Güneş kreminin faydaları sizi yüzde 95’i radyasyon olan güneşin UVA ışınlarından koruyor!

Güneş kremi kullanmanın öneminin farkında mıyız? Güneş kreminin faydaları hakkında ne biliyoruz? Güneşin ışınları atmosferin tabakalarını geçerek cildimize kadar ulaşıyor. Tabii zararlı olanları da! İşte güneş kremleri tam bu noktada devreye giriyor!


0

Güneş kreminin faydaları konusunda ziyaretçilerimiz yoğun sorular soruyor. Bronz bir ten herkesin hakkı! Sağlıklı bronzlaşma için yapılabilecek en akıllı şey güneş kremi kullanmaktır.

Neden güneş kremi kullanmalıyız sorusuna rahatlıkla genç kalmak ve genç görünmek için cevabını verebiliriz. Güneş kreminin faydaları hakkında gerçekten kafaların karışık olduğunu görüyoruz.

Güneş kremlerinin faydaları gibi genç kalmak ve genç görünmek için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Güneş kreminin faydaları nelerdir?

Güneş kremi niçin kullanılır sorusuyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Güneş kremi niçin kullanılır? Hemen belirtelim ki güneş kreminin faydaları arasında bizim en önemsediğimiz cildi güneşin yaşlandırıcı etkisine karşı korumasıdır.

Bu yazıda güneş kreminin faydaları başlığı altında okuyabileceğiniz konular

 • Güneş kremi yararları
 • Güneş kremi cilde faydaları
 • Güneş kremi kullanmanın faydaları
 • Güneş kreminin faydaları ve zararları

Güneş kremi kullanmanın öneminin farkında mıyız? Güneş kremi adından da anlaşıldığı gibi güneşin olduğu her zaman ve her yerde kullanılabilir. Güneş kreminin faydaları sadece yüze ve cilde midir? Güneş kreminin faydaları kadar zararları da var mıdır? Bu yazıda cildiniz ve genç kalmak için müthiş sırları öğreneceksiniz. Aslında büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunuzun farkına varacaksınız!

Güneş kreminin faydaları (güneş kremlerinin faydaları)

Güneş kremi faydaları nelerdir (güneş kremlerinin faydaları)  açıklayalım. Güneş hayat kaynağımız, enerji kaynağımızdır. Vücudumuz için çok gerekli D vitamini güneşten gelmektedir. Güneşin ışınları atmosferin tabakalarını geçerek cildimize kadar ulaşıyor. Bu tabakalar güneşin zararlı ışınlarını engelleyen filtre görevi görüyor. Son yıllarda ozon tabakası başta olmak üzere koruyucu tabakalarda incelmeler ve yırtılmalar yaşanıyor. Bu durum çok büyük bir tehlikeye işaret ediyor: Cilt kanserlerinde artış!

Güneş kreminin faydaları-Güneş kremi niçin kullanılır-güneş kreminin faydaları-güneş kremlerinin faydaları-Güneş kremi kullanmanın faydaları-gunes kreminin faydalari-güneş kreminin yararları
Güneş kremlerinin faydaları düşündüğünüzden daha fazla!

Güneş kremi kullanmanın faydaları (gunes kreminin faydalari) tam bu noktada devreye giriyor. Güneş ışınları filtrelenmeden bize ulaştığında devreye güneş kremleri giriyor. Güneş kremleri koruma faktörleriyle güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı cildimizi korumaya alıyor. Bu nedenle güneş kreminin yararları konusunda cilt kanserine karşı koruyucu etkisi ilk sıralarda yer alıyor. Diğer güneş kremi faydaları nelerdir sizin için listeledik.

Güneş kremi kullanmanın faydaları arasında cilt kanserinden koruma önde geliyor. Güneşin UVA ve UVB olarak adlandırılan iki ışını da cilt için riskler taşıyor. UVA ışınlarının yüzde 95’i radyasyon barındırıyor. Bu nedenle güneş kremi faydalarını elde etmek için UVA ve UVB koruma faktörü bulunan kremler tercih edilmeli. Yalnız UVA faktörlü kremler beklenen faydayı sağlamıyor.

Yüze güneş kremi sürmenin faydaları  veya genel olarak güneş kremi kullanmanın faydalarından bir diğeri de cildi erken yaşlanmadan korumasıdır.

Güneş yanığını engeller. Güneş yanığı güneş altında uzun süre kalınca ortaya çıkar. Cilt için çok zararlı bir durumdur.

Güneş kremi yararları bu maddelerle sınırlı değil. Güneş kremi yararları konusunda yazının devamında ilginç bilgiler sizi bekliyor. İşte güneş kremi ne işe yarar sorusunun cevapları.

Güneş kremi ne işe yarar? Güneş kremleri ne işe yarar?

Güneş koruyucu ne işe yarar? Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için kullanılır. Güneş kremi ne işe yarar sorusunun en önemli cevabı güneş yanığının ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olmasıdır. Örneğin, kırışıklıklar, kahverengi güneş lekeleri bu konuda ilk sıralarda sayılabilir. Güneş kremleri ayrıca bazı ilaçların (örneğin tetrasiklinler, kükürt ilaçları, klorpromazin gibi fenotiyazinler ) neden olduğu cilt kanseri riskini ve güneş yanığına benzer cilt reaksiyonlarını (güneş hassasiyeti) azaltmaya yardımcı olur.

Güneş kremleri ne işe yarar? Güneş kremlerindeki aktif maddeler ya güneşin ultraviyole (UV) radyasyonunu emerek, cildin daha derin katmanlarına ulaşmasını engelleyerek ya da radyasyonu yansıtarak çalışır.

Güneş kremi faydaları  arasında güneş yanığını önlemek de bulunuyor. Güneş yanığı cilt hücrelerinde hasara neden olur. İleri derecede yanıklar cilt kanseri riskini artırır. Güneş yanığından cildi korumak güneş kremi faydaları arasında sağlık açısından önemle vurgu yapılması gerekenler arasındadır.

Güneş kremin faydaları arasında cilt lekelerini engellemek de bulunuyor. Kırmızı damarların bu tahriş edici lekelenmesi ve dökülmesini önlemek için yüzünüze güneş koruyucu uygulayın. Güneş kremin faydaları ayrıca akne ve diğer güneş ışınlarının neden olduğu hasarların ortaya çıkmasını önlemek için gereklidir.

Güneş kreminin cilde faydaları

Güneş kremi niçin kullanılır? Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için kullanılır. Güneş yanığının ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olurlar (örneğin, kırışıklıklar, kösele deri). Güneş kremleri ayrıca bazı ilaçların (örneğin tetrasiklinler, kükürt ilaçları, klorpromazin gibi fenotiyazinler ) neden olduğu cilt kanseri riskini ve güneş yanığına benzer cilt reaksiyonlarını (güneş hassasiyeti) azaltmaya yardımcı olur.

Güneş kremi sürmek güneşte daha uzun süre kalacağınız anlamına gelmez. Güneş koruyucu ne işe yarar? Güneşten koruyucular güneşin radyasyonuna karşı korunamazlar.

Güneş koruyucu ürünler sadece cilt üzerinde kullanım içindir. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir bilgi konusunda emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Güneşe maruz kalmadan 30 dakika önce tüm açık cildinize güneş koruyucu uygulayın. Genel bir rehber olarak, tüm vücudunuzu korumak için 30 gram kullanın. Yeniden uygulama için güneş sonra yüzme veya terleme veya havlu ile veya sürtünmeyle ise kurutma sonrası tekrar uygulayın. Uzun süre dışarıda kalırsanız, her 2 saatte bir güneş koruyucu uygulayın. Dudak kremi kullanıyorsanız, sadece dudak bölgesine uygulayın.

Güneş kremi yüz için faydaları  (güneş kreminin yüze faydaları)

Güneş kremi yüze faydaları  nelerdir? Güneş kreminin cilde faydalarının bir kısmını yukarıda belirttik. Güneş kremi yüz için faydaları ile de vazgeçilmez bakım ve koruma ürünlerinden. Yüze güneş kremi sürmenin faydaları nelerdir?

Yüzümüz güneşe en hassas cilt bölgelerindendir. Çünkü yaz kış güneşe maruz kalan bir bölgedir. Bu nedenle yaz ve kış güneşe çıkmadan önce yüze güneş kremi kullanmakta faydalar bulunuyor. Güneş kreminin yüze faydaları için kışın güneş kremi kullanma alışkanlığı edinmeliyiz. Kışın güneş kremi kullanmak sizi pek çok cilt riskine karşı koruma altına alır. Güneş kreminin yüze faydaları arasında güneş lekelerinin oluşumunu durdurması,  yüzün kırışmasını engellemesi, yüzdeki benlerin artmasına karşı durması ve tabi yukarıda sayılan diğer koruyucu etkileri saymak gerekiyor.

Yüz için güneş kreminin faydası etkili bir koruma tabakası sağlayarak çil, leke, sivilce vb. oluşumların önlenmesine katkı sunmasıdır. Güneş kremi faydası için sık sık yanmıyor olsanız bile, güneş koruyucu kullanmalısınız. Ayrıca güneşten gelen hasarı azaltmak istersiniz. Yanık olup olmadığına bakılmaksızın, cildiniz sürekli güneşe maruz kalmaktan zarar görebilir. Güneş yanığı anında tepki gösterir, ancak güneşten gelen hasarlar ömür boyu ortaya çıkar. Bir cilt kanseri veya ön-kanser almışsanız, 15 ya da daha yüksek bir SPF kullanmalısınız.

Güneş kremi ne zaman sürülür?

Güneş kreminin yararları dikkate alındığında güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat kadar önce kullanılması öneriliyor. Çünkü güneş kremi kullanmanın cilde faydalarından yararlanabilmek için yoğun bir tabaka şeklinde sürülmesi gerekiyor. Ayrıca kremin cilt tarafından emilerek etkili olabilmesi için bir zamana ihtiyaç bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar güneş kremi ne zaman sürülür sorusuna güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce kullanılmalıdır yanıtını veriyor.

Güneş kreminin yararları konusunda (gunes kremi ne ise yarar) tam etkinlik için güneş kremi nasıl kullanılmalı?

 • Güneş ışığını 30 dakika veya daha fazla süre maruz kalacağınız açık havaya çıkmadan önce en az 20 ila 30 dakika arasında uygulayın.
 • Ürünü “tüm gün” olarak etiketlenmiş olsa bile, açık havadayken her 2 saatte bir yeniden güneş koruyucu uygulayın. Islak ya da çok terliyorsanız, güneş koruyucuları daha sık tekrar uygulayın.
 • Kulaklarınız, dudaklarınız, yüzünüz ve ellerinizin dahil olduğu tüm maruz kalan alanları kapatın.
 • Cimrilik etmeyin; cömert bir katman uygulayın. Yumuşatmak yerine pürüzsüz hale getirin. Belirtilen koruma seviyesine ulaşmak için maruz kalan tüm cildin üzerini kaplamak için 45 ml’lik bir güneş kremi gerektiğine dair bir kuraldır.
 • Güneş koruyucunun faydaları (gunes kremi faydalari) için kadınlar güneş koruyucuları makyaj altına almalıdır. Eğer kumsala varana kadar güneş koruyucu uygulamak için beklerseniz, nem güneş koruyucuları daha az etkili hale getirir. Bu da güneş koruyucunun faydaları açısından tam etkiyi gölgeleyebilir.

Hangi güneş kremini kullanmalıyım?

Güneş kremi ne işe yarar sorusu kadar hangi güneş kremini kullanmalıyım sorusu da yoğun olarak geliyor. Güneş kremi markaları farklı koruma faktörleri içeriyor. Uzmanlar güneş koruma faktörünün SPF (Sun Protection Factor) doğru seçilmesi gerektiğini söylüyor. Sun Protection Factor (SPF) rakamları 8,10,20,30,50 … biçiminde devam ediyor. Uzmanlar 30 SPF altında güneş kremi tercih etmeyin diyor. Açık tenli olanlarda koruma faktörü yüksek tercih ediliyor. Zaten açık tenliler güneş ışınlarına karşı daha hassa olduklarından güneş kreminin önemi de artıyor.

Kremi cildinize fazla sürmeniz güneş koruma faktörü değerini değiştirmez. Ancak ince tabaka halinde sürmeniz faktörü değiştirmemekle beraber etkisini azaltabilir. İdeal doz 2 mg/cm² olarak ifade ediliyor.  Güneş kremi sürmenin faydalarını elde edebilmek için kalın bir tabaka halinde sürülmesi gerekiyor.

Cilt deri kalınlığının ince olduğu bölgelere daha kalın sürülebilir. Örneğin koltuk altı bölgesi, ense, sırt, diz kapakları, ayakların üstü, dudaklar bu bölgeler arasında sayılabilir. Güneş kreminin önemi güneşe maruz kalan her bölgede koruyucu etki yapmasında saklıdır.

Suya girip çıktıktan sonra eğer güneşte kalmaya devam ediyorsanız güneş kremini tekrar sürün.

Neden güneş kremi kullanmalıyız?

Güneş kremi neden kullanılır? Başka bir ifadeyle güneş kremi neye yarar? Güneş kremi kullanmak istemeyenlerin tek alternatifi hiç güneş görmemektir. Hiç güneşe maruz kalmayan kimse olmadığına göre güneş kremi kullanmak aslında hayatımızın bir parçası olmalıdır.  Neden güneş kremi kullanmalıyız? Çünkü güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından cildimizi koruyabilecek başka bir imkân henüz yok!

Güneş kreminin faydaları ve zararlarını biliyorum, güneş kreminin faydalarından yararlanıyorum diyerek çok uzun süre güneşte kalmak da sakıncalı olabilir. Öncelikle güneş kremini tüm vücudunuza örneğin saçlar gibi uygulamıyorsunuz. Ayrıca üç, dört ay gibi sürelerde sürekli güneş kremi kullanmak bedenimizin ihtiyacı olan D vitamini alımında da azalmaya yol açabilir. Bu konuya dikkat etmek gerekiyor.

Güneş kremi kullanmanın önemi

Güneş kremi sürmenin faydaları arasında en önemlilerinden biri güneş yanıklarını önlemesidir. Güneş yanıkları cildinizi zayıflatır, daha fazla morluklara maruz bırakır. Cildiniz tekrarlanan soyulma, şişlik, kızarıklık, kurdeşen ve kaşıntıya maruz kalabilir. Bu, UVB ışınlarının etkisinden kaynaklanır. Kabarcıklar cilt kanseri riskini artırabilir.

Güneş kremi önemi burada devreye giriyor. 2008 yılının Ağustos ayında ‘Epidemiyoloji Anneleri’nde yayınlanan bir çalışma, güneş yanıklarının tekrar tekrar meydana gelmesinin sizi daha yüksek bir ölümcül melanom riski taşıyabileceğini gösterdi. Güneş koruyucu uygulayın ve güneş kremi sürmenin faydaları altında güvende kalın.

Güneş yanığı pek çok riski cilt için barındırıyor. O nedenle ihmal etmeyin! Cildiniz yandıktan sonra, cilt dokunuza önemli hasar verdikten sonra güneş kremi neye yarar! O nedenle güneşe çıkmadan önce mutlaka uygulayın.

Güneş koruyucu faydaları (güneş koruyucu krem ne işe yarar?)

Güneş koruyucu krem ne işe yarar? Özellikle kış aylarında güneş koruyucu faydaları nedeniyle güneş koruyucu kremler tercih ediliyor. Elbette bu kremlerin güneşten koruma özellikleri bulunuyor. Güneş koruyucu yüz kremi faydaları da tabi ki yok sayılamaz. Ancak güneş koruyucu yüz kremi faydalarıyla birlikte güneş kreminin etkisinin tam olarak elde edilemeyebileceği endişesini taşıyor. Bu nedenle güneş koruyucu krem faydaları yanında güneş kreminin göz ardı edilmemesi öneriliyor.

Yüz için güneş koruyucu kullanmak yıllar geçtikçe faydalarını daha çok ortaya koyacaktır. Çünkü yüz için güneş koruyucu adeta bir yaşlanma karşıtı krem etkisi gösterecektir. Cilt kırışıklıklarını, çatlamalarını, kurumalarını ve kırışmasını engelleyici etki yapacaktır.

Güneş kremi yüz için olduğu kadar kollar, eller için de önemlidir. Güneş kremi niçin kullanılır? Tüm vücudu korumak için. Yalnızca yüz için değil! Bununla birlikte yüz için en iyi güneş koruyucu kozmetik ürün güneş kremleri olabilir. Güneş kremi yüz için vazgeçilmez olduğu kadar örneğin boyun ve degaje için de çok önemlidir. Sırt için de! Hatta ayaklar için bile!

Leke giderici güneş kremleri (Güneş kremi lekeleri giderir mi?)

Cilt lekeleri konusunda güneş kremi ne işe yarıyor? Güneşin cilt lekelerini artırdığı bir gerçektir. Özellikle kahverengi lekelerde artış görülebiliyor. Bu artışın önüne geçmek için güneş kremi kullanılabilir. Güneş kremi lekeleri giderir mi? Güneş kremi kullanmak oluşmuş mevcut lekeleri azaltmaz, yeni lekelerin oluşumunu engelleyebilir. Bununla birlikte mevcut lekelerin renginde bir açılma, sönükleşme bazı cilt tiplerinde görülebiliyor.

Güneş kremi sivilceye iyi gelir mi? (güneş kremi sivilceye iyi gelirmi ) Tek başına güneş kremi kullanmak sivilceleri azaltmaz. Güneş kremi kullanarak hatta bazen vitaminli güneş kremleri kullanarak yeni sivilce oluşumları azaltılabilir, mevcut sivilcelerin artması önlenebilir. Güneş kremi sivilceye iyi gelirmi sorusu bir sivilce ve izleri için tedavi amacıyla soruluyorsa kesinlikle sivilce tedavisi için uygun değildir. Sivilce tedavisi konusunda çok detaylı makalelere www.sivilceizlericin.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Leke giderici güneş kremleri için kozmetik mağazalarında birden çok alternatif sizi bekliyor.

Güneş kremi neden kullanılır? (güneş kremi neden kullanılmalı)

Güneş kremi neden kullanılır, başka bir ifadeyle güneş kremi neden kullanılmalı sorusunun özeti cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak içindir. Bu işlemi içeriğindeki ultraviyole filtre etkisiyle yapıyor. Nasıl mı? SPF ile!

SPF, bir güneş koruyucusunun güneş ışınlarına ve UVA ışınlarına neden olabilecek UVB ışınlarını bloke etme kabiliyetine, daha derin cilt hasarlarına neden olabilmektedir. SPF sayısı ne kadar yüksekse, koruma o kadar yüksek olur. Ama hiçbiri% 100 koruma sağlıyor.

Örneğin 50 faktör güneş kremi faydaları  nedir? Başka bir ifadeyle 50 faktör güneş kremi ne işe yarar? Bu numara, cilt tipinize bağlı olarak, cildinizin yanmaya karşı korunma süresini gösterir. Herhangi bir koruma olmadan güneşte kızarma ilk belirtisi olup olmadığını kontrol edin (örneğin, 3 dakika). SPF tarafından bu sayıyı çarpın, yani 50 * 3 (SPF 50 ise) = 150 dakika güneş koruması altındasınız demektir.

Güneş yağı ne işe yarar?

Güneş yağı daha çok bronzlaşma için üretilen, güneşten korurken cildi bronzlaştıran kozmetik ürünlerdir. Güneş yağı nedir? Güneş yağı ciltteki bronzlaşmayı sağlayan melanin maddesinin artışını tetikliyor. Böylece doğal bir bronzlaşma sağlamayı vaat ediyor.

Güneş yağı ne işe yarar sorusuna bu yağların içerisinde esansiyel ve bitkisel yağlar açısından da bakılabilir. İçeriğinde bulunan yağların cilde faydalarını barındırır. Güneş yağları içerisinde şu yağlar bulunabilir.

 • Jojoba Yağı
 • Havuç Yağı
 • Kakao Yağı
 • Susam Yağı
 • Ceviz Yağı
 • Badem Yağı
 • Fındık Yağı
 • Kayısı Çekirdeği Yağı
 • Keten Tohumu Yağı

Güneş kreminin zararları

Buraya kadar güneş kremi ne işe yarıyor sorusunun cevaplarını ele aldık. Pekiyi güneş kremi cilde zarar verir mi? Bildiğiniz gibi D vitamini almanın en önemli kaynağı güneştir. Güneş kremi kullanmak özellikle de yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak beraberinde bazı riskleri getirebilir.

D vitamini eksikliği veya D vitamini yetersizliği sorununuz varsa güneş kremi kullanırken koruma faktörünü dikkatli seçmelisiniz. Çünkü güneş koruma faktörü (SPF) 30 olan bir güneş koruyucu, vücudun D vitamini sentez yeteneğini yüzde 95 oranında azaltabilir.

Bazı güneş kremlerinin içeriğindeki etken maddelerin toksik özellikli olması da cilt için risk oluşturabilir.

Güneş sonrası krem ne işe yarar?

Güneş cilt üzerinde gerilme, tahriş, kızarıklık, yanık gibi hassasiyetler oluşturur. Güneş sonrası krem ne işe yarar sorusunun cevabı tam bu noktada ortaya çıkıyor. Güneşte kalmanın meydana getirdiği hassasiyetlerle güneş sonrası kremler uğraşıyor.

Güneş sonrası krem tahriş ve kızarıklığı önler, cildi nemlendirir, serinletir.

Güneş kremi markaları

 • Dermoskin güneş kremi faydaları
 • Ostwint güneş kremi faydaları
 • Uber güneş kremi faydaları
 • Sebamed güneş kremi faydaları (sebamed güneş kreminin faydaları)
 • isolde güneş kremi faydaları
 • Pharmactive güneş kremi kullananlar
 • Aquas güneş kremi faydaları

Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin


23 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı