Likopen faydaları ‘domates güzeli’ tabirini haklı çıkarıyor. Dünyanın en güçlü antioksidanlarından Likopenin öne çıkan 7 faydası!

Likopen, domates, karpuz, papayaların yanı sıra diğer kırmızı meyve ve sebzelerden elde ediliyor. Çok etkili bir antioksidan olduğu için kullanımı cildi koruyabilir. Likopen faydaları araştırmalarla ispatlanıyor!


1
1 point

Likopen faydaları güçlü bir antioksidan olmasıyla başlar ve kalp sağlığından güneş yanıklarına,  bazı kanser türlerine karşı korunmaya kadar sağlık yararları ile ilişkilidir. Bu muhteşem antioksidan ile hayata daha genç ve daha olumlu bir gözle bakabilirsiniz.

Dünyanın en güçlü antioksidanlarından biri olan likopen faydaları için çok şanslı bir ülkede yaşıyoruz. Çünkü likopen en çok hangi besinde bulunur sorusunun karşılığı domates ve pembe mandalinadır. Bu ürünler açısından ülkemiz tam bir likopen cennetidir. Bu yazıda likopen faydaları ile kıymetini daha iyi anlayacak ve likopen nedir, likopen hapı etkileri gibi konuları da inceleyebileceksiniz.

Likopen cilt için faydaları gibi genç kalmak ve genç görünmek için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Likopen faydaları

Maddeler halinde likopen faydaları nelerdir, likopen kullananlar hangi olumlu etkilerle daha genç kalabilirler dikkatinize sunuyoruz.

 • Likopen dünyanın en güçlü antioksidanlarından biri olarak hücre yaşlanmasını durdurarak genç ve sağlıklı kalmaya büyük katkı sağlıyor.
 • Likopen’in güçlü antioksidan etkisi, bazı kanser türlerinin ilerlemesini önleyebilir veya yavaşlatabilir. Erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucudur.
 • Likopen’in güçlü antioksidan özellikleri, kolesterol seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir ve erken kalp hastalığı nedeniyle gelişme veya ölme olasılığınızı azaltabilir.
 • Likopen, gözlerinizi sık görülen göz hastalıklarına neden olan oksidatif strese karşı koruyarak tüketebileceğiniz daha güçlü göz vitaminlerinden biridir.
 • Likopen aynı zamanda zorlayıcı nörolojik faydalara sahiptir. Örneğin, likopen ile tedavi, hücre bozulmasını düzelterek ve sağlıklı hücreleri koruyarak Alzheimer hastalığının başlangıcını ve ilerlemesini geciktirmek için olası bir seçenek olarak karşımızda duruyor.
 • Likopen ayrıca kalp hastalığından gelişme veya erken ölme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Likopen, cildinizin güneş yanıklarına karşı savunmasını ve UV ışınlarının neden olduğu hasarı artırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, güneş koruyucu yerine geçmez.
 • Likopen zayıflatır mı? Likopen zayıflatırmı? Likopen değil ama likopen içeren besinler yüksek lif oranları, tok tutma özellikleri ve düşük kalorileri ile beslenmede ağırlıklı tüketilirse kilo vermeyi destekleyebilir.

Likopen nedir?

Bu kırmızı bir pigmenttir. Likopen karotenoid ailesinin bir parçasıdır. Dahası, vücudunuz doğal olarak besin maddesi üretmez. Bu nedenle, enzim ile zenginleştirilmiş meyve ve sebzeleri normal diyetinize, beslenmenize dahil etmeniz gerekir.

Likopen nedir? Likopen bir karotenoiddir.  Bazı sebze ve meyvelere kırmızı rengini veren doğal bir pigmenttir. Domates ürünlerinde veya tamamlayıcı maddelerindeki likopenin prostat kanseri ve kardiyovasküler hastalığa karşı koruyucu etkileri olup olmadığını değerlendiren çok sayıda yayınlanmış çalışma bulunmaktadır.

Her şeyden önce, likopen bir fito-besleyicidir. Basitçe söylemek gerekirse, bitki besinleri bitki yaşamında bulunan antioksidanlardır. Bu besinler aslen insan vücudu tarafından yaratılmamakta, bitkiler tarafından zararlılar, toksinler ve UV hasarı gibi çevresel zararlara karşı savunma olarak üretilmektedir. Serbest radikallerin bitki içerisinde serbestçe dolaşmasına izin vermek yerine, kendisini korumak için çeşitli fito-besin türleri yaratır.

likopen faydaları-likopen içeren ilaçlar-likopen cilt-likopen zayıflatırmı-likopen kullananlar-likopen nedir-likopen ksantofil karoten nedir-likopen gnc, likopen tablet gnc-likopen cena-likopen olimp-likopen plus-likopen solgar, likopen tablet solgar-likopen swanson-likopen zararları-likopen alerjisi-likopen domates hapı-domates hapı kullananlar-likopen domates-domates hapı solgar-likopen hapı-likopen hapları-likopen hapı kullananlar-likopen tablet kullananlar-likopen takviyesi-likopen hapı faydaları-likopen en çok hangi besinde bulunur-likopen hangi besinlerde bulunur-likopen hangi besinlerde var-likopen içeren besinler-likopen içeren yiyecekler-likopen nelerde bulunur-likopen nelerde var-likopen bulunan besinler-domates hapı fiyatı
likopen nedir

Likopen ksantofil karoten nedir? Karotenoidler, birçok meyve ve sebzede parlak kırmızı, sarı ve turuncu tonlardan sorumlu bitki pigmentleridir. Bu pigmentler bitki sağlığında önemli bir rol oynar. Karotenoid içeren yiyecekleri yiyen insanlar da koruyucu sağlık yararları elde ederler.

Karotenoidler arasında ksantofiller de vardır. Ksantofiller Lutein ve zeaksantin, öncelikle göz sağlığı ile ilişkilidir. Çalışmalar sıklıkla lutein ve zeaksantini ayırmaz, çünkü bunlar retinada bulunan tek karotenoidlerdir. Lutein ve zeaksantin, merkezi görüşten sorumlu olan makula lutea’da insan retinasında birikir ve retinayı iyonlaşmaya ve retinaya zarar verebilecek mavi ışıktan koruyor. Bilim adamları lutein hakkında daha çok şey biliyor gibi görünüyor ve takviyeler tipik olarak zeaksantin’den çok daha fazla lutein içerir.

Likopen cilt için faydaları

likopen içeren ilaçlar veya likopen destekleri yutulduğunda Lycopene vücut tarafından A Vitamini veya Retinol’e dönüştürülür. Retinol, her ikisi de cildin genel sağlığını düzenleyen kolajen ve melatonin üretimini teşvik ettiği için yaşlanmanın etkilerini azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Likopen cilt aydınlatma için kullanılabilir. Likopen ılıman doğası cilt rengini düzenleyen Melanin’in çalışmasını desteklemektedir. Cildin kararma ve yaşlılık lekelerini azalttığı gösterilmiştir. Örneğin domates karbonat maskesi ile mükemmel bir cilt beyazlatma sonucu elde edebilirsiniz.

Likopen güçlü bir antioksidandır ve tamamen doğal ve organik olması, cildi daha iyi hale getirir. Likopenin antioksidan özelliklerinin beta-karoteninkinden iki kat daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, cilt de dahil olmak üzere tüm vücudun daha hızlı, daha etkili bir detoksu için kullanılabilir.

Likopen en çok hangi besinde bulunur? Likopen hangi besinlerde bulunur?

Likopen nelerde bulunur? Likopen içeren besinler yönünden ülkemiz çok zengindir. Günümüzde takviye edici gıda olarak hemen hazır kapsüllere, tabletlere sarılıyoruz. Vitamin destekleri yerine önce doğal beslenme yolları ile gençlik içeren besinlerden alabiliriz. İşte Llikopen içeren besinler hangileridir ile ilgili liste!

Likopen hangi besinlerde bulunur? Likopen nelerde bulunur?

 • Domates. Beslenme uzmanları günlük olarak domates tüketmenin bu konuda önemli bir kaynak olabileceğini öne sürüyorlar. Likopen içeren yiyecekler arasında domates bir numarada yer alıyor. Ancak, sadece organik olanlara gitmelisin. Sağlık uzmanları ayrıca, renk ne kadar koyu ise, likopen de o kadar fazla miktarda bulunur diyor.
 • Karpuz. Taze bir karpuz tüketmek sadece enerji verici değil, aynı zamanda Likopen’in bir güç merkezi olarak da kabul edilir. Karpuz likopen içeren yiyecekler içinde önemli bir yer tutuyor. Ayrıca meyveden lif ve diüretik bileşenlerini de elde edebilirsiniz.
 • Pembe greyfurt. Beslenmenizde özellikle pembe olanları koymaya başlayın. Beslenme uzmanları, narenciye meyvesinin C vitaminiyle birlikte maksimum miktarda Likopen içerdiğini ortaya çıkardı. Pembe mandalina, greyfurt likopen nelerde var sorusuna iyi bir cevap oluşturuyor.
 • Papaya. Sarı-kırmızı tropikal meyve dikkatinizi çekmeyebilir, ancak bol miktarda Likopen elde etmenin başka bir doğal kaynağıdır.  likopen hangi besinlerde var merak ediyorsanız ve beslenmenize likopen ağırlığı eklemek istiyorsanız papaya deneyin. Papaya taze meyve parçalarını salata kasenize eklemeyi öneriyoruz.
 • Pembe Guava. Pembe guava’da yüksek oranda likopen içeriği de bulabilirsiniz. Meyvenin tek bir porsiyonu yeterli miktarda besin sağlayabilir.
 • Havuç. Likopen bulunan besinler arasında ülkemizde boyca bulabileceğiniz havucu da saymalıyız. Havuç A vitamini, beta karoten ve likopen bulunan besinler arasındadır.

Likopen domates hapı, likopen hapı faydaları

Likopen hapı olarak bilinen vitamin destekleri bulunuyor. Likopen birçok yiyecekte mevcut olsa da, takviye şeklinde de alabilirsiniz.

Araştırmalar, gıda kaynaklarından elde edilen likopenlerin, prostat kanseri ve muhtemelen diğer kanserler riskini de azalttığını göstermektedir.

Likopen hapı faydaları nelerdir? Likopen hapları genç kalmak ve genç görünmek için cilt yararları yanında pek çok sağlık sorununda etkili oluyor. Likopen hapları kullanarak etkili bir cilt gençleştirme reçetesi uygulayabilirsiniz.  Bu konuda pek çok markanın likopen hapı, likopen domates hapı veya likopen takviyesi bulunuyor. Siz de likopen hapı kullananlar arasına katılarak genç kalın! Yıllara meydan okuyun!

Aşağıda likopen takviyesi, likopen hapı kullananların önerileri olarak değerlendirebileceğiniz bir liste yer alıyor.  Likopen takviyesi olarak sunulan veya domates hapı fiyatı olarak istenilebilen ürünlerin fiyat bilgilerini de veriyoruz.

 • Domates hapı Solgar – Solgar Lycopene Carotenoid Complex 30 Tablet (likopen Solgar, likopen tablet Solgar) – 54 TL/82,50 TL
 • Zade Vital Likopen HDPE Şise 30 Kapsül – 59 TL
 • Sepe Natural Lycopene Extract Kapsül 90 x 430 mg Likopen Ekstrakt Ekstresi
 • Sepe Likopen Omega 3 Balık Yağı Şurubu Multi Vitamin Ampul Lycopene
 • Likopen gnc, likopen tablet gnc – GNC Lycopene (Likopen) 10 mg 60 Kapsül – 79,96 TL
 • Güneş Pharma Phyto Turkuma GPP95 – Zerdeçal ekstresi, Resveratrol, Likopen içeren takviye edici gıda – 60 kapsül
 • Zade Vital Moodifix Likopen Plus Hdpe 3 – Soğuk pres bitkisel karışım yağlar ile Omega 3 balık yağı içeren takviye edici gıda – 46,72 TL
 • Likopen Swanson- 20 mg 60 yumuşak kapsül
 • Likopen Olimp – Olimp Likopen 30 kap.
likopen faydaları-likopen içeren ilaçlar-likopen cilt-likopen zayıflatırmı-likopen kullananlar-likopen nedir-likopen ksantofil karoten nedir-likopen gnc, likopen tablet gnc-likopen cena-likopen olimp-likopen plus-likopen solgar, likopen tablet solgar-likopen swanson-likopen zararları-likopen alerjisi-likopen domates hapı-domates hapı kullananlar-likopen domates-domates hapı solgar-likopen hapı-likopen hapları-likopen hapı kullananlar-likopen tablet kullananlar-likopen takviyesi-likopen hapı faydaları-likopen en çok hangi besinde bulunur-likopen hangi besinlerde bulunur-likopen hangi besinlerde var-likopen içeren besinler-likopen içeren yiyecekler-likopen nelerde bulunur-likopen nelerde var-likopen bulunan besinler-domates hapı fiyatı
likopen faydaları

Likopen zararları

Likopen zararları var mıdır sorusundan önce hangi dozlarda likopen hapı olarak takviye edici gıda kullanılabilir ona bakalım.

Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:

YETİŞKİNLER için ağızdan:

 • Yüksek tansiyon için: 6 hafta ila 8 hafta boyunca domates ekstraktından (LycoMato, LycoRed Corporation, Orange, NJ) günde 15 mg likopen.

Likopen zararları, likopen yan etkileri nelerdir? Likopen takviyesi veya doğal besinlerle alındığında ne tür etkiler gösterebilir? Maddeler halinde olası likopen zararları yer alıyor.

 • Likopen, özellikle gıdalardan elde edildiğinde genellikle güvenli kabul edilir.
 • 120 mg likopen içeren günlük takviyeler bir yıla kadar güvenle kullanılmıştır.
 • Likopen kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskini artırabilir. Zamanlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce likopen takviyesi kullanmayı bırakın.
 • Likopen alerjisi olanların kullanmaması gerekiyor.
 • Cilt pigmentasyonu (cilde turuncu renk tonu)
 • Bağışıklık sistemi dengesizlikleri (bazı mikroplara karşı bağışıklık, bazı hastalıkların önlenememesine neden olur)
 • Alerjiler (Şişme, kaşıntı, solunum zorluğu, kurdeşen ve kızarıklıklar)
 • Sindirim sorunları (şişkinlik, gaz, bulantı ve hazımsızlık)

Domates hapı kullananlar

Likopen tablet kullananlar veya domates hapı kullananlar cilt güzelliklerini ileri yaşlara kadar taşıyabiliyor. Ayrıca kadınlarda kalp hastalıkları erkeklerde prostat sorunları için likopen benzersiz bir takviye.

Likopen kullananlar özellikle kırkından sonra hep genç kalmak için iyi bir yatırım yapıyorlar.

Aşağıda likopen kullananlar tarafından elde edilebilecek faydalar yer alıyor.

 • Domateste bulunan, et yemeği yanında özellikle domatesin çiğ yenmesi halinde ette bulunan zararlı omega 6’ları yararlı hale getiren bir oksidan. (Ekşi Sözlük)
 • Domateste bulunan bir madde fakat insan vücudunda kulanımının kolaylaşması ve artması için; domatesin biraz ısıtılıp, zeytinyağı ile süslenmesi gerekiyormuş. öyle. (Ekşi zöslük)

Hatalı yazımlar

Likopen zayıflatırmı, likopen plus


Like it? Share with your friends!

1
1 point

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı