadox smoothie sebze, vegan, portakal, vanilya aromalı çeşitleriyle sunuluyor. Chiadox fiyatı nedir? Bitki uzmanı Ayhan Ercan Chiadox fiyat olarak 300 gramlık ambalajlarda 99 TL ücretle satılıyor.

Bitki uzmanı Aktar Ayhan Ercan tarifleri

Aktarlar Derneği Başkanı zayıflama çayı gibi doğal gıda tarifleriyle de tanınıyor. Ünlü bitki uzmanı Ayhan Ercan tarifleri arasında en popüler olanları aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • Aktar Ayhan Ercan zayıflama çayı
 • Ayhan Ercan Hindistan cevizi yağı
 • Ayhan Ercan saç bakımı ürünleri
 • Ayhan Ercan saç bakım yağı

Aşağıdaki videoda Aktar Ayhan Ercan doğal süper gıdaları anlatıyor!

 

Süper doğal gıdalar nedir? (dogal super gidalar nedir)

Doğal süper gıda nedir? Doğal süper gıdalar Ayhan Ercan tarafından gündemde tutulan destekleyici besinlerdir. Bir gıda kendi statüsündeki diğer gıdalara göre daha yüksek protein, lif, aminoasit, antioksidan, iyi yağ barındırıyorsa süper gıda kategorisinde yer alıyor. Dünyada süper gıdalar (super gidalar) kategorisinde yer alan 50 civarında süper gıda bulunuyor. Süper gıdalar nelerdir diye aklınızdan geçiyor olabilir. Süper gıdalar nelerdir (dogal süper gıdalar) sorusuna ilk akla gelenler arasında yaban mersini, brokoli, karadut, Spirulina, Kakao Nibi, Maca Tozu gibi gıdalar da yer alıyor.

Doğal gıda nedir?

Doğal gıda nedir sorusunun en net cevabı sentetik olmayan doğada kendiliğinden var olan, genetiği değiştirilmemiş gıdalardır. Doğal gıda vitamin, mineral ve protein yönünden zengin olup insan metabolizmasının yapısına ve DNA’sına zarar vermeyen gıdalardır.

Aşağıda doğal süper gıdalar arasında yer alan Chia tohumu ve Maca kökü ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Organik chia tohumu kullananların yorumları

Chia tohumu keşfi gençlik ve sağlıklı kilo vermek üzere keşfedilmeyi bekliyor! Doğal süper gıdalar arasında yer alan Chia tohumu saç dökülmesini engellemeden kilo vermeye kadar pek çok faydayı bünyesinde barındırıyor.

Zayıflatan yiyecekler organik chia tohumu sağlık camiasındaki en popüler süper gıdalardan biri haline gelmiştir. Organik Chia tohumu satın alarak ve kullanarak esansiyel yağ asitleri alfa-linolenik ve linoleik asit içeriğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca organik çiya tohumu musin, stronsiyum A, B, E ve D vitaminleri, kükürt, demir, iyot, magnezyum, manganez, niasin ve tiamin dahil olmak üzere mineraller içeriyor.

Chia tohumu kullananların yorumları arasında maca tohumu, kinoa tohumu ile birlikte işe yaradığını dile getirenler bulunuyor. Bununla birlikte bir yılı aşkın süredir kullandığı halde hafiflik hissettirmekle birlikte kilo verme noktasında hiçbir işe yaramadığını iddia eden chia tohumu kullananların yorumlarına rastlamak da olasıdır.

Organik chia tohumu zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Chia tohumu faydaları

 • Yaşlanmayı durdurur
 • Serbest radikallerle savaşır
 • Yüksek lifli yapısıyla tokluk sağlar
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Kalp sağlığına faydalıdır
 • Kilo vermeyi destekler
 • Diyabet tedavisinde yardımcıdır
 • Enerjiyi yükseltir
 • Metabolizma hızını artırır
 • Kemik ve kas sağlığını güçlendirerek geliştirir
 • Diş sağlığı için faydalar içerir
 • Kanserle mücadele eder

Chia tohumu nerede satılır?

Chia tohumu nerede satılır sorusuna hemen chia tohumu aktar satışlarını önerebiliriz. Hemen her aktardan artık chia tohumu satın almak mümkün olabiliyor. Ayrıca internet sitelerinde de chia tohumu satışı yapılıyor. Chia tohumu satış fiyatı ise 250 gramlık poşetlerde 30 TL etiket fiyatına sahip.

Chia tohumu fiyatı olarak daha uygun rakamları da bulabilirsiniz. Elbette organik chia tohumu fiyatı ve bilinen ürünleri tercih etmek önem taşıyor.

Bitkisel besinler Goji Berry tohumu

Bitkisel besinler ve destekleri arasında Goji Berry tohumu son yıllarda popülerliği hızla artan bir ürünü oluşturuyor. Çin tıbbında 2 bin yıldan beri kullanılan Goji Berry tohumu dilimizde kurt üzümü olarak da biliniyor.

Goji tohumu faydaları arasında diyabet, hipertansiyon, bulaşıcı hastalıklar ve soğuk algınlığı veya ateş gibi genel hastalıkları doğal olarak tedavi etme becerisi bulunuyor.

Bitkisel besinler arasında bulunan Goji tohumu Beta-karoten olarak bilinen büyük bir antioksidan kaynağı ve ayrıca cildi ve göz sağlığını korumaya yardımcı olan diğer besleyici maddeler içeriyor. Kan glukozunu azaltma, kolesterol seviyelerini düzenleme ve trigliseridleri ideal bir dengede tutma yetenekleri sayesinde, kalp hastalığını da önleyici etkisi bulunuyor.

Detoks özelliğiyle Goji Berry tohumu karaciğer için büyük dost bitkisel besinler sıralamasına girmeyi hak ediyor.

Ziyaretçilerimiz Goji Berry aç karnına mı yenir sorusunu yöneltiyorlar. Öncelikle hemen belirtelim Goji Berry taze meyve olarak yenilebilir, ekstra haline getirilerek kullanılabilir veya besin destekleri arasında doğal süper gıdalar olarak formüle edilebilir. Eğer hazır doğal süper gıda formunda alırsanız ürün etiketine göre kullanmalısınız.

Doğal tüketiminde Goji Berry aç karnına mı yenir sorusuna aç karnına veya tok karnına tüketmenin farkı olmadığını belirtmek istiyoruz.

Goji Berry tohumu nerede satılır?

Goji tohumu aktarlarda, doğal ve organik ürün marketlerinde ve internet sitelerinde bulunabiliyor. En doğal ve etkili ürünü almak için tanıdığınız veya size en yakın aktar dükkanları Goji Berry tohumu nerede satılır sorusunun en iyi cevabıdır.

Büyük aktarlar kinoa unu satın almak veya badem unu satın almak için de en iyi adreslerdir. Çünkü aktarlar Osmanlı Tıbbında önemli bir yer tutuyor. Son yıllarda önemi yeniden keşfedilen aktarlar insanların kafalarındaki badem unu nerede satılır, kinola tohumu nereden satın alınır gibi soruların adresi olarak gündeme geliyor.  Ha!, unutmadan belirtelim karabuğday unu nerede satılır sorusunun cevabı için de yukarıdaki adresleri tercih edebilirsiniz.

Maca kökü tozu

Maca kökü tozu özellikle erkek iktidarsızlığı ve kısırlığını gidermedeki ünüyle dünyada büyük popülerlik kazanmış durumda. Bununla birlikte Maca kökü tozunun sağlık için önemli başka faydaları da bulunuyor. İşte onlar!

 • Antioksidanlar bakımından çok zengindir
 • Enerji, ruh hali ve hafızayı geliştirir
 • Neşeli ve pozitif bir hayat yaşarken maca kökü tozu ile stresin tozunu attırabilirsiniz.
 • Kadın cinsel sağlığına katkıları vardır, cinsel işlev bozukluğu ve aktivitenin yükselmesinde rol oynar
 • Östrojen düzeylerini dengeliyor
 • Erkek kısırlığının giderilmesinde rol alıyor, ayrıca erkek cinsel performas yükselmesinde işe yarıyor
 • Zayıflatan yiyecekler arasında maca kökü tozu son yıllarda öne çıkıyor

Maca tohumu nedir?

Binlerce yıldır tıbbi özelliklerine saygı duyulmasına rağmen, maca tohumu, doğal sağlık topluluğunun merkezinde yer almanın en yeni çarelerinden biridir ve yeni keşfedilen doğal süper gıdalar statüsü kazanmakta çok haklıdır. Araştırmacılar sürekli olarak bu güçlü kök sebzeyle ilişkili yeni sağlık faydalarını arttırıyorlar.

Maca tohumu nedir? Bilimsel adıyla bilinen Lepidium meyenii,  maca Peru’nun Andes’lerine özgü bir tür nergis sebzedir. Maca, sarıdan mor ve siyah renklere kadar değişen yeşil üstleri ve kökleri olan turp veya turp gibi benzer bir görünüme ve boyuta sahiptir.

Hoş tadı olan maca kökü, hasat edildikten sonra genellikle toz halinde bulunur. Maca tohumu ise üretimini yapmak amacıyla aranıyor. Maca kökü tohumu satın alarak üretmek için ülkemizde çalışmalar devam ediyor.

Sadece doğal bir şifalı beslenme kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda Andes Dağları’nın bölgelerinde binlerce yıldır sağlık faydaları için tüketilen güvenli bir süper yiyecektir.

Maca kökü nereden alınır?

Bayka bir ifadeyle maca tozu nereden alınır? Maca kökü tozu büyük aktarlarda, baharatçılarda, doğal ve organik ürün mağazalarında, marketlerinde bulunuyor. Maca kökü satın almak için başvurabileceğiniz adreslerden iri de internetten satış yapan online satış mağazalarıdır. Bu e-ticaret sitelerinden ürün alırken iyi araştırmanızı ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak için dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Ünlü Doktor Bora Kalkancı’nın diğer yazıları


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı